Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti

27. března 2016 Morzael Diskuze (13)

Největší gladiátorský zápas všech dob - kritik vs fanoušek!

Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti

Premiérový víkend filmu Batman v Superman je téměř za námi a Internet vře v souboji o to, jestli byl film dobrý nebo špatný. Je tedy čas, aby se vyjádřil i náš web. Tuto nemilou povinnost jsem si vzal na svá bedra já. Nemilou proto, že zaujmout jakékoliv jasné stanovisko k tak kontroverznímu filmu, jako je BvS, je docela riskantní počin. Ale nechceme být za sraby, takže pojďme na to.

Knihy Dobrovský

Hned v úvodu je třeba ujasnit jednu věc. Jsem fanda. Jsem fanda komiksů, jsem fanda DC a jsem fanda Batmana. A toto je film pro fandy. Řekl to sám Zack Snyder, řekli to herci a říkám to po zhlédnutí filmu i já.

Mám tedy oproti mnoha kovaným filmovým kritikům výhodu, že Snyderův rukopis je pro mě jasně čitelný a spadám do jeho cílovky. Naopak nevýhodou mi je, že nemůžu brát film jako takový objektivně. Nemám odstup. Jenže tohle je stránka o komiksech, takže co byste chtěli?

Setřesme ze začátku ze zad to, co komiksovým fandům málem přivodilo infarkt. Ben Affleck jako Batman? I já byl proti. Neznal jsem Snyderovy úmysly ohledně pojetí postavy a do mé vlastní představy Ben prostě nezapadal. Ale nyní zcela objektivně - Ben kurva válel.

Jeho Temný rytíř je něco mezi klasickým kánonovým a Millerovským. Blíže spíš k druhé variantě. Evidentně ctí nějaké zásady, ale rozhodně se s ničím nemaže a nevadí mu lidi zabíjet a cejchovat.

Jsou na něm vidět šrámy minulosti a nejeden fanda při pohledu na něj pocítí šimrání v oblasti spánků. To z toho, jak se mu zapalují závity ohledně všech možných událostí, kterými si tento Bruce musel už projít. Věřte mi, i já to tak měl.

K tomu připočtěte agresivní styl boje, který je téměř na hranici s nadlidskými schopnostmi. V podstatě jako Watchmenovský Ozymandias ve Snyderově filmovém podání. Za mě tedy maximální spokojenost. Drsný, nabručený a zlomený - Affleckovi role sedla jako prdel na hrnec.

Dalším otazníkem byl Jesse Eisenberg v roli Lexe Luthora. Ne, nebyl to klasický Lex. Ne, nevadilo mi to. Jesse je mladý a myslím, že ani se svým hereckým skillem by nedokázal působit jako bezohledný magnát, který lidi děsí i pohledem.

Lex byl pojat jako mladý, zbohatlý nerd, který ve světě byznysu a vědy už dosáhl vysokých met. Člověka vědy, ještě navíc takového sociopata, může zjevení bytosti, kterou masy považují za morálně čistého mesiáše, vést jen k jedné myšlence - zlomit takový symbol. Nejprve morálně, poté fyzicky.

Neměl jsem proto s jeho motivací na rozdíl od většiny kritiků vůbec žádný problém. Já sám jsem se dokázal do takové role bez problému vžít. Lex byl zahrán parádně, sice jinak, ale přesto parádně.

Wonder Woman v podání nádherné Gal Gadot také na plátně zaválela. Nemyslím hereckým výkonem, k tomu prostor ani nebyl, ale zápalem postavy, který všichni fandové na obrazovkách už dlouho toužili vidět.

Ztělesnění ženské síly a mnohaletý symbol feminismu se na plátně ve svém plném potenciálu poprvé ukázal tím, že zachránil zadek nezlomnému Temnému rytíři. Hned na to se bývalá Amazonka dala s chutí do boje s nejspíš nejstrašnějším monstrem, jakému planeta Země kdy čelila.

Ale abych tu jen nevychvaloval, je pravda, že první půlka filmu je docela utahaná a má problém si udržet vaši pozornost. Důvod je prostý – moc dějových linií, mezi kterými se skáče tak často, že k žádné nestačíte pořádně přilnout. Prodloužená verze by mohla tento problém odstranit, ale nevím, nevím.

Snyder toho chtěl zkrátka ukázat moc a stopáž je na to až nemilosrdně krátká. Každopádně druhá půlka filmu vás nenechá vydechnout. Kýžený souboj je prostě parádní! (Víc o něm ale až ve zvláštním rozborovém článku, kde se do snímku podívám hlouběji.)

Hudba je možná až přehypovaná a snaží se působit epicky pokaždé, když se Affleck objeví na scéně, což může někomu připadat až směšné, ale jinak je to klasicky Zimmerovská paráda. Junkie XL tomu navíc dodal větší dynamiku. Ta při honičce s batmobilem sedla.

Fandové mají oproti laikům velkou výhodu. Postavy a svět znají. Nepotřebují polopaticky vysvětlovat každou motivaci, protože znají specifika postav a motivace si dokážou odvodit. Oproti explicitním Marvelovkám je film opravdu zmatený a nekonzistentní, tak trochu jako komiksové panely.

Sami diváci si vyplňují mezery v ději, který působí děravým dojmem. A nebudu vám lhát, on opravdu nejspíš je, ale já to přes fandovství nevidím. Až na pár těch opravdu nelogických kráterů, které prostě už přehlédnout nejdou. Plus jsem tedy nepotřeboval vidět další vraždu Brucových rodičů. Ti by mohli už umírat závodně, kam se hrabe strýček Ben.

Je tu ještě hodně věcí, které bych tu rád vypíchl, rozebral, nebo shodil, ale to už bez spoilerů nepůjde, takže tomu věnuji podrobnější rozbor později. Do té doby nám můžete sdělit své dojmy dole v diskuzi, určitě jste jich po zhlédnutí filmu plní, nebo snímek rovnou ohodnotit u nás v databázi.

Verdikt

Já odcházel z kina ve výsledku spokojený. Ne, nadšený, ale spokojený. Dlouho očekávaný souboj dvou ikon se vyvedl na jedničku, hudba byla výborná, Batman byl parádní, Wonder Woman nádherná a drsňácká, Lex Luthor originální. Přefanouškovaný scénář a režie Snyderovi uškodí u kritiků, ale komiksáky spíše potěší. Pokud bychom to brali jako film, jedná se o nepřehledný, předigitalizovaný a nelogický blockbuster. Pokud to ale budeme brát jako film pro fanoušky a komikskáky, jedná se o jeden z nejlepších filmů inspirovaných komiksem od první fáze MCU.

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Poslední příspěvky v diskuzi

Morzael Offline
Morzael 07/04/2016 (7. dubna 2016)
Odpověd na #6992 příspěvek od S4TW
Já fanoušek Marvelu jsem s filmem také neměl téměř žádný problém. Daleko lepší než Man of Steel ;-)
Nechtěl jsem to podat tak, že to není film pro fanoušky Marvelu. Ale Marvelovky jsou daleko stravitelnější, takže si lépe najdou publikum. :-)
S4TW Offline
S4TW 07/04/2016 (7. dubna 2016)
Odpověd na #6991 příspěvek od Morzael
Uf, nechci ti vyvracet názor :-), většinu argumentů máš podložených dobře a každý ten film evidentně vnímá jinak, ale pár věcí bych přeci jen trochu obhájil. Lex Luthor se chová jinak, protože to NENÍ Lex Luthor. Je to jeho syn - Lex Luthor jr. a tato postava je jiná, než klasický Lex. Luthorův cíl? Už jsem to psal -...
Já fanoušek Marvelu jsem s filmem také neměl téměř žádný problém. Daleko lepší než Man of Steel ;-)
Morzael Offline
Morzael 07/04/2016 (7. dubna 2016)
Odpověd na #6988 příspěvek od LittleJohn
Pánové jsem doslova šokován, jak se tu film líbí. Asi jsem z jiného těsta, ale ten film je pro mě naprosto zvrácenost. Od první fotky Afflecka v batobleku jsem se těšil jako malé dítě. A jelikož těšení probíhalo skoro rok, tak nadšení stačilo opadnout a od filmu jsem prakticky přestal cokoli čekat. A co jsem dostal?...
Uf, nechci ti vyvracet názor :-), většinu argumentů máš podložených dobře a každý ten film evidentně vnímá jinak, ale pár věcí bych přeci jen trochu obhájil. Lex Luthor se chová jinak, protože to NENÍ Lex Luthor. Je to jeho syn - Lex Luthor jr. a tato postava je jiná, než...
Lojzicz Offline
Lojzicz 07/04/2016 (7. dubna 2016)
Odpověd na #6988 příspěvek od LittleJohn
Pánové jsem doslova šokován, jak se tu film líbí. Asi jsem z jiného těsta, ale ten film je pro mě naprosto zvrácenost. Od první fotky Afflecka v batobleku jsem se těšil jako malé dítě. A jelikož těšení probíhalo skoro rok, tak nadšení stačilo opadnout a od filmu jsem prakticky přestal cokoli čekat. A co jsem dostal?...
To je taky názor.
LittleJohn Offline
LittleJohn 05/04/2016 (5. dubna 2016)
Pánové jsem doslova šokován, jak se tu film líbí. Asi jsem z jiného těsta, ale ten film je pro mě naprosto zvrácenost. Od první fotky Afflecka v batobleku jsem se těšil jako malé dítě. A jelikož těšení probíhalo skoro rok, tak nadšení stačilo opadnout a od filmu jsem...
Minotaur.cz