Mé aktuální čtení #21: I Hate Fairyland

4. května 2016 jardoom Diskuze (0)

Twinky Twinky Little Star... This Fairyland is abnormal...

Mé aktuální čtení #21: I Hate Fairyland

Od posledního článku v téhle rubrice uběhl měsíc a půl. Vám, kteří tyhle moje citové výlevy čtete, se omlouvám. Důvod proč jsem nepsal je ale zřejmý. Comics Centrum do mne nabušilo haldu komiksů, které nešlo ihned nepřečíst. Navíc jsem v zahraniční čtivu nenašel parťáka, který by mi dopřál zábavu, jakou vyhledávám.

Nyní jsem ale dočetl šílenost, kterou jsem málem ani nepořídil a narovinu říkám, že by to byla velká škoda, protože to, co mi minisérie I hate Fairyland dala, je nezapomenutelná hodina v křečích smíchu, ve kterých mne smích opustil jen tehdy, když šlo do tuhého a i to nakonec vyústilo v lavinu zábavy.

Knihy Dobrovský

Příběh nám vypráví o maličké holčičce, která si klidně hraje ve svém pokojíčku. Najednou se ale propadne do pohádkové země, která je plná škaredých víl, tlustých kentaurů, ohavných draků a dalších zástupců pohádkového obludária.

Celý komiks má na starost Skottie Young, který tedy vymyslel celý scénář a postaral se také o kresbu. Ačkoliv tohle jméno slyším poprvé, po zadání do googlu jsem zjistil, že v oblasti komiksu není vůbec neznámou osobností. Pracoval vždy hlavně pro Marvel Comics a nejvíce se proslavil skvělým komiksovým světem Oz, který pro Marvel vybudoval.

Já tentokrát nepřečetl jen sešit ale celou pětisešitovou sérii. Tento Youngův počin ale nevyšel pod Marvelem, nýbrž v inprintu Image Comics, což možná někomu z vás nesedí, protože Image se do kreslených pohádek nepouští.

V tom je ale chyták, protože ačkoli tohle vypadá jako bláznivá pohádka, jedná se spíš o hororovou komedii. Dá se říct, že je to dost specifický druh fantasy, který přesně definoval to, jak má vypadat parodie na Alenku v říši divů.

Scénář je plný vtipů, které opravdu pobaví a vůbec nepůsobí nuceně. Není to ale jen o vtipu či recesi, protože každý sešit představuje novou zápletku, která do příběhu vnáší originální oživení a hlavně jistou vážnost. Díky tomu vidíte hlavní postavu nejen jako zprostředkovatele zábavy, ale také k ní přílnete jako k osobnosti, jejiž postup příběhem vás opravdu zajímá.

Jak jsem řekl, k hlavní postavě prostě přilnete ať chcete nebo ne. Navíc je velmi atraktivní to, že ona vlastně není tak bezbranná holčička, jak se na prvních stranách píše. V podstatě vám ihned ukáže, že i přes svůj útlý věk se umí ohánět obouruční sekerou a nebojí se ani začít pálit z automatického kvéru, jehož celý zásobník vystřílí do hlav šíleným veverkám v Zapovězeném lese.

Suprové je na scénáři ještě to, že i když je tohle celé jen šílená vyvražďovačka, na jejímž konci snad hlavní postava najde cestu domů, vy v podstatě ani nechcete, aby to celé skončilo a ona se vrátila do svého pokojíčku. Dalším plusem je navíc fakt, že tohle celé funguje bez jakéhokoliv vulgarismu.

Kresba je prostě skvělá. Nejenom že vše, co Young vykreslí vypadá naprosto rostomile, ale navíc do toho vkreslí ještě tu správnou atmosféru, která vždy celou situaci potrhne. Kresba je přitažlivá ve všech částech komiksu. Ať se díváte na rozmašírovaná bezvládná tělíčka jednorožců, nebo jen na naši hlavní hrdinku, jak se prochází po kopcích ze smrkanců, vždy je vám Youngem předloženo to nejlepší.

Kresbou umí Young perfektně vyjádřit to, co scénář vypráví. Opravdu výborně odvedená práce po všech stranách. Vše navíc podtrhuje výborný coloring, který hraje všemi barvami a to se vlastně do pohádkového světa náramně hodí.

Verdikt

Tohle je prostě trefa do černého, která může udělat díru do světa. Je to opravdu originální a nápadité dílo a doporučit ho můžu každému čtenáři komiksu. Pokud je fantasy či lehký horor váš šálek čaje, určitě se zabavíte. Pokud se bojíte experimentovat, tak vás nejspíš stejně nepřemluvím ke čtení této šílenosti. Pravdou ale je, že pokud ji šanci dáte, získá si vás a vy ji budete zbožňovat.

O autorovi

jardoom
jardoom

Našel jsem způsob, jak prožít tisíce životů. Stačí popadnout knihu a číst, příběhů je mnoho, jen je nutné je chtít prožít

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku