Nostalgický komiksák: Království tvé kontra Civil War

3. května 2016 Radek Bouřil Diskuze (0)
Nostalgický komiksák: Království tvé kontra Civil War

Na začátku bych měl čtenáře asi upozornit, že jsem nesežral všechnu moudrost světa, ani Šalomounovo hovno a už vůbec jsem nepřečet všechny knížky, který byly kdy vydaný. Kdyby se tedy někomu něco nezdálo, tak se může už tady zklidnit.

Knihy Dobrovský

Když jsem si vybíral, o čem budu psát, tak mě nenapadlo hned Kingdome Come, ale po kratší selekci jsem vybral právě tohle dílo pánů Waida a Rosse, protože pokud je pro mě něco přitažlivýho na superhrdinských příbězích, tak to charakterizuje přesně tahle kniha. No a aby si to vůbec někdo přečet, tak ji budu trochu srovnávat s Marvel Civil War, páč to je prej teď cool se koukat na marvelovský filmy a smát se u toho.

Už mi není dvanáct, aby mě bavilo číst v každým sešitu, jak Batman potřebuje použít svůj čupr Batarang (a hlavně si v hlavě rekapituluje jeho funkci atd...), nebo jak Storm musí použít své mutantské schopnosti proto, aby mohla přivolat sílu větru (což si taky musí v hlavě připomenout). Rozumím tomu, proč to tam je, ale fakt mě to točí. Na superhrdinskejch příbězích si ujíždim v jiný rovině.

Baví mě sledovat buď alternativy ke standardním vesmírům nebo různý team-upy a crossovery, no jednoduše události, který ovlivněj události celýho vesmíru (jako třeba Crisis on Infinite Earths od DC nebo House of M od Marvelu). Třeba marvelovský Whatiffs, jako přehlídka spousty různejch alternací, jsou uplně geniální, z hlavy mě teď napadá třeba dost vtipnej Punisher Kills Marvel Universe.

Takže to bysme měli. A teď k důvodu, proč budu srovnávat zrovna tyhle dvě věci. Častokrát jsem se setkal s tim, že DC vykrádá Marvel a naopak. A to nejenom co se týče postav, ale taky i příběhů. A tohle by mohl být další případ. V mojí hlavě přežívá jeden takovej předsudek, kterýho se nejsem schopnej zbavit. A to sice ten, že Marvel je pro děcka, DC si užijou i starší.

Může za to především existence DC odnože - Vertigo. Na těchto dvou příbězích je jasný, že budou jinačí z toho důvodu, že každej z nich má jinou cílovou skupinu a byly napsaný 20 let od sebe (Kingdome Come 1996, Marvel Civil War 2006). I proto se může Kingdome Come líbit spíš staromilcům, jako jsem já. A může za to nejen to, že místo přiblblejch reality show se v KC objevuje předpotopní vynález tištěných novin, ale hlavně kresba (u KC by bylo lepší říct malba).

S Alexem Rossem jsem se poprvé setkal právě u týhle knížky a byl jsem z toho na dlouhou dobu uplně hotovej. Ross je prostě malíř, není to kreslíř. Ač mám Stevea McNivenna rád pro jeho jednoduchou kresbu, kdy má i každá kapka krve svoji viditelnou konturu. Z mýho pohledu se jejich práce kvalitativně srovnat nedá, ale z odstupu musím říct, že srovnávat tyhle dva by bylo značně nefér. Ale vzadu v hlavě mi pořád jede, že ten Marvel je prostě pro děcka (i když Marvels od Rosse pro Marvel bylo taky skvělý).

Zásadní věc, ve které se knihy liší je ta, že MCW je událost, kerá zasáhla drtivou většinu důležitých marvelovských postav a na oficiální příběh se nabalovalo kvanta dalších sešitů (příběhem i kresbou se mi líbil nejvíce příběh Wolverina). KC vyšlo dokonce v odděleném imprintu Elseworlds a její události na život DC charakterů neměly žádný vliv.

Nicméně v obou příbězích můžeme najít pokud ne stejné, tak velmi podobné momenty. Mám takový pocit, že se autor, Mark Millar, KC nechal inspirovat i při tvorbě další knihy pro Marvel, která shodou okolností také vyšla v první edici UKK - Old Man Logan (a kreslil mu to taky McNiven). Je docela těžký psát o knize, kterou nemusel každej číst bez toho, aniž bych mu zásadní momenty nevyspojleroval, ale zkusim to viď.

1) Střet áčkových hrdinů svých stájí

Iron-Man x Captain America / Superman x Batman

2) Stejný hybný moment příběhu

Události obou knih jsou odstartovány tragédií, která stála lidské životy a mají v ní prsty "metalidé". I příčina tragédie má podobné vlastnosti.

3) Spolupráce hrdinů s padouchy

Stark, Pym a Richards zahájí spolupráci s Thunderbolts (Venom, Jack OLantern, Bullseye, Lady Deathstrike...), což je pro mě osobně věc, která měla na další pokračovaní Marvel Universe největší dopad. V KC se Wayne s Greenem scházejí u jednoho stolu s Luthorem, Vandalem Savagem, Catwoman a Riddlerem, zatímco Superman svůj ansábl rozšiřuje v doupatech hříchu moderních, morálku neznajících metalidí, kde mimochodem potká starýho dědka Loba s pořádným pupkem a účesem jako Upír Krejčí.

4) Někdo tu je fašista

Superman i Iron-Man si postaví super-vězení, kam šoupou nemilosrdně všechny, kteří si to představujou trošku jinak.

To jsou zhruba ty nejpodstatnější věci, které mají nejspíš společný základ. Objevují se další detaily jako například to, že teamy Superman/Iron-Man somrujou o pomoc pána moří Aquamana/Namora The Submarinera, nebo těm stejným pánům prvního bouchače dělaj dvě paní, který maj trochu podobné schopnosti, Wonder Woman/Ms. Marvel.

Asi můžu těžko vyčítat Millarovi, že se nechal inspirovat. To bych mohl obvinit celou pop kulturu, kterou jsme pohlcený a to nechci, protože mě baví. Není pravidlem, že se autorům v tomto víceméně konzervativním superhrdinském žánru daří psát příběhy, který by čtenáře číslo co číslo ohromovaly svou invencí.

V modelu nekonečné série sešitových vydáních pro to není prostor a kataklizmatické změny jednotlivých vesmírů jsou plánovány dlouho dopředu a mnohdy jsou hnány marketingovými odděleními pro zvýšení prodeje jak sešitů, tak merche. Vždy se mi vybaví asi nejpřecovanější crossover od Marvelu - staré Secret Wars.

I díky tomuhle často slýchávám, že superhrdinskej žánr je dost vyčerpanej. Já si myslím, že to není až zas tak pravda. Vesmíry se zase košatí, postav přibývá a třeba Marvel se určitě nebude moci spolehnout pouze na to, že se sveze se svými úspěchy na filmovém plátně a v televizi (a že je spolupráce s Netflixem hodně dobrá), a proto se už prosakují detaily z další Občanské války. A když se to všechno větví a už je toho moc, tak se musí stát něco velkýho. A na to se těšim.

O autorovi

Radek Bouřil
Radek Bouřil

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku