Souboj hrdinů 2. část: Batman vs Superman

21. března 2016 Elhonzo Diskuze (0)

Black and blue. God vs man. Day vs night.

Souboj hrdinů 2. část: Batman vs Superman

Minule jsem se zaměřil na památné souboje dvojice Daredevil a Punisher. Dnes se pro změnu podíváme na Batmana se Supermanem. A shodou náhod (mrk,mrk) tento článek vyšel na období, kdy se do kin řítí první filmové střetnutí těchto titánů komiksu.

Knihy Dobrovský

Zároveň bych tímto článkem chtěl zabít dvě mouchy jednou ranou a to shrnout několik potyček, které tyto postavy spolu za 75 let jejich existence měly, a zároveň se pokusit vyvrátit mýtus, že Batman dokáže porazit kohokoliv (jmenovitě tedy Supermana).

Hnedka ze začátku takové malé ujištění/upřesnění. Nemám rád Supermana, patří ke komiksovým postávám, které vůbec nemusím. Na druhou stranu Batman je moje druhá nejoblíbenější postava a jsem jeho velkým fanouškem. To jen aby někdo nedošel k závěru, že je tento článek cílený hate na Batmana ze strany nějakého Supermanovského fanboye.

A nyní už k jádru pudla. Za posledních několik let si Batman vydobyl status boha. Ať člověk na Internetu zavítá kamkoliv kde se řeší něco ohledně superhrdinů, dříve či později někdo řekne, že Batman by porazil každého a časté odůvodnění je „Protože je Batman“. Jsou případy, kdy se někdo ptá, jaký tým by jste sestavili, aby byl schopný porazit pomateného Superman s Wonder Woman. Najdou se jedinci, kteří z plejády supermocných DC postav vyberou Batmana. Chápu, že to je většinou nějaký člověk, co komiks viděl jen ve výloze obchodu, ale znáte to, tohle procento lidí je vždy nejvíce slyšet.

Jedna z hlavních věcí, co většina lidí na Batmanovi zbožňuje nejvíce, je, že je jen člověk. To, že je člověk, umožňuje čtenáři se do Batmana lépe vcítit, a určitě je skvělé vidět osobu, která je prakticky stejná jako vy nebo já, aby se postavila někomu, jako je Superman, a třeba ho i dokázala porazit.

Podle mě to ale Batmanovi ubírá na té realičnosti, která z něj činí tak skvělou postavu. Když dokáže postava, která je jen člověkem, regulérně porážet bohy jako Superman, Darkseid a podobně, tak není sám bohem? Neztratil právě něco z té obyčejnosti, pro kterou ho má většina lidí radši než Supermana? Proč lidi nadávají na Supermana, že je overpowered (přehnaně silný), ale u Batmana to tolerují a dokonce to i vítají?

Teď rozhodně nechci říkat, že Batman by nebyl schopný Supermana porazit (i když se mu to v kánonických komiksech NIKDY nepodařilo), ale pokud by ten souboj měl být vyrovnaný, tak nemůže Batman nikdy vyhrát. 99% případů, kdy spolu tyto dvě postavy mají bojovat, má Batman nějakou obrovskou výhodu. Má týden na přípravu, má kryptonit, má robotický oblek, Superman je pod účinky červeného slunce a tak dále.

To osobně nepovažuju za férový souboj, je to, jako kdyby jste se vytahovali, že jste porazili bezrukého člověka v páce. Když už by měl souboj mezi nima probíhat, tak ať je to vyrovnaný souboj, ať Batman klidně má robo oblek s kryptonitem, ale ať má třeba Superman ochraný olovněný oblek, nebo ať je totálně nasycený radiací ze žlutého slunce. V tomhle případě (jako ve většině dalších) myslím, že Superman jasně vyhraje.

Více méně v každém souboji, kdy spolu Batman se Superman bojovali, se Sups držel zpátky. Nešel do souboje naplno, nechtěl ublížit svému kamarádovi. Kdyby ale doopravdy došlo k tomu, že se ti dva mají spolu utkat a ani jeden by se nestaral o život, nebo bezpečí toho druhého, tak ani veškerý kryptonit na světě Batmanovi nepomůže.

Ale to bylo jen takové mé menší zamyšlení, nyní už k tomu, o čem dnešní článek hlavně je, a to výčet momentů, kdy si Superman s Batmanem pořádně vjeli do vlasů.

The Dark Knight Returns # 4 – Frank Miller (u nás vyšlo jako Batman: Návrat Temného Rytíře)

Proč nezačít hnedka tím nejznámějším a nejčastěji myšleným příběhem, když se řekne Batman vs Superman. Tenhle dnes už kultovní příběh nám v roce 1986 přinesl Frank Miller a způsobil takovou malou revoluci v komiksovém průmyslu. Tímto příběhem je jejich nadcházejí film také hodně inspirován. Stačí se podívat na Batmanovo brnění, dokonalost.

V komiksu šlo o to, že 55 letý Batman se po několika letech v důchodu opět vrátil do akce a to se nelíbilo americké vládě. Vynechme teď celý ten politický podtext, který Miller do příběhu napsal a pojďme se zaměřit čistě na jejich souboj. 

Celý souboj se odehrává v ulicích Gothamu, konkrétně v lokalitě Crime Alley, v místě, kde byli zabiti Batmanovo rodiče. Batman měl v tomto příběhu několik let na přípravu a evidentně počítal, že se bude muset se Supermanem dříve či později utkat. Superman je tu sice psaný trochu mimo charakter, jinak jsou ale obě postavy více méně takové, jaké je známe. 

Přijde mi, že v tomto souboji lidi často vidí více než v něm doopravdy je. Často je ten souboj označován tak, že Batman „totálně rozsekal Supermana“ apod..  Batman se zde utká se Supermanem v momentě, kdy je kryptoňan silně oslaben poté, co zneškodnil atomovou bombu. Hned na to je vystaven sérii předem připravených útoků, které na něj mají minimální dopad. Je zasažen sonickým útokem, je vystaven silnému elektrickému proudu a několikrát udeřen Batmanem v jeho roboobleku. I tak je pořád bez nejmenších potíží schopen z Batmana tu zbroj servat, zlomit mu několik žeber a celkově se moc nestarat o to, co má Batman v zásobě. 

Navíc je z toho velmi cítit, že Clark do toho souboje nedává skoro žádné úsilí, protože nechce bojovat se svým přítelem. Celý Batmanův plán tak spočívá na tom, že Clark je dobrý člověk. Souboj se pak završí tím, když Green Arrow vystřelí na Supermana kryptonitový šíp, čímž ho oslabí.

A i když je to elseworld příběh, tak (normální) Batman by Supermana v žádném případě nezabil. Takže jediné východisko, které z tohohle souboje Batman měl, bylo předstírat smrt a tím umožnit Clarkovi výmluvu, aby po něm dále nešel. Buďme upřímní, kdyby chtěl Sups doopravdy Batmana zatknout, tak naletí na bojiště v superrychlosti, strhá z Batmana jeho oblek a předá ho autoritám.

Ale tím by jsme přišli o jeden z nejlepších soubojů v historii komiksu, který je doplněn i několika památnými dialogy. Kdo je líný číst (což by byl zrovna u komiksů nový level lenosti) tak se tento souboj dočkal i výborného (a trochu více poakčněného) animovaného zpracování.

The Trust - Chip Kidd a Alex Ross (původně vyšlo v knize Mythology: The DC Comics Art of Alex Ross)

Vsadím se, že o tomhle souboji většina z vás nikdy neslyšela. A upřímně se nedivím, celý příběh je jen 8 stránek dlouhý. To ale vůbec nebrání autorské dvojici přijit s akčním a především emočně zaměřeným soubojem. Do děje vstupujeme v momentě, kdy Superman proletí střechou Daily Planet, nevíme co se děje, ale Batman, který se doslechl že Superman ztratil kontrolu, je v zápětí na scéně.

Čtenáře také hned informuje, že bude nucen udělat něco, co Supermanovi slíbil. Batman vydedukuje, že Superman určitě nejedná ze svobodné vůle, a tak bude nucen použít kryptonit, který mu Superman svěřil do péče, protože mu jako jedinému věří, že ho použije, když to bude nutné. Po neúspěšném verbálním přesvědčování, je nucen Batman sáhnout po ultimátním řešení, použít zbraň nabitou kryptonitovou kulkou. 

Celou tu scénu podrthuje Batmanův naprosto parádní monolog: „Moje jediné pravidlo, to, které jsem slíbil u hrobu svých rodičů, že nikdy neporuším. Nikdo mě nikdy nepřinutil to udělat, dokonce ani Joker. Ale kvůli tobě to udělám“ BLAM! Batman pak samozřejmě Supermana na místě okamžitě odoperuje a odhalí zařízení, které Brainiac použil, aby ho ovládal, ale ten čin se pořád počítá. Tento souboj je dokonalou ukázkou, jak dobří přátelé Batman se Supermanem jsou a co je Batman schopný pro svého přítele udělat. To celé si můžeme vychutnat ve fantastické Rossově kresbě.

Batman (Hush) # 611-612 - Jeph Loeb a Jim Lee (u nás vyšlo jako Batman: Ticho)

Druhý nejznámější souboj Batmana se Supermanem trpí špatnou interpretací ještě více než TDKR. Pro většinu lidí je nejznámější obrázek (který, musím uznat, je zatraceně cool), kde Batman jednu ubalí Supermanovi s kryptonitovým prstenem na ruce a tímto to pro ně končí. Málokdo už si ale všímá toho textu okolo. V tomto příběhu Batman s Catwoman zavítá do Metropolis a narazí na Supermana, který je momentálně pod vlivem Poison Ivy.

Toť důvod proč se vůbec perou. Batman na Supermana vyprázdní téměř celý obsah svého opasku, ale ani to Muže z oceli moc nezpomalí. Batman pak vytasí kryptonitový prsten s kterým se mu povede uštědřit pár dobrých úderů. Jak ale sám poznamená „Jestli ho praštím ještě jednou, tak si roztříštím všechny kosti v ruce“. Batmanovou největší zbraní v tomto souboji je paradoxně Superman sám. Po skončení souboje říká, že sám byl pod vlivem Ivy, takže věděl, že Superman se bude pokoušet získat zpět kontrolu, a že to je taky jediný důvod, proč má ještě hlavu na krku. A to celé si můžeme vychutnat v parádní kresbě Jima Leeho, takže když nic jiného, tak je to aspoň pastva pro oči.

Superman Red Son # 2 - Mark Millar a Dave Johnson (u nás vyšlo jako Superman: Rudá Hvězda)

Tento souboj není ani tak zajímavý svým průběhem, jako spíš tím, jak k němu došlo a kdo v něm účinkuje. Jedná se o elseworld příběh, kde Superman namísto v Americe havaroval v Sovětském Svazu. Celý tento námět samozřejmě přináší i spoustu nových variací na staré postavy. A tou nejlepší musí dozajista být sovětský Batman v beranici. Batman zde unese Wonder Woman a použije ji, aby nalákal Supermana kamsi na Sibiř, kde má připravenou svou past. Po příletu Supermana Batman aktivuje solární lampy (pozornost Lexe Luthora), které vysílají radiaci červeného slunce a berou Supermanovi schopnosti. Po prvním úderu je Superman v takovém šoku, že se nezmůže téměř na žádnou obranu.

Do této chvíle byl totiž ta nejmocnější bytost na světě a za celý svůj život nikdy neokusil porážku. Batman je Batmanem, a tak Supermana nechce zabít, ale namísto toho ho uvězní v bunkru, kde bude moct dožít svůj život. Celý plán by mu i vyšel, kdyby se do věci nevložila Wonder Woman. Ta na prosbu Superman zpřetrhá své laso pravdy, kterým byla spoutána a vyřadí z provozu generátor, který napájel Batmanovy lampy. Když se Superman osvobodí, tak Batman raději spáchá sebevraždu za použití bomby, kterou před soubojem spolknul, než aby se stal otrokem Supermanova diktátorského režimu. Parádní záležitost.

Justice League (New 52) # 2 – Geoff Johns a Jim Lee (u nás vyšlo jako Liga Spravedlnosti: Počátek)

Toto číslo skvěle ukazuje, jak by souboj mezi Batmanem a Superman vypadal, kdyby Batman neměl žádný čas na přípravu a nevěděl, že se se Supermanem utká. Ve zkratce řečeno prohrál by. Batman na Supermana použije všechno možné, od výbušných batarangů, přes sonické granáty až po elektrické projektily. Zkrátka nic, co by Supermana znepokojilo.

Trochu více byl ten souboj rozveden v animované adaptaci tohoto komiksu, Justice League: War. A nutno říct, že je velmi srandovní jak Batman okolo Supermana poskakuje a snaží se ho všemožně zbrzdit a Sups na Batman jen kouká jako na blázna. Ani s pomocí Green Lanterna a eventuálně i Flashe se Batmanovi nepodařilo Supermana zpacifikovat. Zkrátka Superman na vrcholu sil. A Jim Lee si mohl zopáknout další souboj mezi těmito postavami.

Lex Luthor Man of Steel # 3 – Brian Azzarello a Lee Bermejo (u nás vyšlo jako Lex Luthor: Muž z Oceli)

Tohle je jednoznačně jedno z nejreálnějších zobrazení toho, jak by skutečný souboj mezi někým jako je Superman a Batman probíhal. Lex Luthor zde věnuje Bruci Wayneovi kus kryptonitu, a tak trochu ho zmanipuluje, aby se se Supermanem utkal. I přesto, že je Batman na souboj připravený, tak nemá moc šanci. Než Superman vůbec vstoupí na scénu, tak Batmana pomocí svého super dechu zbaví kryptonitu a pak si sním už jen hraje.

Batman se pomocí svého kotvícího háku snaží uprchnout, ale Superman ho v rychlosti chytí vynese ho nad město a spustí dolů. Po tvrdém dopadu se Superman napřáhne aby Batmanovi zasadil finální ránu, ale na poslední chvíli zastaví pár centimetrů od jeho obličeje. To celé, jen aby mu ukázal svou nadřazenost. Tato scéna byla sice z finálního komiksu vystřižena, ale v galerii se můžete pokochat, jak původně vypadala. Superman je v tomto komiksu prezentován tak, jak by ho asi vnímal skutečný svět. Sice by nám pomáhal, ale to neznamená, že by jsme se ho nebáli.

Action Comics # 829 a The Adventures of Superman #  642 (Sacrifice) – Gail Simone, Greg Rucka a další

Další skvělá ukázka toho, jak silný a nezastavitelný Superman skutečně je. V tomto příběhu je Superman pod mentální kontrolou Maxwella Lorda a ten ho přinutí bojovat se členy Justice League. Jedním z nich je i Batman a nutno říct, že pro něj ten souboj nedopadne vůbec dobře. Zlámaná žebra, popálená kůže, zkrátka výsledek toho, jak by Batman dopadl po souboji se Supermanem, který se nedrží zpátky. 

Nejhorší je, že celou dobu si Superman myslel, že bojuje s Darkseidem, takže když si je na krátkou chvíli opět vědom svých činů, není schopen tuto situaci vůbec pochopit. Ve čtvrté části tohoto příběhu (Wonder Woman #219) je pak i velmi povedený souboj mezi Supermanem a Wonder Woman.

Justice League: The New Frontier Special #1 – Darwyn Cooke

A na závěr můj nejoblíbenější souboj mezi Batmanem a Supermanem vůbec. Ano, dokonce ho mám raději než ten z TDKR. Nevím, jestli za to může parádní kresba Darwyna Cookea, nebo to hravé prostředí 50. let, ale tahle bitka mě prostě baví. Kdo New Frontier četl (nebo viděl) tak ví, že se děj odehrává v minulosti a postavy jsou tu ve své podobě ze Stříbrného věku. V hlavním příběhu mohl čtenář několikrát zaslechnout, jak Batman porazil Supermana a jak tomu celý svět přihlížel.

Co se ale skutečně stalo, jsme se dozvěděli až v tomto bonusovém čísle. Podobně jako třeba ve Watchmenech, i zde vládla uvedla v platnost zákon, který zakazoval hrdinům vykonávat jejich činnost. A podobně jako ten zákon ignoroval Rorschach, tak zde ho ignoruje Batman a dál bojuje se zločinem v Gothamu. To se nelíbí prezidentu Eisenhowerovi, a tak dostane Superman (jeden z mála hrdinů, který může stále beztrestně operovat) za úkol Batmana zatknout. V tomto světě se tak jedná o vůbec první setkání těchto postav. Naštěstí má Batman starostlivé přátelé, takže nepůjde do souboje úplně bezbranný. Catwoman se povede z trezoru Lexe Luthora ukrást kus kryptonitu a úspěšně ho předat Batmanovi. Ten pak připraví plán, který zahrnuje zběsilou jízdu v Batmobilu, sonické zbraně, toxický odpad, rakety a spoustu dalších, to vše Supermana jen zpomalí a naláká ho to do Batcave.

Zde Batman konečně použije kryptonit, který Supermanovi vpálí do hrudi a za pomoci lana a motorky Superman táhne k předem připravené cele. Superman by však raději zemřel než aby dopustil, že ho tento člověk porazí. Celý souboj je ve finále přerušen Wonder Woman, která oba přesvědčí, že bude lepší když budou všichni táhnout za jeden provaz. Batman pak se Supermanem zinscenují falešný souboj, kde Batsy Supermana porazí a vláda ho tím pádem nechá na pokoji. Parádní souboj a hezká ukázka toho, jak může vzniknout přátelství.

A to je vše přátelé. Jak se na otázku „Batman nebo Superman“ díváte vy? Měli by spolu vůbec bojovat? Nejsou nejsilnější, když oba táhnou za jeden provaz? Určitě ano, ale přece jen je zábavnější pozorovat, jak se snaží jeden druhého porazit. Takže ať letos v kině vyhraje kdokoliv, myslím, že tím největším vítězem budeme my, fanoušci. A v příští části této série článků se kruh uzavře, až se spolu utkají dva členové Avengers. Captain America vs Iron Man. 

O autorovi

Elhonzo
Elhonzo

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku