DESKOVKY: Ovce: Boj o pastviny, získejte nadvládu nad loukou!

3. května 2016 fm.tua Diskuze (0)
DESKOVKY: Ovce: Boj o pastviny, získejte nadvládu nad loukou!

Jaro je v plném proudu a REXhry se nám ho rozhodly zpříjemnit bláznivou deskovou hrou na první pohled s roztomilými a mírumilovnými ovečkami. Pokud však odšoupnete víko krabice, vyřítí se na vás doslova armády oveček, které si musí vydobýt svoje místo na pastvě.

Knihy Dobrovský

Ovce: Boj o pastviny jsou rodinnou hrou s jednoduchými pravidly pro 2 - 4 hráče. Věkově je hra přístupná od 7 let a díky tomu, že je herní doba něco málo kolem 15 minut, rozhodně u ní menší děti bez problému vydrží. 

Komponenty

V krabici toho moc nenajdeme. Pro každého hráče je připraveno 16 žetonů ovcí, 16 destiček s políčky a nesmím zapomenout na knížečku s pravidly. Vše je seřazeno v plastovém insertu.

Jak se hraje

Každý obdrží 4 části pastviny a 16 ovcí ve své barvě, z nichž si vytvoří sloupec. Po směru hodinových ručiček hráči pokládají pastviny a tvoří tak rozlehlou louku. Jakmile je umístěn poslední dílek na libovolný okraj pastviny si hráči umístí svůj sloupec s ovcemi. 

Ve hře děláte de facto pouze jednu věc, vezmete celé nebo část stadá a přesunete ho v přímé linii (o max. počet polí) buď na okraj louky, a nebo se zastavíte před políčkem obsazeným jinou ovcí. Na místě, které ovečky opouští, musíte nechat minimálně 1 žeton. Takto se hráči střídají v tazích a snaží se co nejlépe obsadit pastvinu.

Hra končí tehdy, nemůže-li se žádná z ovcí pohnout. Poté se určí vítěz a to ten kdo obsadil nejvíce políček. V případě shody vyhrává hráč s největší ovčí armádou. 

Hodnocení

Hned na první pohled vás hra zaujme svou grafikou. Ovečkám skákajícím po sobě a hlavně naštvanou ovcí u nápisu lze jen těžko odolat. Krom toho každá ovce v armádě hráčů je ve své barvě vždy originál, proto se můžete kochat 16 různými ovcemi. Žetony zvířat nejsou z kartónu, ale jendá se poctivé kameny. 

K pravidlům snad není co dodávat, ta jsou jednoduchá a srozumitelná. Ve hře samotné nemůže dojít k žádné zapeklité situaci, kterou by bylo potřeba vysvětlit. 

Hra se příjemně hraje ve všech počtech hráčů. Je to způsobeno tím, že při různých počtech účastníků je louka vždy tak akorát velká, aby se na ni maximálně vlezl daný počet ovcí.  Avšak ve více než dvou lidech se Ovce stávají více nepředvídatelnou deskovou, proto rozhodně doporučuji hrát ve vyšším počtu. 

Tímto se dostáváme k variabilní herní ploše. Tu si hráči sestaví před každou hrou společně a jediným omezením je, že každý dílek musí sousedit aspoň s jednou stranou s libovolnou pastivnou. Zkušenější hráči se mohou vyřádit a sestavovat obtížně obsaditelná pole a rozvíjet svoji kreativitu.

Hru si užijí jak rodiny s dětmi tak i party kamarádů, kteří hledají oddechovou zábavu. Co vás na Ovcích bude bavit nejvíc? Samozřejmě zařezávat soupeře. Někdy je dobré spojit se s protihráčem odstřinou jednoho protivníka, ale pozor ať se nezaříznete sami, což se může snadno stát. Myslím si, že pro rodiny je tato hra značka ideál. Jednoduchá pravidla, krátká herní doba a princip hry bude děti bavit. Přece jen ti nejmejší bývají ve směs nejškodolibější. Krom toho si u hry procvíčíte i strategické myšlení.   


Ovce: Boj o pastviny

Autor: Francesco Rotta

2 - 4 hráči; 7+; 15 minut

desková rodinná hra

REXhry, 2016

599 Kč

zábava pro všechny věkové kategorie; snadná pravidla
na hře nelze nic zkazit

Verdikt

Ovce: Boj o pastviny jsou příjemnou hrou s jednoduchými pravidly. Užijí si ji jak rodiny s děti, tak i banda kamarádů, která se chce jen tak pobavit. Ocenění si jednoznačně zaslouží líbivá grafika a kvalitní zpracování komponent. Váháte-li s nákupem, tak neotálejte za své peníze dostane hru, kterou si můžete zahrát s kýmkoliv a na stůl ji vytáhnete nespočetněkrát.

REXhry
Za poskytnutou hru na recenzi děkujeme vydavatelství REXhry, které přináší na český trh nové a zajímavé hry. Hry společnosti uspokojí náročné hráče, ale i ty, kdo s hrami začínají a hrají třeba jen doma s rodinou. Z portfolia REXhry můžete znát například historickou hru Timeline.

O autorovi

fm.tua
fm.tua

Od malička jsem fanouškem fantasy. Vlastně to nastartovala ona jediná kniha, kniha o brýlatém klučinovi s jizvou na čele, který z ničeho nic zjistil, že je čaroděj, tak byl položen základní kámen. Začalo se na něm stavět, přibývali další knihy a neuvěřitelné příběhy a teď jsou ty základy pevné a nezničitelné, stejné jako dračí šupiny. Knihy jsou mým útočištěm před špatnou náladou, stresem. Poskytují mi jakousi ochranu před reálným světem, je to možnost úniku od běžných strastí života a způsob cestovat po vše možných zákoutích neuvěřitelných světů.

Minotaur.cz