Souboj hrdinů 3. část: Captain America vs Iron Man

4. května 2016 Elhonzo Diskuze (0)
Souboj hrdinů 3. část: Captain America vs Iron Man

A je tu poslední část (alespoň prozatím) ze série článků která se zaměřuje na památné okamžiky, kdy zastánci dobra řešili své neshody pěstmi. Horečka z Batman v Superman pomalu ale jistě opadá (pokud u vás nezmizela, když jste vylezli z kina) a blíží se další film, na který můžeme upínat svou fanouškovskou pozornost. Řeč je samozřejmě o třetím dobrodružství Captaina s podtitulem Civil War. V něm Marvel zúročí to, co několik posledních filmů a let budoval. Ať už se jedná o to, jaký mají superhrdinové vliv na svět kolem sebe, a nebo především, jak dlouho Steve Rogers a Tony Stark vydrží být přátelé, než je jejich rozdílná ideologie postaví na opačné strany barikády.

Cap a Tony se spolu porvali překvapivě často. Takže se bez nějakého většího zdržování vrhněme rovnou na věc. Avengers Disassemble!

Knihy Dobrovský

Avengers #4 – Stan Lee a Jack Kirby (u nás vyšlo v UKK 85: Marvel počátky- 60.Léta)

Dobře, tohle prakticky ani není pořádný souboj, ale je to první setkání mezi Capem a Iron Manem (a ostatními Avengers). A hned při prvním setkání se spolu tak trochu porvali. Poté, co se v šoku probere ze svého ledového spánku, srazí Cap k zemi nejen Iron Mana, ale i Thora s Giant Manem. A pak to celé završí tím že celý tým vyzve na férovku. Znovu říkám - souboj samotný nic moc, ale byl to cool moment, který vrátil Capa zpět do Marvelovského vesmíru.

Tales of Suspense #58- Stan Lee a Don Heck

A abych navázal na předešlý „souboj“, tak v tomto čísle se spolu Iron Man s Capem poprvé doopravdy poprali. Celé číslo je vlastně velké nedorozumění. Chameleon, který se vydává za Captaina Americu, přesvědčí Iron Mana, že se Chameleon vydává za Captaina Americu a snaží se infiltrovat Avengers. Iron Man tedy naprosto logicky odletí do Avengers Mansion a pustí se do souboje se skutečným Captainem. Člověk musí milovat Silver Age.

Cap celou dobu nechápe, co se děje a snaží se Iron Mana držet od těla. Povede se mu dokonce uštědřit i pár dobrých úderů. Celé to faux pas se pak vyřeší tím, že skutečný Cap zachrání Iron Manovo kamaráda Happyho Hogana a v tu chvíli si Iron Man spojí dvě a dvě dohromady. Giant-Man a Wasp se pak ukážou a dopadnou skutečného Chameleona. Konec dobrý všechno dobré.

Civil War #3 a 7 - Mark Millar a Steve McNiven (u nás vyšlo v UKK 42: Občanská Válka)

Jako další souboj si odškrtneme pravděpodobně ten nejslavnější. Tento konflikt bude také předlohou pro letošní blockbuster se stejným názvem. Zákon o registraci superlidí odstartoval ve světě Marvelu… no občanskou válku. Ti, co byli pro registraci, se přidali k Iron Manovi a ti, co proti, ke Capovi. Za mě se jedná o jeden z nejlepších příběhů, co Marvel může nabídnout. Akce je tu fantastická a morální stránka celé věci také. A to ani nezmiňuji, jaký to mělo dopad na postavy samotné.

Tony a Steve se tu spolu utkají hned dvakrát. V prvním případě je tým Captaina Americi vlákán do pasti a musí se probít do bezpečí přes Iron Manovo tým, který je v přesile. Poté, co je Cap Spider-Manem zbaven svého štítu, je zasažen překvapivým útokem Iron Mana. Jedná se o skvěle nakreslený a drsný souboj. Kdyby se do souboje nevložil klon Thora, tak by to pro Stevea nedopadlo zrovna nejlépe.

No a v druhém případě se karty obrátily a tentokrát překvapil Steve Tonyho. Když se na bojišti v ulicích New Yorku střetnou obě strany konfliktu, tak si k sobě po čase najdou cestu i Cap s Iron Manem. Jenže tentokrát Steve Tonymu oznámí, že nebojuje poctivě. Díky Visionově asistenci se povede Starkovo brnění zneškodnit a Cap může konečně upustit trochu páry. Těžko říct, jak by to celé dopadlo, kdyby souboj nepřerušili přihlížející záchranné složky. Captain si v tu chvíli uvědomil, že už vlastně nebojují za žádný ideál, ale že zkrátka jen bojují.

Captain America Annual #9 – Roy Thomas a Jim Valentino

A máme tu ten druh souboje, který nesmí chybět v žádném žebříčku, kde se spolu perou dvě kladné postavy. Řeč je samozřejmě o ovládání mysli. Stark Industries testuje kdesi v horách nějaký svůj nový vynález a je pozván i Captain America. Nebudu zabíhat zbytečně do detailů, ale tím vynálezem je kapsle, která se potopí do nedaleké sopky a během tohoto experimentu uprchne podivný paprsek energie.

Ten nakazí řeku odkud se loví pstruzi pro hostinu v nedalekém městečku. Každý, kdo toho pstruha snědl, se pak pomátl a začal útočit na každého ve svém okolí. Šílenost, já vím, ale vycházelo to v 90. letech.

Jedním z těch nešťastníků je i Iron Man, který byl spolu s Capem na hostinu pozvaný. Po menších nepokojích ve městě se povede Capovi Iron Mana vylákat zpět do hor. Došlo mu totiž, že lékem na toto pomatení mysli je chlad. A tak se dočkáme velmi povedené koulované, kde Cap hraje o čas a snaží se přivést Iron Mana zpět ke smyslům.

Avengers Vol. 5 #44 - Jonathan Hickman, Stefano Caselli a Kev Walker

Tohle je úplně ten nejnovější souboj, který spolu Cap a Tony měli. Vysvětlení cesty, která k tomu souboji vedla a toho proč se vůbec perou, by vystačilo na několik samostatných článků. Koneckonců  psal to Jonathan Hickman. Ten v sériích Avengers a New Avengers začal něco (když nebudeme počítat jeho předešlou práci na Fantastic Four), co nakonec vyústilo v Secret Wars.

Během toho se ještě v Marvelu děla spousta dalších věcí. Captain America přišel o Super Soldier sérum, které ho udržovalo mladým (Captain America Vol. 7) a Starkovi se po událostech eventu AXIS obrátila jeho osobnost a stal se padouchem. V tomto čísle sledujeme poslední okamžiky Marvel Universa a především Tonyho a Stevea.

Svět za několik okamžiků skončí díky probíhající „Incursion“ (událost během které se střetnou dvě alternativní Země) a Steve se rozhodne vyřídit si účty s Tonym jednou provždy. Tony byl jedním z Iluminátů, kteří mu na začátku série vymazali paměť, když odmítal spolu se zbytkem týmu ničit cizí Země a udělal i spoustu dalších nepěkných věcí. Jelikož byl ale Steve bez SS séra, tak musel využít obrněný kostým který pro něj Tony navrhnul, když ho sérum trápilo v minulosti. Celý tento souboj a číslo je krásným zakončením a připomenutím toho, co Hickman v Avengers titulech několik let budoval.

Jak by ale souboj dopadl, jsme se už nedozvěděli. Oba totiž pohřbil havarující Helicarrier a krátce na to Incursion pohřbila i celý svět.

Captain America #341 - Mark Gruenwald a Kieron Dwyer

Tohle je souboj, který má původ v jednom čísle Iron Mana (konkrétně Iron Man #228), takže nejdřív menší info z toho čísla. V tom komiksu sledujeme Tonyho Starka během probíhajícího story arcu Armor Wars (i když oficiální název je Stark Wars). V něm se Tony nachází na křížové výpravě napříč Marvel universem a systematicky zneškodňuje každého, kdo používá nějaký druh bojového obleku, který by mohl být odvozen od jeho Iron Mana.

V jednom z předešlých čísel mu byla část jeho technologie odcizena Spymasterem, který ji pak prodal Justinu Hammerovi. Ten ji pak prodal dál několika techno-zločincům. Tony se tedy cítil nepřímo zodpovědný za každou potencionální oběť těchto padouchů.

Jeho dalším cílem se stanou strážci ve vládním vězení Vault, kteří používají typ bojového obleku Guardsman, který byl vládě poskytnut od Obadiah Stana, když byl šéfem Stark Enterprises. Tony tedy za asistence Rhoedyho Vault infiltruje a zneškodní všechny dozorce. Do cesty se mu ale připlete Steve Rogers. Ten si v tu chvíli neříkal Captain America, ale pouze The Captain. Identitu a štít odevzdal americké vládě. Jak sami vidíte prakticky se nejedná o souboj, takže je to tu jen pro nastínění děje.

Oba se pak znovu střetnou právě v Captain America #341, kdy Steve zajde na návštěvu k Tonymu domů. Jako první věc mu Steve vrátí štít z adamantia, který pro něj Tony v Iron Manovi vyrobil. Pak ho informuje, co jeho akce ve Vaultu způsobila a že ho přišel zatknout. Co tomuto souboji opět vévodí, není ten souboj samotný, ale spíše verbální interakce obou postav. 

Je tu (nebo spíš až v Civil War) hezky ukázáno, kam se může postava posunout. Zde je Tony ten psanec který jde proti vládě a myslí si, že dělá tu správnou věc. Zatímco Steve se snaží Tonyho zatknout, protože porušuje zákon. Nakonec se Tonymu povede Capa na chvíli omráčit a utéct. Steve pak uzná, že si Tony zaslouží další šanci, aby napravil svou pověst. I tak se s nima tento svár táhnul ještě pěknou řádku čísel.

Civil War Vol. 2 #5 - Charles  Soule a Leinil Francis Yu

V Civil War z roku 2015, která byla součástí masivního eventu Secret Wars, jsme se mohli podívat, jak by svět vypadal, kdyby se spor mezi Tonym a Stevem protáhl o pěkných pár let. Toto území Battleworldu bylo rozděleno na dvě části. Území Blue, kde je vůdcem Generál Rogers a kde platí jednoduchá dvojice pravidel - nikomu neubližuj a vždy se snaž pomáhat. A území Iron, kde prezident Stark vybudoval stát, kde se každá super osoba musí podrobit registraci a pracovat pro blaho státu.

Během pokusu o mírové řešení mezi Stevem a Tonym je spáchán atentát na Miriam Sharpe, která se oba tábory snažila usmířit. Oba samozřejmě podezírají toho druhého, a tak se opět začně zbrojit a připravovat na válku. Během finální bitvy k sobě Cap s Iron Manem opět najdou cestu a nechají mluvit své pěsti. Tony celou věc sice rychle ukončí, neboť se právě dozvěděl o zradě, která ohrožuje oba tábory, i tak se ale jedná o další povedený souboj.

Iron Man/Captain America: Casualties of War - Christos N. Gage a Jeremy Haun

A jako už tradičně je poslední souboj i mým nejoblíbenějším. Tento one-shot se odehrává po událostech Civil War #4 a soustředí se na setkání mezi Capem a Tonym ve zdemolované Avengers Mansion. Tony pozval Stevea, protože cítil, že by si spolu měli naposled pokusit promluvit, než situace vyeskaluje do takového stavu, že už nebude cesty zpět. 

Největším kladem tohoto čísla je to, že je zde čas a místo na to, aby se více rozvedl ten konflikt mezi Stevem a Tonym, který zuřil na stránkách Civil War. Oba zde řeknou své důvody, proč jsou pro a proti registraci. Projdou spolu předešlé události z Marvelovské historie, kde by registrace mohla být prospěšná a kde zase ne. Zavzpomínají na většinu svých předešlých rozporů a hádek.

Celkově je tady i lépe ukázán Tonyho pohled na celou věc a čtenář má vážně pocit, že oba mají v něčem pravdu. Věc, co mi třeba v Civil War chyběla, a Tony byl pro mě prakticky hlavní záporák. No a nakonec se diskuze vyhrotí tak, že se oba porvou. Celý ten souboj je pak hezky propletený flashbacky na období, kdy Cap cvičil Tonyho v sebeobraně (UKK Démon v lahvi). Celé je to takové hořkosladké číslo, kdy oba vzpomínají na dobré časy které spolu měli, ale neustále do toho vstupují i ty špatné.

A to je ze soubojů dvou Avengerů vše. Váš nejoblíbenější souboj, případně jestli jste teamCap nebo teamIronMan a proč, nám můžete sdělit v diskuzi. 

O autorovi

Elhonzo
Elhonzo

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Minotaur.cz