Morzaelovo zamyšlení #21 - Je BvS mýtem naší doby?

14. dubna 2016 Morzael Diskuze (19)

Je BvS chytřejší, než by se mohlo zdát?

Morzaelovo zamyšlení #21 - Je BvS mýtem naší doby?

Batman v Superman se ukázal jako jeden z nejkontroverznějších filmů posledních let. Tipuji, že i vy jste si už stihli na film udělat názor. V tuto chvíli je mi ale celkem jedno, jestli se vám líbil, nebo ne. Tento článek o tom nebude. Strávil jsem příliš mnoho debat tím, že jsem se ho snažil obhájit a už nikoho dalšího přesvědčovat nehodlám. Rád bych se ale nad filmem zamyslel. Takže pokud máte taky přemýšlivou, pojďte do toho se mnou!

Knihy Dobrovský

Snyderova vize

Jsem toho názoru, že Zack Snyder je člověk, který o svých filmech dost přemýšlí a jde si za svou vizí. Je to navíc fanoušek komiksů. Film tedy prý i chtěl pojmout pro fanoušky (alespoň dle jeho slov). A já mu věřím.

Zatímco Watchmeny zfilmoval v podstatě okýnko po okýnku; z velmi krátké komiksové řežby, 300, udělal epickou a poutavou grafickou orgii, tak na DC cinematic vesmír šel jinak. Šel na to jako pravý komiksák, který si od mala ve své hlavě buduje vlastní vesmír se svými oblíbenými hrdiny (nedělejte, že vy ho taky nemáte).

Evidentní inspirace komiksovými předlohami tam prostě je. (Rád bych se dostal k článku, ve kterém je shrnu všechny.) Jenže Snyder si to stejně chtěl udělat po svém. Svůj vlastní epický svět pro diváky dnešní doby.

Poprvé mě zaujal jeho vysvětlením destrukce Metropolis v Man of Steel. Zatímco se většina lidí vztekala, jak je možné, že Superman roztříská celé město v souboji a ještě ke všemu někoho zabije!

Snyder jim v klidu vysvětlil, že chtěl prostě udělat velkou antickou katastrofu. Bohové sestoupili na Zem a přinesli smrt a zkázu. Tím vnesl do Supermanova přijetí mezi lidi zcela očividnou kontroverzi, která musela být jasná většině. Viděli, co by se mohlo stát, kdyby se Superman odvrátil, a viděli to velmi živě. Nikdo se proto nemohl divit polarizované společnosti. PRO vs PROTI.

Kontroverze spasitele vs pragmatismus

Jako bychom to neviděli v současné době velmi živě sami. Můžete stokrát lidem říkat, že Superman byl ten, kdo vlastně celou invazi zastavil, ale pokud měli rodinu nebo přátelé v budově, kterou se Zodem prolítli, budou jim vaše argumenty úplně ukradené.

Můžete se divit člověku, kterému terorista z IS zabil rodinu, že je proti Muslimům? Do této situace pak vstupuje celá řada lidí cítících příležitost, jak dosáhnout vlastních cílů. Ať už jsou to političtí oportunisti, nebo sociopatičtí vědátoři, jako byl zde Lex Luthor jr..

Lex byl génius, který v nízkém věku dosáhl miliardové společnosti a takového postavení, že i politiky z kongresu mohl pohrdavě cpát bonbóny a dávat jim moč na stůl. Genialita je ošemetná. Velmi málo lidí velký intelekt unese a své vysoké IQ kompenzují jinde. Tohle byl evidentně člověk, který potřeboval vědět, že dokáže všechno. A co pro takovou motivaci může být lepší, než zabít boha a vysmát se tak všem těm, kteří k němu vzhlíží?

Jenže jak zabít mesiáše, aniž byste z něj udělali mučedníka? Nejprve ho zbavit jeho morální čistoty - ušpinit ho. Tím to celé začne. Proti Supermanovi jsou vznesena obvinění, že zabil několik lidí. Proč nikdo neřeší, že umřeli na zásahy střelných zbraní a že je blbost, aby Superman používal střelné zbraně?

Protože média. Víme všichni, jak to je. Aby se dnes naše informační kanály uživily, tak buď píší podle toho, kdo je platí, nebo tak, aby je lidi kupovali. A těch pár výjimek, které se snaží ukázat pravdu, čtou “filosofové, intelektuálové, (dosaď si, co potřebuješ)” jejichž názor masy většinou automaticky negují. Takže jestli Babiš, teda Lex, vlastnil miliardové jmění, určitě si zaplatil dost informačních kanálů, aby ze Supermana udělaly viníka.   

Připočtěte fakt, že Luthor měl pak ještě přístup ke znalostem shromážděným napříč vesmírem, dalece přesahující vše, co on sám znal. Najednou si uvědomil, jak strašně jsme bezvýznamní, a on sám tak zatoužil udělat něco, co by mu dalo tu důležitost - tvorba Doomsdaye a kontaktování Darkseidovi frakce. Jak řekl Lucifer od Miltona - Raději budu vládnout v pekle, než sloužit v nebi.

Postava chlapíka, který přišel o nohy (nejspíš ironicky pojmenovaného Barry), byla podle mě velmi důležitou figurkou. Jednak dobře ukazoval tu odvrácenou stranu supermanovství a jednak byl skvělou loutku pro Lexe. Typická Luthorovina.

Doba temna a úsvit hrdinů

Jestliže byl Man of Steel velkou antickou pohromou, byl Dawn of Justice takříkajíc dobou temna. Lidé nevědí, jestli mají věřit hrdinům (Supermanovi), a hrdinové už svůj čestný boj za světlejší zítřky dávno vzdali.

Batman cejchuje a zabíjí padouchy, pije a nikomu nevěří (krom Alfréda samozřejmě), Wonder Woman se úplně stáhla do ústraní a řeší jen to, jak tam zůstat. Tudíž její chování i role dávali perfektní smysl. Z ústraní ji vytáhla až taková hrozba, jako byl Doomsday.

“ale Batman zabíjí, to není Batman…” kristova noho, pusťte si Batmana od Burtona, jestli vás to tolik překvapilo. Jasně, Batman normálně nezabíjí. Teda ehm, až na toho od Franka Millera (a ne, nemyslím Návrat Temného rytíře). Strašně mě bavilo, jak se ti erudovaní fandové, co viděli animák Návratu, nechají slyšet, že to není Batman od Franka Millera. Že to asi Snyder vůbec nečetl. Přečtěte si All-Star Batman & Robin, třeba vám to dojde.

Osobně si myslím, že tohle byl od Snydera naopak prozíravý tah, kterým dal smysl celém Dawn of Justice. Baťa už ztratil veškerou důvěru v etickou spravedlnost, dokud mu ji Superman neukázal svou smrtí. Teď už nemůže udělat nic, čím by tu hranici porušil, aby uctil jeho památku. “V životě jsem ho zklamal...” Viz závěrečná scéna s Lexem. Starý Batman by mu tam ten cejch pustil jak nic. Takže Batman se vrátil na stezku hrdiny a Wonder Woman nejspíš také tak, až přijde čas boje.

(Ne)víra a my

Batman tu měl roli nevěřícího Tomáše, který také odmítal, dokud si nesáhl na Kristovi otevřené rány. A Superman tu byl zcela jednoznačně v roli novodobého mesiáše. Průřez sekvencemi, kdy zachraňoval lidi po celém světě a dostával za to jen víc hnoje na své jméno, tu byl jen moc urychlený a tolik to bohužel nevyznělo. Snad jen scéna ze slavnosti mrtvých v Mexiku byla mrazivá.

Stejně tak, jak na něj lidi neváhali odpálit atomovku, aby se sami zachránili, protože nevěřili, že by ten souboj mohl on za ně vyhrát. Nevěřili. I po tom všem se ale Supík stejně obětoval, aby lidstvo spasil (že to kopí mohl radši hodit WW raději neřešme). Jestli tohle není inspirativní Superman, tak já už nevím.

Symbolicky mělo být instrumentem jeho zkázy kopí z kryptonitu. Jednak pomrkávačka na biblické kopí osudu a jednak fajn reference na skládací kopí, kterým Luthor zabil Supermana v cinematicu k DC universe online.

Dle mého názoru Snyder zasadil svůj mytologický příběh do velmi reálného prostředí. Superhrdinové měli vždy odrážet hodnoty společnosti. Jaké máme ale hodnoty dnes? Někteří jsou ztraceni a zlomeni jako Batman, nebo se raději drží stranou společnosti jako Wonder Woman, snaží se nás manipulovat mocní a my ztrácíme víru.

Ale možná jen blbě kecám

Superman svou smrtí odstartoval novou éru superhrdinů a tím pádem i celý DC vesmír, takže po téhle stránce podle mě film splnil přesně to, co měl. Za mě je to tedy film, který je chytřejší, než by se na první pohled mohlo zdát. Ale taky možná vidím věci tam, kde nejsou a chci věřit, že v tom všem byl nějaký smysl. Co myslíte vy?

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Poslední příspěvky v diskuzi

Morzael Offline
Morzael 19/04/2016 (19. dubna 2016)
Odpověd na #7017 příspěvek od Elessar
Článek je to pěkný, rozebírá ty pozitiva, které pochází čistě z komiksů...něco jsi mi dokázal lépe vysvětlit, jako byli závěrečná slova Bruce na pohřbu, které jsem nepochopil. Přesto ten film Snyder vůbec nezvládl, jelikož natočil další Watchmeny, ale informačně ještě více nesrozumitelné......Muž z Oceli byl...
Dobře řečeno a děkuju za uznání. Jako upřímně v tuhle chvíli si nedokážu moc představit, že by kdokoliv z nich vedl tým. Všechno jsou to docela solíčkaři, co si jedou na svým písečků a každej se svýma problémama. Uvidíme, jestli v dalším filmu prodělá Superman nějaký...
Elessar Offline
Elessar 19/04/2016 (19. dubna 2016)
Článek je to pěkný, rozebírá ty pozitiva, které pochází čistě z komiksů...něco jsi mi dokázal lépe vysvětlit, jako byli závěrečná slova Bruce na pohřbu, které jsem nepochopil. Přesto ten film Snyder vůbec nezvládl, jelikož natočil další Watchmeny, ale informačně...
Morzael Offline
Morzael 15/04/2016 (15. dubna 2016)
Odpověd na #7013 příspěvek od Grayson
 Hele, taky patřím k těm, kteří si film oblíbili, ale jít proti tvrzení, že zdejší Batsova metamorfóza je hňup (samozřejmě ne tak velký, jako je ten, kterého nám momentálně na komiksových stránkách servíruje ten druhý Snyder) bych si netroufl. Nakonec inspirací flashpointovským Thomasem a goddamn Batmanem se...
Přeeeesně tak :-), když je to doslovná adaptace, tak lidi si stěžují, že je to jen okopírovaný komiks, a když ne, tak si stěžují, že to není jako v komiksech. Já tohle taky až tak neřeším, pokud mě to baví a není to stupidní, tak jsem spokojený.    PS: K tomu...
batcat Offline
batcat 15/04/2016 (15. dubna 2016)
najlepsi suboj a mozno aj najlepsi komiks je tdkr. toto je len tepla blockbusterova napodobenina, ale uplne zle to nie je.
Grayson Offline
Grayson 15/04/2016 (15. dubna 2016)
Odpověd na #7012 příspěvek od Hyba1991
Tak za A) proč by byl Batman hlupák??? Jestliže chceš dohnat Supermana před spravedlnost jak to bylo ve filmu a on tam přiletí a senát vyletí do povětří a média to zároveň přifouknou tak to trochu podezřelé je ne ??? Za B)  Proč strach. Vidí v něm hrozbu pro lidstvo, jestliže krají zrakem mrakodrapy, žongluje s vagony atd.....
 Hele, taky patřím k těm, kteří si film oblíbili, ale jít proti tvrzení, že zdejší Batsova metamorfóza je hňup (samozřejmě ne tak velký, jako je ten, kterého nám momentálně na komiksových stránkách servíruje ten druhý Snyder) bych si netroufl. Nakonec...
Minotaur.cz