Captain America: Občanská válka

14. května 2016 Elhonzo Diskuze (0)

United we stand. Divided we fall.

Captain America: Občanská válka

Podle finálního hodnocení (já vím, že jste se koukli) je zřejmé, že se mi Civil War líbil. Co ale dělá z Capova třetího filmu tak úžasné dobrodružství? Na to se pokusím odpovědět v několika následujících řádcích.

Knihy Dobrovský

Nejdřív menší povinné uvedení do děje. V pořadí již třináctém (ten čas ale letí) filmu z MCU sledujeme Captaina Americu a jeho tým Avengerů, na jedné z mnoha misí, tentokrát v Lagosu. Nahánějí zde teroristu Crossbonese aka Brucka Rumlowa z Winter Soldiera. Během této akce ale dojde k závažným ztrátám na civilních životech a tak semínka pro kontrolu superlidí, které Marvel pomalu zasíval, začínají klíčit.

Za co musím bratrům Russoovým hned v úvodu smeknout je to, jak celý ten obrovský cirkus dokázali ukočírovat. Ve filmu se najednou objeví víc superhrdinů, než v jakémkoliv předešlém filmu. Každá postava má svou chvíli ve které zazáří a přitom tam nikdo není navíc ani zbytečně. Ať už jste zkrátka fanouškem jakékoliv ze zúčastněných postav, tak se nemusíte bát, že by neměla alespoň jeden cool moment.

Snímek má samozřejmě v názvu jméno Captain America a i když by se film snažil tvářit jako další Avengers, tak je to pořád především jeho film. I když je ve filmu hodně postav, tak se děj soustředí především na Capa s Iron Mananem a zpoza rohu na ně kouká Bucky. Downey především zde předvádí něco, co už s Iron Manem dlouho nepředvedl. Vlil té postavě do repulsorů tolik nové šťávy, že ta postava z toho bude těžit klidně další dva, tři filmy.

Od třetího Iron Mana jsem měl pocit, že Tony Stark už jen přešlapuje na místě, ale zde se postava konečně zase někam posouvá. Tony především ušel dlouhou cestu od toho frajírka, který v prvním Iron Manovi prodává rakety vládě, ve druhém odmítá s vládou jako Iron Man absolutně spolupracovat a v Civil War se po událostech Age of Ultron aktivně podílí na regulaci hrdinů. Zkrátka skvělý charakterový posun.

Stejnou péči dostal i charakter Steva Rogerse. Ten od dob druhé světové války, kdy byl idealistický mladík, který bojuje za svou zemi, vyrostl v muže, který se musel adaptovat do nového světa a najít v něm své místo. Už slepě nenásleduje systém, neboť se od jeho mladých let změnil a spíše než v uskupení, věří v lidi a jednotlivce.

Když byl Evans do role Capa obsazen, tak se strhla vlna kritiky (jak už to tak bývá), v Civil War už po několikáté dokazuje že on je Captain America. Tam, kde někteří mají problémy převést skautíka co bojuje za pravdu a spravedlnost na velké plátno v moderním světě, to Marvel s Evansem zvládá prakticky s prstem v nose.

Asi nikoho z nás by nebavilo dvě hodiny čučet na to, jak si parta superhrdinů vylévá své srdce na skupinové terapii. A právě od toho je ve filmu akce. Ta je naprosto fantastická. I když se nedočkáme žádné parádně nacvičené bojové scény jako Cap vs Bucky z předešlého dílu, tak nám to Marvel vynahrazuje jinak.

Za nejslabší část bych označil bitku z úvodu filmu. Byla v pohodě, ale oproti zbytku filmu taková suchá, měla však své momenty. Zbylé akční scény jsou ale pak třeba od Winter Soldiera tak odlišné, že by bylo skoro až nemístné je srovnávat.  Nejvíce promovaná bitka na letišti, která sklízela také velkou dávku posměchu, se ve finále ukázala být jedním z absolutně nejlepších momentů ve filmu a dost možná tou nejlepší bitkou, která kdy byla v superhrdinském filmu.

Krásně evokuje souboje z komiksů, kde proti sobě nabíhají dvě skupinky aby se spolu střetli, nebo kde si postava stihne s tou druhou prohodit pár slov a pak pokračovat dál v boji. Produkční tým tu scénu přirovnává k „rozpohybované stránce komiksu“ a po zhlednutí nezbývá nic jiného než souhlasit. Finální konfrontace Stevea s Tonym je pak rozhodně tím nejlepším soubojem mezi dvěma superhrdiny, ať už díky choreografii nebo jejich motivacím.

Film také představil (oficiálně představil) široké veřejnosti dvě nové postavy. Řeč je samozřejmě o Black Pantherovi a Spider-Manovi který se po exilu v Sony konečně vrátil domů. I když je ve filmu spousta postav a dějových linek, tak se tito dva nováčci rozhodně neztratili. Boseman se na roli panteřího válečníka pečlivě připravoval a rozhodně nezklamal.  Jeho T’Challa je cílený, inteligentní a v boji je neuvěřitelně cool. Jeho postava si ve filmu také projde menší proměnou a opět se člověk musí divit, jak tam tvůrci zvládli všechno nacpat.

Spidey byl pak pro mě pomyslnou třešničkou v celém filmu. Spider-Man je můj absolutně nejoblíbenější superhrdina, takže jsem jeho návrat pod schopná křídla Marvelu samozřejmě netrpělivě vyhlížel. Bez toho aniž bych moc prozrazoval řeknu, že to Marvel a především Tom Holland zvládli na jedničku. Jak Peter tak Spider-Man jsou přímo jako ze stránek komiksů. Je mladý, je vtipný, je nejistý a během jednoho rozhovoru dokáže krásně shrnout celou podstatu toho, co Spider-Mana dělá Spider-Manem.

Marvel perfektně zvládá adaptovat své hrdiny z komiksů, ale s čím (alespoň ve filmech bojuje) jsou zloduši. Málokdy se povede věnovat dostatečný čas jak hlavnímu hrdinovi tak i padouchovi a především Marel to docela fláká. Padouchem (pokud ho tak chcete nazvat) v tomto filmu je Daniel Brühl a jeho Helmut Zemo. Musím říct, že mě mile překvapil. Určitě nejde po krku Ledgerovu Jokerovi, ale svou roli ve filmu plní na výbornou. Má zajímavé motivace, zajímavý cíl a konec jeho příběhu docela i překvapí.

Z celé recenze se může zdát, že je Civil War dokonalý a bezchybný film. To určitě není, ale abych se přiznal, musel jsem dlouho přemýšlet nad tím, co mi vyloženě vadilo, nebo kazilo zážitek z filmu. Takové věci jsou většinou ty, co mě plesknou do obličeje hned během sledování filmu a ne ty, nad kterými musím dlouho přemýšlet potom, co film dokoukám. Zápor je určitě nevýrazný soundtrack. Z celého filmu mi v hlavě utkvěla především melodie, která zazní při bitce na letišti a pak ta při závěrečných titulcích (ty jsou vizuálně opět super, tak jako u předchozích Capů). Občas mě zaboleli oči ze špatných efektů, ale to bylo pouze asi jen ve třech momentech.

Chybky by se daly hledat i v plánu hlavního padoucha, ale to by se v tom člověk už moc pitval. Laťka ve stupidnosti plánů a motivací arcilotrů, byla letos ale již nastavena tak zrzavě vysoko, že se Zemo nemusí bát, že by nějak vyčníval. Trochu nevyužitý byl i Vision a to hlavně při bitce na letišti, ale to je věc, které si všimnete až při opakovaném shlédnutí. Chápu ale, proč byl Vision při tomto konfliktu docela upozaděn (stejné důvody proč ve filmu není Thor a Hulk), ale šel by určitě zaměstnat nějak lépe. Mám pak ještě jednu výtku, ale to bych zabíhal do spoilerů.

Vyčítat filmu, že otrocky nekopíruje komiksovou předlohu mi přijde hloupé. Z desítek komiksových filmů, které spatřili světlo světa to udělali jen Watchmeni a i tam se šachovalo s koncem. Pro mě je především důležité, aby film něčím uctil svou předlohu (pokud se z ní bere víc, než jen název) a především respektoval svoje postavy. To vše Civil War splňuje. Není to zkrátka 100% komiksová Civil War (od toho máte komiks), ale je to Civil War v MCU.

Funguje tu a dává tu smysl. Samotný komiks to dokonce předčilo v tom, že se povedlo lépe vykreslit obě strany konfliktu. Skutečně tu nikdo není ten špatný. Oba tábory mají pravdu a dělají to, co uznávají za nejlepší. Hlavně Tony, který byl pro mě v komikse záporák, je tu skvěle zobrazen. Vážně jsem se několikrát přistihl v okamžicích, ve kterých jsem nevěděl komu fandit.

Verdikt

Civil War rozhodně dostál hypu, který sliboval. Je to film o postavách a o přátelství. Nabízí parádní akci a hlavně konflikt dvou postav a ideí o kterých se dá bohatě diskutovat. Perfektně se čerpá z historie MCU a zrovna tak se připravuje půda na další dobrodružství. Film se nesnaží být něčím co není a divákovi nabízí vše, co by měl letní blockbuster splňovat.

O autorovi

Elhonzo
Elhonzo

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku