Crew? #50

5. dubna 2016 jardoom Diskuze (0)
Crew? #50

Ačkoli je to divné, musím se naposledy vrátit do minulého roku, ve kterém nám zůstal malý rest. Závěr roku 2015 přinesl novou Crew2 a ta jako taková obsahovala komiksy, které určitě stojí za pár slov. Recenze Crew2 #50 je právě tady.

Knihy Dobrovský

Jak už drtivá většina z vás ví, Crew2 obsahuje dva či tři příběhy. Zde se jednalo o Ochutnávačův čtvrtý sešit, poté nám bylo předloženo pokračování Hellblazera s podtitulem Rudá Hrobka a dále se dostalo na Batmaní One-shot, který nese hrdý název: Městská legenda.

Začít musím určitě Ochutnávačem. Mě samotného tento kult ze začátku neoslovil. Musím ale dodat, že to není chybou komiksu, ale mojí nedokonalé angličtiny. Já totiž Ochutnavače četl původně v originále a na chuť jsem mu přišel až díky Crwi. Ochutnavač obsahuje mnoho vtípků, které po hrubém překladu strojně naučenou angličtinou, jaká nám je předkládána v našem školství, nedokáže člověk pochytit a vstřebat. 

Konkrétním problémem, který ale úplně všem určitě nevadí, je ruština, která se zde v jedné části sešitu objeví. Člověk ruštinou nepolíben nepochopí dialogy ani díky Crwácké českoruštině.

Já moc krimi detektivky nemusím, ale když se na tenhle žánr podívám očima Ochutnavače, najedou uvidím úplně jiný formát. U kresby také vnímám všechno trochu jinak, než bych běžně vnímal. Osobně mi podobná kresba moc nesedí a zralého fanouška komiksů vlastně na první pohled oslnit nemůže. Jelikož se ale snažím číst i mezi řádky, vidím tuto kresbu jako perfektní doplněk, která v tomto případě skvěle suportuje příběhu. 80%

Pokračování Rudé hrobky ukázalo, jak moc je Hellblazer komplikovaná série, kterou nemá cenu číst jinak, než od naprostého začátku. Příběhově se sešit strašně rychle četl a já to slupl na posezení. Constantine se dostává do rozporu, kdy chce dát ruce od všeho pryč, ale je nucen zasáhnout. Příběh se posunul úplně jiným směrem, než konec prvního sešitu naznačil.

Vychválit ale musím kresbu. Ten kdo má rád Mignolovky asi ví, o čem mluvím. Je to jedna velká hra se stíny, ze které vystupují barevné kompozice. Jednoduchost, elegance, atmosféra a temnota. Tohle je přesný podpis Mignoly a i když na tomhle projektu nepracuje, kreslířova inspirace v jeho práci je v tomto komiksu velmi patrná. 60%

Městská legenda je trochu zvláštní Batmanovkou, která si s vámi hodně hraje. Člověku je předkládán Batman v nesnázích. Batman, který to koupil a v brzké době s ním bude Ámen. Když se na tento příběh podíváte s odstupem, zjistíte že takové oživení Batmanovu čtivu prospělo ať už je sebeabsurdnější. Dá se na to dívat také jako jistý druh rozporu mezi člověkem a superhrdinou (respektive člověkem s neomezeným zdrojem financí a dobrým výcvikem).

Rozuzlení celého příběhu pobaví, což u Batmana není zvykem a o to je tato jednohubka zajímavější. Kresba tento příběh zdobí. Myslím, že podobný styl kresby přesně pasuje k příběhům, kde je Batman ve špinavém prostředí Gothamu mezi feťáky a ostatní lidskou spodinou. 80%

 

Verdikt

Crew opět dokazuje, že má skvělý čuch na dobré komiksy. V tomto svazku prostě vše funguje a čtenář nemá absolutně žádný nárok propadat nudě. Navíc Ochutnavač je každým sešitem větším a větším aspirantem na vlastní knihu, což jen dokazuje, že obsah této Crwe srší kvalitou.

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

jardoom
jardoom

Našel jsem způsob, jak prožít tisíce životů. Stačí popadnout knihu a číst, příběhů je mnoho, jen je nutné je chtít prožít

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku