Ultimátní komiksový komplet #112: Captain America a Falcon - Utajená říše

28. dubna 2016 S4TW Diskuze (0)
Ultimátní komiksový komplet #112: Captain America a Falcon - Utajená říše

Po týdnu se opět vracíme s recenzí na Ultimátní komiksový komplet. Tentokrát nás čeká komiks Captain America a Falcon - Utajená říše. Opět se jedná o starší kousek, konkrétně o rok 1974. A jak to už tak se staršími kousky bývá, tak někdo je miluje a obdivuje, na druhé straně je velká skupina lidí, která jim asi nikdy nepřijde na chuť. To, že styl psaní a kreslení byl úplně někde jinde je holý fakt. Jak na tento komiks pohlíží S4TW, Elhonzo a Drekorian? To se teď dozvíte! 

Knihy Dobrovský

S4TW

Opět chci předem říct, že jsem fanouškem starších komiksů, ale zároveň se je nesnažím příliš srovnávat s dnešní tvorbou, neboť si myslím, že to prostě nejde. Styl je diametrálně odlišný a dnes by takovýto styl psaní měl pramalý komerční úspěch.

Každopádně musím říct, že Captain America & Falcon: Tajná říše řadím mezi ty lepší starší díla, ba dokonce i v rámci Capových příběhů je to opravdu velice povedené dílo. Moc se mi líbí nápad, že je Steve Rogers zdiskreditován a dohnán až na samotný okraj, společnost mu nedůvěřuje a on dostává fakt slušně zabrat. Nakonec ho to zlomí, což je nečekané a zároveň úžasné vyvrcholení, ale nebudeme příliš spoilovat.

Takže nápad tento komiks určitě má. Příběh je skvělý, má nápad i hloubku, samozřejmě dnes působí díky několika věcem i dost lacině (ale lidi, 70. léta!), ale například jako filmový scénář si to dost živě dokáži představit. Obzvlášť se mi líbí, že se někdo konečně rozhodl ukázat USA a symbol Capa i v jiném světle, než jako dokonalý odkaz a spásu pro celý svět. V tomhle si myslím, že měl Englehart opravdu odvahu a koule!

Co mi ovšem vadilo byla postava Falcona, je to hrozně nezajímavá a místy až otravná osoba. Jednoduše hodně slabý charakter.

Vše podtrhává úžasná kresba Sala Buscemy, kterou řadím mezi to nejlepší, co v se na stránkách komiksu v sedmdesátých letech objevovalo. Komiks doporučuji všem fandům starších děl, ale také fanouškům Capa.

8/10

Elhonzo

Secret Empire jsem si chtěl vždy přečíst. Byl to příběh na který jsem slyšel jen chválu. Ať už proto že byl dobře napsaný nebo důležitý. O to větší bylo mé zklamání, když se mi komiks konečně díky UKK dostal do ruky a ani jedno tvrzení se vlastně neukázalo být pravdivým. 

Komiks představuje pár zajímavých myšlenek, ale celé to bohužel padá na tom jak je to čtenáři prezentováno. Tentokrát není problém v textu ani v tom jak spolu postavy mluví, ale v dějových zvratech.  Cap a Falcon proplouvají dějem bez nějakého většího úsilí a při troše zamyšlení i smyslu.  Jeden příklad za všechny. Poté co Cap a Falcon uprchnou skupince záporáků se dějový postup ocitne ve slepé uličce. Oba hrdinové nemají žádnou stopu, ani cíl ke kterému by měli postupovat. A v tu chvíli se Cap vytasí s dedukcí na kterou by i Sherlock Holmes s Batmanem byli krátcí. Padouch Moonstone občas utrousí nějakou narážku na country hudbu a své schopnosti má díky kamenům z měsíčního muzea. Logický výsledek je samozřejmě to že musejí jet do Nashvillu. Jak prosté, milý Falcone.  

Jako v předešlém UKK i v tomto má na starost kresbu Buscema. Tentokrát to však není John, ale jeho bratr Sal. Na první pohled mezi jejich styly není moc rozdíl, ale kdo už od nich pár komiksů četl tak je rozezná. Nejvíce musím pochválit obálky které mě často navnadily na dané číslo. Akce a mimika postav se mi pak také velmi líbila. Takže milovník retro kresby si i tentokrát přijde na své. 

Retro kousky hodnotím podle zvláštního metru, neboť srovnávat je se současnými komiksy se zkrátka nedá. Cap a Falcon jsou ale i tak bohužel to horší co nám minulost komiksu může nabídnout. Jsou tu dobré nápady, ale jsou špatně podané. 

4/10

Drekorian

Captain America versus Dick Nixon aneb Jak Falcon ke křidélkům přišel.

Obvykle retro úkákáčkům moc vysoké hodnocení nedávám, ale musím uznat, že Utajená říše mě prostě a jednoduše bavila. Jasně, příběh je trošku naivnější a musí se u něj trošičku vypnout mozek jako u jeho dobových kolegů, ale jinak čistočistá akce poslepovaná tak nějak dohromady, aby Cap s Falconem měli vždycky komu dát po hubě.

Vyjma posledního čísla, kde Cap rekapituluje, filozofuje a rozjímá, příběh pořád příjemně ubíhá, přestože místy přestřelí k přílišné absurditě a překombinovanosti. Věděli jste, že létající talíře jedou na mozky X-Menů?

Ale hlavně a především, kresba Sala Buscemy je prostě super. Akční scény mu jdou a kromě několika málo odfláklých panelů je bezva. Krásně kreslí obličeje, anatomie mu jde a nahrává akčnímu pojetí. Báječné obálky, sympatické splashe. Pokud máte chuť vyzkoušet zajímavý starší mainstreamový komiks, Cap se vyloženě nabízí.

7/10

Verdikt

Celkové hodnocení

O autorovi

S4TW
S4TW

Komiksy jsem začal číst s příchodem UKK na český trh, čili začátek roku 2013. Moje první články pro comixzone.cz byly zveřejněny téhož roku v listopadu. Jsem především fanoušek pláštěnek, hlavně těch marvelovských. Ale nebráním se ani jiným komiksům a dá se říct, že žánrově se snažím obsáhnout vše. Něco málo napoví má TOP10 (k 05/2017): 10. Fantomas se zlobí, 9. Fantastic Four - Příchod Galaktuse, 8. Starej dobrej Logan, 7. Živí mrtví, 6. Elektra: Atentát, 5. Hulkova planeta, 4. Skalpy, 3. Daredevil: Zmrtvýchvstání, 2. Zázraky, 1. Sin City.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku