KNIŽNÍ KOUTEK: Stopy v krvi

24. května 2016 fm.tua Diskuze (0)
KNIŽNÍ KOUTEK: Stopy v krvi

Máte náladu na rodinnou záhadu? Genealogický thriller Stevea Robinsona Stopy v krvi Vás zavede do světa novodobých rodopisců a hledačů rodinných kořenů na zakázku.

Knihy Dobrovský

Jefferson Tayte je postarší zkušený genealog, jeden z nejlepších v USA, přestože on sám ironií osudu ví o svojí rodině jen málo.  Teď se ovšem při práci na rodokmenu významného klienta dostal do úzkých a nezbývá mu jiná možnost, než se vydat do anglického hrabství Cornwall, kde se stopy rodinných příslušníků ztrácí. Což o to, pátrat dvě stě let v minulosti není nikdy jednoduché a dokumenty blednou rychleji než vzpomínky. Tayte však ví, že se s rodinnou Fairbornových muselo stát něco neobvyklého. Jak jinak by bylo možné, že o nich neexistují záznamy od jejich vylodění v Anglii? Přesněji, jak to, že existují záznamy jen o Jamesovi Fairbornovi a ne o jeho ženě a dětech? genealog se i přes svůj strach z létání vydává do Anglie vyřešit záhadu rodiny Fairbornových a možná najít ještě něco navíc. Na paty mu však šlape jeho rival Peter Schofield, kterého jeho nedočkavý klient kontaktoval, aby Taytovi pomohl. Do ústředního příběhu se pomalu vplétají místní lidé se svými vlastními záhadami a tajemstvími. Kam například zmizel manžel Amy Fallonové? Má jeho zmizení něco společného s tajemstvím Fairbornů? A proč se tak zarputile snaží někdo Taytovi v nalezení pravdy zabránit? Možná, že některé záhady by měli zůstat ukryty pod vrstvou prachu...

Čtivý a zajímavý příběh autor rozdělil do 69 krátkých kapitol na 320 stranách. Kapitola obvykle zabírá 4 – 5 stránek a usnadňuje tím čtenáři vyznat se v příběhu, který by mohl být jinak lehce matoucí. Zpočátku chvíli trvá, než se do děje dostanete, ale poté co se zorientujete, pohodlně se usadíte a jen vplujete do světa záhad, genealogů a Cornwallu podle Stevea Robinsona. 

Postava hlavního hrdiny je od první chvíle sympatická, a přestože dle popisu a vzhledu nejde o druhého Jamese Bonda, v akčních scénách si počíná více než profesionálně. Jeho opětovné úniky před smrtí jsou víceméně reálné. Čtenář se nemusí obávat, že by mu některé části příběhu přišly nestravitelné či neuskutečnitelné, přesto se někdy může nad nastálou situací pousmát. 

V průběhu čtení se střídají kapitoly, jak z pohledu hlavního hrdiny, tak z pohledu vedlejších i méně důležitých postav – z minulosti i přítomnosti. Obzvláště kapitoly přenesené do minulosti dokreslují lehce tajemnou a napínavou atmosféru knihy a poskytují čtenáři doplňující informace. Ač se v příběhu dá objevit pár thrillerových i romantických klišé, převládá originalita a téměř do poslední třetiny knihy nevíte (přestože cosi tušíte a předpokládáte) jak vlastně se celý děj uzavře.

Některé části knihy nás udržují v napětí, jiné nás nechávají s klidem proplout příběhem, ale rozhodně ze sebe po přečtení celého románu nesetřesete onen fantastický pocit dobře odvedené práce autora. Ačkoliv se na přední straně knihy můžeme dočíst, že jde o „Strhující a originální mix Dana Browna, Stiega Larssona a Arthura C. Doylea" musím podotknout, že Steve Robinson si díky Bohu našel v thrillerovém žánru vlastní cestu, prozatím dlážděnou úspěchem.


Stopy v krvi

Steve Robinson 

ISBN: 978-80-88096-11-5

Mystery Press, 2016

Překlad: Kateřina Niklová

vázná s přebalem, 320 stran

299 Kč
 

Steve Robinson

Steve Robinson je britský spisovatel s obrovskou vášní pro genealogii a pro psaní příběhů. Své znalosti zúročil zejména v románech s ústření postavou genealoga Jefferson Taytea. Jeho prvotinou se stál román "Stopy v krvi".

Jefferson Tayte

Série knih v hlavní roli s postavou Jeffersona Taytea. Tento muž je najímán lidmi, kteří se chtějí něco dozvědět o minulosti své rodiny. Některá tajemství jsou však příliš nebezpečná na to, aby byla odhalena. V sérii doposud v originále vyšlo 5 knih.

napětí; popisy scén; krátké a přehledné kapitoly
klišé - postavy

Verdikt

Celkový dojem z knihy s přivřeným okem vychází na jedničku. Stopy v krvi zaujmou nejenom svou atmosférou, ale také neotřelým příběhem, který čtenáře chytne a nepustí do té doby, než knihu dočte. V průběhu čtení se nevyhnete zajetým klišé, ale na originalitě celé zápletky to nic nemění. Nezbývá než se těšit na další knihu s ústřední postavou Jeffersona Tayta.

O autorovi

fm.tua
fm.tua

Od malička jsem fanouškem fantasy. Vlastně to nastartovala ona jediná kniha, kniha o brýlatém klučinovi s jizvou na čele, který z ničeho nic zjistil, že je čaroděj, tak byl položen základní kámen. Začalo se na něm stavět, přibývali další knihy a neuvěřitelné příběhy a teď jsou ty základy pevné a nezničitelné, stejné jako dračí šupiny. Knihy jsou mým útočištěm před špatnou náladou, stresem. Poskytují mi jakousi ochranu před reálným světem, je to možnost úniku od běžných strastí života a způsob cestovat po vše možných zákoutích neuvěřitelných světů.

Minotaur.cz