Ultimátní komiksový komplet #069: Říše stínů

5. dubna 2016 S4TW Diskuze (0)
Ultimátní komiksový komplet #069: Říše stínů

Ultimátní komiksový komplet se chlubí tím, že v této sérii jsou v podstatě jen kvalitní a úspěšné kousky. Inu, ne vždy tomu tak ve skutečnosti je. Komiks, který je teď na řadě s hodnocením, je toho důkazem. Minimálně se jedná o rozporuplné dílo. Stojí za to vůbec číst? Možná vám pomůže recenze našich redaktorů. Přinášíme vám hodnocení knihy Daredevil - Říše stínů. 

Knihy Dobrovský

Drekorian

Daredevilovi hráblo. Po vzoru Spideyho si nasadil černý kostým (aspoň že ten na to má v komiksu vtipnou narážku), uprostřed Hells Kitchen si postavil japonský hrad širo a začal šéfovat trapákům z klanu Hand. Úspěšně vykopl všechny kriminálníky, pozavíral a vytlačil policajty (aby jako věční potížisté neotravovali), vyhlásil stanné právo a má takový vlastní stát ve státě, který chce rozšiřovat. Ano, Daredevil.

O tom, že Matt není sám sebou, začne pochybovat asi každý, když v souboji s ním vypadá Bullseye jako ten menší psychopat. Scénáristicky poměrně plytké s až příliš velkým počtem postav, které povětšinou mají pouze jeden nebo dva štěky. Říše stínů je tak podle mého obětí touhy udělat za každou cenu velký event, který bude dopad na několik řad. Kresba Billyho Tana (hlavně v posledních dvou sešitech) je nadprůměrná. Kreslí báječnou Elektru, pohledy Mattovýma "očima" a bojové scény mu jdou. Obzvlášť chci vyzdvihnout vynikající panely souboje Elektry s ninjama, který je znázorněn až "nekomiksově" z jejího pohledu. Škoda škobrtajícího scénáře.

4/10

 

Elhonzo

Před Shadowlandem měl Daredevil v celku působivé období. Vlastně se dá říct, že jeho sólová řada patřila k tomu absolutně nejlepšímu co Marvel v letech 1998-2009 vydával. Nejdřív to celé nakopl Kevin Smith se svým Ďáblem Strážným, pak přišel fantastický run Briana Bendise a po něm následoval skoro stejně skvělý run Eda Brubakera. No a pak přišel Andy Diggle a celé to šlo tak nějak do kopru. 

Po celou dobu co druhá řada DD vycházela, se Marvelu dařilo držet jeho sérii tak trochu stranou od zbytku širšího Marvel Universa. Daredevil se neúčastnil Civil War, nijak nepřispěl k Secret Invasion apod. . Občas v jeho řadě zahostovala nějaká postava (Black Widow, Spider-Man..), ale to bylo tak vše, Matt Murdock si zkrátka hrál na svém vlastním písečku.  Takže když byl po tomhle období samoty, oznámený event který se bude točit primárně kolem Daradevila, tak reakce čtenářů byli rozporuplné. 

Diggle  se tu musel poprat s věcí, kterou představil Brubaker na konci jeho runu. Matt se stal vůdcem organizace Hand. Co mohla být rozšířená variace na Bendisův příběh „Král Hell’s Kitchen“, zde Diggle absolutně degraduje tím, že ve finále za vším stojí démon. Namísto toho aby si Matt prošel dalším zajímavým charakterovým vývojem, je zde Matt posedlí démonem zvaný Bestie kterého Hand uctívá. Tím začíná příběh kde se Daredevil vyskytuje jen jako loutka, chová se úplně mimo charakter, zabíjí své nepřátelé a tak dále. Co následuje je sled příběhových klišé, vrší se na sebe jedna postava za druhou, a celé to je hrozně pitomé a zabíjí to skvělou sérii která fungovala přes 10 let. 

Kresbu obstarával jistý Billy Tan. Pamatuji si ho z několika čísel New Avengers když je psal Bendis, a tehdy zanechal docela uspokojivý dojem. A i tady  odvádí v celku dobrou práci. Jeho kresba je oku líbivá, akce je přehledná a postavy vypadají správně cool, i když občas se vyskytne trochu divný obličej. Co trochu zamrzí je práce s barvami, převládá tu převážně černá a červená, a celé to je tím pádem takové monotónní. 

Z prvního eventu který se točí výhradně kolem Daredevila se dalo určitě vyždímat mnohem víc. Příběh nestojí vůbec za zmínku a jediný důvod ke koupi co mě napadá je kresba. Pokud chce někdo kvalitní příběhy s Daredevilem, tak ať sáhne po těch co byly před Digglem, a nebo po tom od Marka Waida který následoval po Shadowlandu a Daredevila zase vyhoupl na výsluní. 

4/10

 

S4TW

Řekl bych, že se jedná o slušné, ale v rámci UKK stále průměrné dílo. V hlavní roli tu je Daredevil, ale tentokrát se jedná o zcela jinou osobnost, než jsme zvyklý. Důvod je jednoduchý, posedla ho Bestie. Vypadá to trochu jako absolutní haluz, ale příběh docela měl hlavu a patu, takže v tom bych problém určitě neviděl. Spíš mi to přišlo, že se to tak nějak na postavu Daredevila moc nehodilo, prostě mu tenhle styl příběhu nesedne. Daredevil má být komornější postava, která řeší ‘obyčejný’ zločin v ulicích. Takže tento přesah mi jednoduše na tuto postavu nesedl.

Ovšem i přesto jsem si příběh užil, má to spád, pořád se něco děje. Velmi mě potěšilo hostování spousty starých známých postav, především Spider-Man, Punisher, Bullseye!!!, Wolverine. Ale i těch méně obvyklých jako třeba Elektra či Moonknight (i když jeho role absolutně vyšuměla do ztracena). Samotná vyústění a finále mě také trochu zklamalo, čekal bych trochu více tragičnosti, na kterou jsme u této postavy zvyklý. Největší zážitek z celého díla pro mě byl souboj Daredevila s Bullseyem (tenhle záporák je nejlepší zm*d Marvelu, o tom žádná). Když nad tím tak přemýšlím, tak je možná škoda, že se dílo více nezaobírá psychickým stavem Matthewa. Ono celkově mě postavy v Digglově podání moc nechytli.

Ke kresbě toho nemám moc co říct. Takový dnešní lepší standart. Příjemná, realistická a detailní. Má hodně temný nádech, který podporují především temné a tmavé barvy, což všechno koresponduje s atmosférou příběhu. Nepadám z ní na zadek, ale jsem si spokojen a v podstatě jí nemám moc co vyčíst. Co mě nezaujalo, tak to jsou obálky (teda až na alternativní k č.5), ale to jen tak mimo.

Ve finále jsem vcelku spokojen, dílo určitě neřadím k těm nejlepší, ale rozhodně ani k těm nejhorším. Jedná se sice asi o nejslabší dílo s Daredevilem, ale v takové konkurenci jako je Zmrtvýchvstání a Ďábel strážný, to určitě ostuda není. Andy Diggle tu rozjíždí zajímavou, ale možná trochu nedotaženou myšlenku a tudíž dílo, které mělo asi dost šokovat, tak úplně nečiní, ale jinak celkem spokojenost.

6/10

Verdikt

Celkové hodnocení

O autorovi

S4TW
S4TW

Komiksy jsem začal číst s příchodem UKK na český trh, čili začátek roku 2013. Moje první články pro comixzone.cz byly zveřejněny téhož roku v listopadu. Jsem především fanoušek pláštěnek, hlavně těch marvelovských. Ale nebráním se ani jiným komiksům a dá se říct, že žánrově se snažím obsáhnout vše. Něco málo napoví má TOP10 (k 05/2017): 10. Fantomas se zlobí, 9. Fantastic Four - Příchod Galaktuse, 8. Starej dobrej Logan, 7. Živí mrtví, 6. Elektra: Atentát, 5. Hulkova planeta, 4. Skalpy, 3. Daredevil: Zmrtvýchvstání, 2. Zázraky, 1. Sin City.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku