Deadpool: Drákulova výzva

12. dubna 2016 S4TW Diskuze (1)

Příběh o chlapci, který potkal ďáblici.

Deadpool: Drákulova výzva

Deadpool, ten s tou proříznutou hubou. Dnes se asi už nenajde žádný komiksový fanoušek, který by tuto postavu neznal. Vlastně tato postava je díky nedávnému filmu, který běžel v kinech a měl velký komerční úspěch, známá i mezi lidmi komiksem nepolíbenými. A tak nakladatelství Crew neváhalo a ještě před filmovou premiérou se rozhodlo vydat první komiks o Deadpoolovi v českém překladu.

Knihy Dobrovský

První otázka, kterou si musíme položit je, o jaký se vlastně jedná žánr? Tak nějak by se chtělo říct, že to je superhrdinský komiks, o všem Deadpool je jen něco ze slova superhrdina. Super, to on je, ale hrdina? No, vlastně když se mu to hodí a finančně vyplatí, tak je klidně i hrdina. Takže superhrdinský žánr se zde úplně aplikovat nedá. Já bych to nazval něco jako: brutální řežba plná zvráceného a černého humoru se spoustu eastereggů a různých parodujících odkazů. To, co mi u Loba příliš nefungoval a u Harley Quinn jen částečně, zde funguje téměř dokonale (tímto se omlouvám fanouškům Loba).

Příběh je opravdu jednoduchých. Jelikož je Wade nájemný zabiják, žoldák a nemá s ničím problém, tak si ho najme třeba i Dracula. Ten se zrovna shání po nějaké manželce a padne mu do oka Shiklah, což je taky taková šlechtična mezi monstry. Tak se Deadpool vydává do světa, najde Shiklah, vláčí jí zpět k Draculovi, mezi tím si procestuje v klídečku kus Evropy, kde se musí vypořádat s několika hrozbami a během toho se zamiluje do Shiklah a ona do něj. To se samozřejmě nelíbí Draculovy, takže si to pak ještě vyříkají.

Abych řekl pravdu, tak nějaká dějová myšlenka nebo hloubka, to fakt ne-e. Ale o to víc si užijete zábavu, vtípky, humor, brutalitu, řežby. Jasný, místy to působí až skoro trapně, ale myslím si, že se tvůrcům povedlo tu hranu vybalancovat, aby to nesklouzlo k braku. Já osobně jsem se několikrát pobavil, spousta odkazů a parodií na různé filmy, knihy, osobnosti, ale především komiksy mě potěšila. Jelikož je komiks poměrně aktuální, tak jsou aktuální i eastereggy.

Celkově je lepší první polovina, neboť je originálnější a vtipnější. Především díky střídání lokalit, postav a prostředí (Řekové a jejich krize, lol!). Konec trochu uvadá, jelikož se ze všeho stane taková nepřehlednější velká řežba, ale k tomu to vlastně celou dobu všechno spělo, ne?  A navíc, tenhle komiks je také i o sekání hlav, napíchávání plic a zamotávání se do střev.

Co bych ovšem vyzdvihl je kresba, která je skvělá. Barevná, živá, ulítle komiksová a vnitřnosti jsou krásně vykresleny do detailů. Řekl bych, že je podobně bláznivá, jako samotný scénář, ale zároveň se z ní nestal nějaký nepřehledný mišmaš.

Drákulova výzva je bláznivá oddechovka, která má pobavit všemi možnými prostředky, nejlépe těmi nejméně vybranými. Rozhodně to není pro každého, hloubku v tom opravdu nenajdete. Ovšem postavy fungují (no, řekněte sami, kentaur s cukrovkou, co je vlkodlak a posedl ho symbiont), především samotný Deadpool, kterého považuji za jednu z nejoriginálnějších postav v superhrdinském komiksu. Líbí se mi velké množství originálních hostů (Red Hulk, Blade, Punisher, MODOK). Prostě je to takový zábavný guláš všeho možného, který ve finále velmi dobře funguje.

humor, eastereggy, spousta otřelých a neotřelých hostů, hlášky, postava Deadpoola
jednoduchost příběhů, vtipy jsou občas na hraně trapnosti, předimenzované finále

Verdikt

Ano, komiks je přehnaně úchylný. Ale o to tu jde především. A já jsem toho názoru, že je Deadpoola minimálně o level lepší než Lobo. Je to plné odkazů, vtípků, narážek, vtipných hlášek, brutálních řežeb a akcí. A to všechno je děláno opravdu velmi povedeně. Já se bavil. Neříkám, že to je nejlepší komiks s Deadpoolem (dokonce si myslím, že ten, který Crew plánuje následně, je minimálně o level lepší), ale pořád je v tom, o co mu jde, opravdu skvělý. Kdo nemá rád zvrácený, černý a až téměř trapný humor, tak se mu to líbit nemůže, takže pro škarohlídy, sáhněte raději po Kantovi!

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

S4TW
S4TW

Komiksy jsem začal číst s příchodem UKK na český trh, čili začátek roku 2013. Moje první články pro comixzone.cz byly zveřejněny téhož roku v listopadu. Jsem především fanoušek pláštěnek, hlavně těch marvelovských. Ale nebráním se ani jiným komiksům a dá se říct, že žánrově se snažím obsáhnout vše. Něco málo napoví má TOP10 (k 05/2017): 10. Fantomas se zlobí, 9. Fantastic Four - Příchod Galaktuse, 8. Starej dobrej Logan, 7. Živí mrtví, 6. Elektra: Atentát, 5. Hulkova planeta, 4. Skalpy, 3. Daredevil: Zmrtvýchvstání, 2. Zázraky, 1. Sin City.

Poslední příspěvky v diskuzi

Elhonzo Offline
Elhonzo 12/04/2016 (12. dubna 2016)
Komiks je super. Ne tak dobrý jako hlavní run Duggana a Posehna, ale jako intermezzo mezi 2 a 3 Volume funguje skvěle. Co mi ale vadilo byl překlad. Humor docela funguje, ale jak se ty vtipy začínají počešťovat/lokalizovat tak to na mě působilo hodně blbě. 
Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku