Ultimátní komiksový komplet #096: Avengers - Zrození Ultrona

20. dubna 2016 S4TW Diskuze (0)
Ultimátní komiksový komplet #096: Avengers - Zrození Ultrona

Po kratší pauze vám opět přinášíme trojrecenzi Ultimátního komiksového kompletu. Dnes nás čeká komiks Zrození Ultrona, kterýžto komiks byl inspirací posledního filmu Avengers. Pravdou ovšem je, že film a komiks se celkem dost liší. Stojí vůbec komiks za přečtení? Na to se vám pokusíme dnes odpovědět. Již tradičně se toho chopí miláček davu S4TW, lamač dívčích srdcí Elhonzo a vycházející megastár Drekorian. 

Knihy Dobrovský

S4TW

To, že jsem fanouškem starších děl, to je už asi dle mých recenzí známá věc. Ale v tomto konkrétním případě jsem opravdu nadšený, tak moc se mi to líbilo. Jedná se totiž o příběh, který je doslova narvaný zásadními událostmi, které navždy ovlivnily partu Avengers. Byl zde stvořen jeden z nejzákeřnějších a největších nepřátel, jakým Avengers čelili, Ultron. Pak byl vytvořen jeden z nejdůležitějších a nejstálejších členů Avengers, Vision. Už tyhle dvě události jsou opravdu přelomové, ale to není vše, my se tu ještě dočkáme velké zrady, objeví se tu vůbec poprvé Yellowjacket, bude se konat jedna z největších svateb a zjistíme, že nejenom lidé mohou plakat. Prostě si myslím, že Roy Thomas má opravdu talent na to, aby napsal něco zásadního a ještě to napsal opravdu skvěle.

Scénáře mě bavil. Má to spád, je zajímavý, neustále se něco děje a má hlavu a patu. Abych zde zase vyčítal to, čím jsou tato díla stříbrné éry specifická, to je prostě nesmysl. Navíc v tomto konkrétním případě si myslím, že to je na dosti únosné míře. Postavy se povětšinou chovají rozumně, jsou zajímavé, mají jistý vývoj a většinu z nich si oblíbíte. Vděčný jsem I za to, že to tentokrát nestojí jen na trojici Cap + Thor + Iron Man, ale vynikají I jiní. V příběhu se dočkáme nejen velkých pranic, ale je zde kladen důraz i na jednotlivé postavy a jejich pocity (viz třeba příběh věnovaný Buckymu).

Jsem rád, že takto skvělý scénář doplňuje více než nadstandardní kresba té doby v podání mistra Johna Buscemy. Tento kreslíř potvrzuje svojí všestrannost a zvládá skvěle nejen bojové scény, ale I zachytávat pocity v obličejích postav. Je sice pravda, že kresba není zase nějak extra experimentální a odlišná, ale za to je precizní a realistická, krásně čistá a přehledná. Vše samozřejmě doplňují křiklavé a zářivé barvy, již typické pro starší díla. Jediné, co mi fakt trochu vadilo, byly místy nepřehledné panely, ale opravdu jen místy.

Ve finále musím toto dílo zařadit mezi ta nejlepší starší díla, jaká jsem doposud měl možnost číst. Bavil mě nejenom scénář, ale I kresba. Dílo je navíc zásadní pro historii komiksu a Marvel Universe. Duo Thomas & Buscema patřilo mezi top umělce své doby a já už vím proč. 

9/10

 

Elhonzo

A máme tu další sbírku důležitých příběhů v historii Marvelu. Při svém působení na Avengers, Roy Thomas přišel s řadou věcí, které jsou dnes už ikonické a k Avengers neodmyslitelně patří. Jak už název knihy napovídá tak stvořil Ultrona, jednoho z nejnebezpečnějších nepřátel Avengers, který sužuje svět Marvelu dodnes. A také vymyslel jednoho z mých nejoblíbenějších členů týmu v podobě Visiona. 

Škoda že se kvalita Thomasovo nápadů nepropsala i do jeho scénářů. Kvalita příběhů je jak na horské dráze, z čehož ve většině případů jedeme dolů. Na to že to jsou komiksy ze Silver Age tak jsou některé příběhy a postavy hrozně pitomé.  Důvod proč věrný komorník Jarvis zradí Avengers je úsměvný, a taková Wasp se celou dobu chová jak nadržená pipka s úchylkou na Hanka Pyma. Některé příběhy jsou fajn, třeba první dva sešity s Visionem, nebo ty kdy Avengers cetují do Capovo minulosti. Skoro ve všech je ale i na tu dobu moc textu a postavy mluví jak trotlové.

Ke kresbě nemám výtky. Retro kresbu mám rád a Buscema odvádí kvalitní práci. Akce je přehledná postavy hrdinské a Vision je v jeho podání famózní. Obálka k 57 číslu je toho důkazem. 

Není to nejlepší retro jako třeba Spider-Man, ale ani nejhorší jako třeba X-Men Soumrak mutantů. Z historického a ikonického hlediska se určitě vyplatí některé ty příběhy přečíst, jinak ale není moc důvodů proč se do toho pouštět. 

6/10

 

Drekorian

V šedesátém osmém byli vraždící roboti už celkem silné retro, jak ostatně dokazuje i poslední dvoustránka komiksu, kde se autoři rozhovořili o svých inspiracích při tvorbě vraždícího robotického maniaka Ultrona-5. V sedmi sešitech jsme svědky rubačky převážně druholigových superhrdinů s třeti až čtvrtoligovými záporáky. Za příběhové zvraty by se nemusela stydět žádná mexická telenovela, protože překonávají i kultovní Erupce vášně. Šedesátkově ukecané, otravné, prosté nějakého hlubšího smyslu nebo myšlenky. Za zvláštní zmínku jenom Avengers King Size Annual #2, který obsahuje krásnou „startrekovou“ zápletku s časovou smyčkou, hrdiny, kteří se vydali na stranu zla a super tajemného záporáka. Bohužel, tady Roy Thomas tak nějak neustál konec a zašumloval důsledky sešitu tak, aby vlastně nijak nenarušil kontinuitu. Možná ani nemohl. Blbnutí s Yellowjacketem (nebudu „spoilovat“ o koho ve skutečnosti jde) mě neoslovilo, nově příchozí posila Vision také ne.

Kresbu hodnotím jako dobově průměrnou, není špatná, ale nic konkrétního mi neutkvělo v paměti. Doporučuji pouze skalním fandům šedesátek.

3/10

Verdikt

Celkové hodnocení

O autorovi

S4TW
S4TW

Komiksy jsem začal číst s příchodem UKK na český trh, čili začátek roku 2013. Moje první články pro comixzone.cz byly zveřejněny téhož roku v listopadu. Jsem především fanoušek pláštěnek, hlavně těch marvelovských. Ale nebráním se ani jiným komiksům a dá se říct, že žánrově se snažím obsáhnout vše. Něco málo napoví má TOP10 (k 05/2017): 10. Fantomas se zlobí, 9. Fantastic Four - Příchod Galaktuse, 8. Starej dobrej Logan, 7. Živí mrtví, 6. Elektra: Atentát, 5. Hulkova planeta, 4. Skalpy, 3. Daredevil: Zmrtvýchvstání, 2. Zázraky, 1. Sin City.

Minotaur.cz