DESKOVKY: Quadropolis, kdo vybuduje nejlepší metropoli?

20. dubna 2016 fm.tua Diskuze (0)
DESKOVKY: Quadropolis, kdo vybuduje nejlepší metropoli?

Chtěli byste si zkusit být starostou? Ve hře Quadropolis se vám to může podařit. Stavte paneláky, aby měli občané kde bydlet. Nezapomeňte však na továrny, díky kterým získají lidé práci a současně zvýší úroveň města. Ale pozor příliš mnoho fabrik produkuje odpad a znečišťuje životní prostředí. Proto vybudujte parky, v níž se budou obyvatelé bavit a odpočívat a současně udělají vaše město "zelenější". Doveďte svoji vizi k dokonalosti a doplňte ho obchody. Je Vám to stále málo a toužíte po větším věhlasu? Monumenty zvýší turistický ruch....          

Knihy Dobrovský

Quadropolis se řadí mezi pravidlově přístupnější hry rodinějšího typu, která je určena pro 2 - 4  hráče. Jak jsem již nastínil v úvodu, každý z hráčů se stává starostou svého vlastního města, které se snaží budovat tak, aby na konci hry získal co nejvíce vítězných bodů. Herní doba se pohybuje mezi 30 - 60 minutami.

Komponenty

Ve čtvercové krabici najdeme nejprve polská a česká pravidla, papírové herní podložky reprezentující město každého hráče a 1 desku staveniště. Ve velmi praktickém insertu je plno kartónových komponent. Pro hráče jsou připraveny žetony architektů s hodnotou 1 - 5 pro každého z nich, 142 políček různých budovat, 2 figurky, 65 panáčků obyvatel, 50 jednotek znázorňující energii a tabulka pro skóre. 


Připravená hra

Příprava hry

Tabulka staveniště se umístí do prostřed stolu, obyvatelé, jednotky energie, figurka urbanisty a starosty se umístí poblíž této desky. Každý hráč dostane herní podložku a 4 architekty ve své barvě. Všechny budovy se seřadí dle čísle na své zadní straně. Nejprve se se vhodí do sáčku čísla s hodnotou 1 poté se vyskládají na herní podložku. Podle počtu hráčů se otočí patřičné typy budov.

Jak se hraje

Quadropolis se hraje ve 4 herních kolech, v každém z nich se provádí 4 tahy. 

Herní tah:

1) Zaberte budovu ze staveniště
Umístěte jednoho svého architekta před řádek nebo sloupec staveniště. Číslo uvedené na tomto žetonu udává kolikátou budovu si z toho řádku nebo sloupce vezmte.


Deska staveniště

2) Pohyb urbanisty
Položete figurku urbanisty na místo, které zabírala buda, již si hráč vzal. 

3) Umístěte budovu ve svém městě
Budovu můžete dát na prázdný čtverec v řádku nebo sloupci jehož číslo odpovídá číslu architekta, jímž jste táhli.

4) Zisk surovin z budovy
Vezměte si ze všeobecné zásoby tolik obyvatel nebo jednotek energie, kolik je uvedeno v levém horním rohu políčka budovy a položte je vedle svého města.

Jakmile skončí kolo připravete se na další. Budovy ze staveniště odstraňte a do sáčku vložte kartičky s hodnoutou 2 (a tak dále).

Hra končí po 4 kolech. V této fázi máte poslední možnost umístit na budovy obyvatele nebo jednotky energie k jejich aktivaci. Poté odstraňte všechny budovy, jenž nebyly aktivovány, použijete tabulku bodování vítězných bodů, kdo jich získá nejvíce vyhráva hru.


Deska hráče

Hodnocení

Pravidla jsou jedna velká tragédie. V některých částech nejsou vůbec srozumitelná, či jsou vynechané některé pasáže a obsahují dost nesrovnalostí a nesmyslů. Podle oficiálního vyjádření Blackfireu se stala chyba v tiskárně při převzetí textů a společnost pracuje na nápravě. Co se týče hratelnosti je Quadropolis opravdu jednoduchou a pravidlově přístupnou hrou.

Hra má velmi líbivou grafiku. Budovy vyložené na staveništi nebo v městech jednotlivých hráčů vypadají krásně a lahodí oku. Dokonalé využití má insert, díky kterému jsou všechny budovy přehledně a hlavně prakticky roztříděny a ostatní komponenty mají své místo. 

Během každého tahu musíte bedlivě zvažovat, jakou z budov chcete do svého města umístit. Tím se otevírá široká škála možností a různých kombinací, které lze ve svém tahu provést. Přemýšlíte jakého architetka můžete použít, abyste obdrželi budovu, kterou opravdu chcete, ale současně se nezablokovaly do dalších tahů použitím nevhodných žetonů architektů. Figurka urbanisty hráčům vždy blokuje jeden sloupec a řádek, proto není rozhodování tak jednoduché. Takto pravidlově příznivá hra byla v tomto směru velmi milým překvapením. 

Nejenom umisťování dílků je těžkým oříškem. Za různé kombinace budov můžete získat dost vítězných bodů, ale by se mohli započítat, je nutné tato políčka aktivovat. Každý hráč musí dbát na to, aby v jeho městě bylo dostatek obyvatel a jednotek energie, ale na druhou stranu, aby jich nebyl příliš mnoho, jelikož za nevyužitou energii a za občany, jenž nelze nikam umístit, jsou mínusové body. S obyvateli se dá balancovat pomocí obchodů a se znečištěním si poradí parky. 


Herní komponenty

Hra je bodově poměrně vybalancovaná, je pouze na vás za co chcete sbírat body. Zda se zaměříte na stavění továren, podlažních paneláků nebo budete získávat politický vliv pomocí budov veřejné služby. Jedná se o počítačí hru, ale počítání není tak jednoduché. Máte co dělat, abyste se soustředil na správné umístění budov ve vašem městě a kalkultujete spíš zběžně a na sledování soupeřových měst rozhodně nemáte čas.  

Quadropolis má zajímavý herní mechanismus při určování prvního hráče. Více než v jiných hrát zde platí, že ten kdo začíná má výhodu, jelikož má možnost výběru ze všech budov. Figurku starosty, tedy stát se prvním hráčem můžete pouze tehdy, jestli postavíte budovu veřejné služby (radnici) a tím se starosta přesune k vám. Odpadá tedy klasický způsob, že žeton prvního hráče putuje po směru hodinových ručiček.   

U herních možností ještě chvíli zůstanu, líbí se mi možnost vrstvit na sebe paneláky a tím pádem dělat více podlažní budovy, za něž na konci hry získáte více vítězných bodů a samozřejmě se do nic nastěhuje více lidí.

Ohrejete-li si základní verzi hry, je možné přidat expertní pravidla. Ta upraví město, které se rozdělí z původních 4 čtvrtí na 5. Do hry nově vstupují kancelářské budovy, které je možné podobně jako kancelářské budovy vrstvit na sebe. Expretní mód rovněž přidává momenty, tedy jakési vyznámné budovy.

K české verzi hry při koupi ve specializovaných prodejnách dostanete promo kartičky monumentů, mezi nimi najdete například Karlův most a součastí hry je i mini rozšíření hřiště. Hřiště nahrazuijí parky, ale fungují odlišně, jelikož nepohlcují znečtištění, ale produkují občany.


Quadropolis

Autor: François Gandon

2 - 4 hráči; 8+; 30 - 60 minut

desková hra

ADC Blackfire, 2016

1090,-

jednoduchá pravidla; nové herní mechaniky; poměrně dost herních možností
česká verze pravidel

Verdikt

Quadropolis je pravidlově jednoduchou hrou s velmi líbivým vizuálem. Hra překvapí nepřeberným množstvím herních možností. Každý hráč musí zvažovat jakého architekta využije k získání budovy, kterou kartičku si vlastně vybere a současně kalkulovat s tím, aby měl na konci hry tak akorát obyvatel a minimálně (ne-li žádné) znečištění. Hra je poměrně inovativní a neotřelá, proto věřím, že si najde své přiznivce.

Blackfire
Za poskytnutí hry děkujeme společnosti ADC Blackfire Entertainment, která přináší na český trh kvalitní naučné produkty, založené především na zábavě a společenském aspektu. Mezi jejím širokým portfoliem najdeme rodinné, strategické, dobrodružné a naučné hry, které zaujmou každého bez ohledu na věk i zájmy

O autorovi

fm.tua
fm.tua

Od malička jsem fanouškem fantasy. Vlastně to nastartovala ona jediná kniha, kniha o brýlatém klučinovi s jizvou na čele, který z ničeho nic zjistil, že je čaroděj, tak byl položen základní kámen. Začalo se na něm stavět, přibývali další knihy a neuvěřitelné příběhy a teď jsou ty základy pevné a nezničitelné, stejné jako dračí šupiny. Knihy jsou mým útočištěm před špatnou náladou, stresem. Poskytují mi jakousi ochranu před reálným světem, je to možnost úniku od běžných strastí života a způsob cestovat po vše možných zákoutích neuvěřitelných světů.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku