KNIŽNÍ KOUTEK: Kladivo na démony (Kladivo na čaroděje 10)

26. dubna 2016 fm.tua Diskuze (0)
KNIŽNÍ KOUTEK: Kladivo na démony (Kladivo na čaroděje 10)

Od nakladatelství Epocha dorazilo na pulty českých knihkupectví pokračování urban fantasy série Kladivo na čaroděje. Jubilejního, tedy desátého pokračování, se zhostil její duchovní otec Jiří Pavlovský. Zajímá vás, zda-li si knihu s příznačným názvem Kladivo na démony pořídit? Nezastavujte se a pokračujte...

Knihy Dobrovský

Desátý příběh Kladiva začíná tradičně neobvykle. Po hlavním úderníkovi, Felixi Jonášovi, někdo jde a chce ho zabít, ale on vůbec netuší proč tomu tak je. Tyto útoky mají jednu společnou věc, tajemnou červenou krabici. Aby Jonáš přežil musí se vydat do míst, kam lidská noha ještě nevkročila.

Jiři Pavlovský v pokračováních, jimiž přispívá do světa Kladiva, usměrňuje příběh, který nakouskl v prvním díle série Magie pro každého (recenze). Každá jeho kniha je takovým spojujícím tmelem, který jednotlivé, zdánlivě nesourodé příběhy dává dohromady. Autor řeší některé z vyřčených otázek v minulých dílech a pomalu, ale jistě směřuje k velkolepému finále celé třináctidilné série.

Kniha jako taková není členěna do kapitol, ale jedná se o souvislý text oddělený odstavci. Co se týče stylu psání má Pavlovský specifický sloh, u něhož si myslím, že bych jeho text poznal i bez toho, aniž bych věděl, že ho napsal. Jeho jazyk je svěží, text nezklouzává k pasážím, při kterých se začně člověk nudit, ale drží si stejné tempo. Nejvýraznějším jeho podpisem jsou humorné sekce, které mě osobně vždycky odrovnají a potutelně se usmívám (ne-li řežu se smíchy), až do dalšího zářezu, kterých není v Kladivu málo. 

V průběhu vyprávění se setkáme se starými známýmy - nechybí zbytek týmu Felixe Jonáše, pacifistka Klaudie, nerofil Walterem a výbušný Vincenc. Mezi starými známými se potkáme se šéf Vatikánské vyšetřovací komise Kylián a samozřejmě vůdce démosnkého podsvětí Rashil. Jak jsme již zmínil dočkáme se rozvíjení příběhu, který se táhne celou sérii a na scéně se objeví Petra.

I když tato kniha řeší poměrně dost otázek z předchozích dílů, zůstává samostatným epizodním a dobře fungujícím příběhem. Není problém naskočit teď a pokud čtenáře Kladivo na démony uchvátí přečíst si zpětně ostatní díly. Pavlovský příběh rozvířil dost zásadním zlomem, kvůli němuž se rozhodně máme ještě na co těsit. Díky tomu, že má kniha nějakých 168 stran přečtete ji jedním dechem a investice nějakých 159 Kč vám rozhodně neurve kapsu.   


Kladivo na démony (Kladivo na čaroděje 10)

Jiří Pavlovský

ISBN: 978-80-7425-291-4

Nakladatelství Epocha, 2016

paperback, 168 stran

159 Kč

    
Jiří Pavlovský

Spisovatel, komiksový (a filmový) publicista, překladatel a vydavatel. Sám i ve spolupráci s mnoha autory publikoval řadu povídek, z nichž mnohé získali žánrová ocenění jako je Cena Karla Čapka nebo Cena Akademie SFFH. Kladivo na čaroděje nejen vymyslel, ale napsal i jeho první dva díly, rovněž na něj dohlíží a do série hodlá i přispívat.

Kladivo na čaroděje

Serié je spojení moderního hororu a urban fantasy. Podobá se sériím, jako je agent JFK nebo Mark Stone. Díly jsou psány rozličnými autory s vlastním pohledem na tento svět, a tak každý autor přináší do série něco nového.

čtivost textu, vtipné zářezy, příznivá cena
příliš krátké počtení :(

Verdikt

Desáté Kladivo si přebral do svých otěží autor celého konceptu Jiří Pavlovský. Svým příběhem odpovídá na některé zásadní otázky z předchozích dílů a tím míří k velkolepému závěru této populární fantasy série. Čím příběh potěší je vysoká čtivost, humorné záseky a hlavně rozvíření vod, čímž děj zamotává. Kladivo na démony je knížkou, kterou slupnete během odpoledne a chcete další dávku, které se jistě brzy dočkáme.

Epocha
Děkujeme za spolupráci nakladatelství Epocha, které se specializuje na vydávání fantastické a historické literatury. Nakladatelství existuje od roku 2002, ale jeho původ pramení již v roce 1996.

O autorovi

fm.tua
fm.tua

Od malička jsem fanouškem fantasy. Vlastně to nastartovala ona jediná kniha, kniha o brýlatém klučinovi s jizvou na čele, který z ničeho nic zjistil, že je čaroděj, tak byl položen základní kámen. Začalo se na něm stavět, přibývali další knihy a neuvěřitelné příběhy a teď jsou ty základy pevné a nezničitelné, stejné jako dračí šupiny. Knihy jsou mým útočištěm před špatnou náladou, stresem. Poskytují mi jakousi ochranu před reálným světem, je to možnost úniku od běžných strastí života a způsob cestovat po vše možných zákoutích neuvěřitelných světů.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku