Ultimátní komiksový komplet #087: Doktor Strange - Bezejmenná země, bezbřehý čas

15. května 2016 S4TW Diskuze (0)
Ultimátní komiksový komplet #087: Doktor Strange - Bezejmenná země, bezbřehý čas

Opět jsme trochu zaspali a delší dobu vám nepřinesli recenzi Ultimátního komiksového kompletu. No, nevadí, teď jste se konečně dočkali a dnes se podíváme na zoubek dalšímu kousku, který už má opravdu hodně šedin a vrstva prachu na něm je opravdu vysoká. Jedná se o komiks, který se věnuje nejslavnějšímu mágovi, který se v Marvel Universe vyskytuje, ano, je to Dr. Strange. Komiks se jmenuje Bezejmenná země, bezbřehý čas a opět je to dílo od legendární dvojice Lee & Ditko, tak se na to pojďme společně kouknout. 

Knihy Dobrovský

Drekorian

Konečně konec

Na rovinu, věděl jsem, že šedesátky nejsou „moje” dekáda, že Stan Lee není scénárista mého srdce a že nemám rád magii v Marvelu. Přesto jsem ale nečekal, že se budu sedmnácti desetistránkovými sešity prokousávat týden, naříkat a proklínat svůj úděl recenzenta. Bezejmenná země, bezbřehý čas je zatím nehorší UKK. A myslím to smrtelně vážně.

Čaroděj druhé kategorie Mordo dostane support od svého nového houmího — Dormamua, strašlivého démona z daleké dimenze. S nově nabytou silou se Mordo pustí do plného frontálního útoku proti Strangeovi a jeho učiteli Pradávnému. Oba útok tak tak přežijí a Strange se pustí do výzvěd, jak je možné, že Mordo najednou disponuje o tolik silnějšími schopnostmi.

Tahle banální zápletka trvá celých sedmnáct čísel, jelikož Strange si totiž místy odskakuje na různá vedlejší dobrodružství, kdy například zbavuje jednu dimenzi čarodějnice, která si neprávem uzurpuje její trůn a terorizuje její obyvatele. Nakonec ale dojde k závěrečnému šoudaujnu, kdy Dormamu ztratí s trapákem Mordem trpělivost a vyřídí si to s ním, jak už tak čarodějové dělají, na pěsti (wink, wink — zápletka Mortal Kombatu 30 let před jeho vznikem).
Přestože Dormamu nakonec rozbijdržku prohraje, Stan the Man ještě vydojí z příběhové linky několik posledních sešitů než je (jak deklamuje obálka posledního sešitu) „Konečně konec”.

Nejvíce mi vadil typický mustr Strangeových dobrodružství. Krok jedna, Strange se dostane do nějakého průseru, kdy jeho nepřátele už ho mají v hrsti. Krok dva, Strange si posteskne, že tentokrát už je fakt, ale fakt v loji a z tohohle už se rozhodně nedostane. Krok tři, některé z jeho udělátek udělá něco, co dosud neudělalo (plášť, amulet, ektoplazmazická podoba, whatever). Krok čtyři, Strange se pochválí, jak to super vyšpekuloval a valí vstříc dalšímu průseru.

Táhlé, ukecané, bizarně kreslené (to není z mé hlavy, tím se chlubí samotný komiks v jednom ze svých propagačních rámečků). Není divu, že se Ditka opakovaně dotazovali na užívání ne úplně legálních substancí (viz doslov na konci knihy). Upřímně, snažit se převést něco tak ezoterického a abstraktního jako je magie a podivné paralelní dimenze do komiksu v šedesátých letech prostě asi nemohlo dopadnout jinak.

Jako jedinou pozitivní věc hodnotím hlavního záporáka Dormamua, který je zajímavě designovaný (byť je psaný jako tuctový jednorozměrný záporák). Důrazně nedoporučuji ke koupi.

2/10

Elhonzo

Doctor Strange byl dalším retro kouskem na který jsem slyšel chválu a na který jsem se těšil. Především tedy kvůli kresbě Stevea Ditka.  Otevřeně se přiznám že Ditka moc nemusím. Hlavně tedy jeho Spider-Mana. Neberte mě špatně, mám velký respekt ke všemu co v té sérii vytvořil a několik panelů od něj i zbožňuji. Nikdy mi ale nepřirostl k srdci jako třeba jeho nástupce John Romita Sr..

O to větší byl pro mě šok, když jsem po otevření komiksu jeho kresbu doslova hltal. Všechno co se mi nelíbilo na Spideym jakoby zmizelo a dlouho nepamatuji že bych si nějakou retro kresbu tak užíval. Ditko dokázal vytvořit skvělou atmosféru ať už se děj přenesl kamkoliv. Deštěm zmítané ulice velkoměsta, prostředí orientu, mlhou pohlcená anglická blata a především jiné dimenze. Každá astrální rovina vypadá naprosto fantasticky a řekl bych že takhle nějak se člověk musí cítit na drogách.  Stejně skvělá je i akce a kouzelné duely. 

Scénář obstarával (jako prakticky vše v té době) Stan Lee. Ten tady bohužel hraje pouze druhé housle a poskytuje jen zajímavé situace které by mohl Ditko zvěčnit. Největším záporem celého příběhu je to že je zbytečně dlouhý a opakující se. Na začátku komiksu je Doctor Strange napaden Baronem Mordem a několik následujících čísel tráví tím, že prchá před ním a jeho následovníky. Z čehož vždy dojde na nějaké místo kde by mohl najít něco co by mu pomohlo, ale je přepaden Mordovo lokaji a tak je přechytračí a uprchne. A takhle se to několikrát opakuje. Další repetitivní věcí je to, že je Strange několikrát chycen a nějak oslaben a musí z dané situace vybruslit. Drobným neduhem byla pak nutnost překládat některé věci a osoby, ale to už se v tom moc rýpu. 

Po dočtení komiksu jsem si řekl že bych si rád přečetl remake. Rozhodně se stejnou kresbou, ale s příběhem který by byl zbavený několika much. No, člověk může snít.

7/10

S4TW

Jojo, tak tohle přesně můžu. Je to prostě paráda, když se sejdou dvě komiksové megalegendy a společně vytvoří něco úžasného. Ano, opět je to velmi staré dílo, které nese spoustu neduhů své doby, ale už jen to, že se jednalo o první marvelovský příběh na pokračování, je něco úžasného.

Doctor Strange je opravdu hodně zajímavá postava, která oplývá jedním tajemství vedle druhého a řeší jednu záhadu za druhou. A tento komiks nám nabízí vše, kvůli čemu je Strange tak populární. Mystično, záhadu, paranormální jevy, halucinogenní scény, psychedelické stavy, absurdní destinace, magii, barona Morda a především Dormammua!

Příběh je velmi slušný, ale řekl bych, že je zbytečně moc natahovaný a pak se v podstatě opakuje stejný koncept dokola, soupeři se chovají stejně, situace se vyvíjejí stejně a už to začíná být až nudné. Kdyby měl poloviční délku, tak by se jednalo o naprosto perfektní knihu.

Toto dílo ovšem boduje hlavně kvůli své kresbě. Úžasná práce Ditka! Jeho psychedelické, nadpozemské výjevy, plné barev, absurdních patvarů a úžasných linek, to muselo být na tu dobu něco neuvěřitelného. A dodnes to je skvělá práce.

Knihu hodnotím jako velmi povedenou, bohužel jí shazuje zbytečně roztahovaný děj a následné opakování toho samého. Naopak kresbu a celkovou atmosféru díla (plus postavy), hodnotím jako perfektní.

7/10

Verdikt

Celkové hodnocení

O autorovi

S4TW
S4TW

Komiksy jsem začal číst s příchodem UKK na český trh, čili začátek roku 2013. Moje první články pro comixzone.cz byly zveřejněny téhož roku v listopadu. Jsem především fanoušek pláštěnek, hlavně těch marvelovských. Ale nebráním se ani jiným komiksům a dá se říct, že žánrově se snažím obsáhnout vše. Něco málo napoví má TOP10 (k 05/2017): 10. Fantomas se zlobí, 9. Fantastic Four - Příchod Galaktuse, 8. Starej dobrej Logan, 7. Živí mrtví, 6. Elektra: Atentát, 5. Hulkova planeta, 4. Skalpy, 3. Daredevil: Zmrtvýchvstání, 2. Zázraky, 1. Sin City.

Minotaur.cz