Ultimátní komiksový komplet #064: Marvel Knights Spiderman - Jed

17. března 2016 S4TW Diskuze (0)
Ultimátní komiksový komplet #064: Marvel Knights Spiderman - Jed

Opět se po delší době vracíme k recenzování populárního Ultimátního komiksového kompletu. Naposled jsme skončili Avengers - Na věky věků 2, tudíž nás dnes čeká Marvel Knights Spiderman - Jed od Marka Millara. Doufáme, že se nám povede dohnat manko, které znovu pěkně narostlo. Jako znamení, že je o tuto rubriku zájem samozřejmě slouží palce pod článkem, popřípadě žhavá diskuze. Dost bylo keců, jdeme na to, tady jsou názory tří redaktorů.

Knihy Dobrovský

S4TW

Tohle snad nemyslí Hachette vážně? Já se omlouvám, že u recenze komiksu se vyjadřuji k nakladatelství, ale tak, jak mě teď naštvali, mě za celou dobu, co UKK vychází, nenaštvali. Proč sakra nevydali všech dvanáct sešitů, když na to měli dvě knihy a moře místa? Dokázal bych to pochopit, kdyby na to měli jen jednu knihu nebo kdyby celý příběh měl třeba 20 sešitů, ale takhle? To je naprosto nepochopitelné a zkazí vám to kompletní zážitek z celého příběhu, neboť takto neuzavřený konec ještě v UKK nebyl. V podstatě dočtete Jed (ano, i název absolutně dokopali) a zjistíte, že všechny odpovědi na vaše otázky teprve přijdou.

Abych se teda posunul ke komiksu, tak zde mohu hodnotit pouze kladně. Mark Millar si udržuje svoji kvalitu, kterou nastolil již v první části. Příběh je skvělý, má pořád co nabídnout, i když se spíše jedná o takové intermezzo, neboť je jasné, že po nářezovém začátku přijde takový lehčí oddych, aby mohl nastat ultra přísný konec, kde se všechno na vás sesype a dostanete odpovědi na své otázky!!! Proč sakra nevydali všech dvanáct sešitů? Je zde o něco méně akce, než v předchozím díle, ale zase tu zažíváme zajímavé osobní strasti, které prožívá hlavní hrdina. Ale nebojte, i tu akci si užijeme a především s parádním Venomem, který patří mezi ty nejlepší záporáky, co Spidey může nabídnout. Ano, opět je tu několik klasických protivníků Spideyho. Postavy jsou skvělé napsané, mají dynamiku, vývoj a jednoduše v ně věříte. Proč sakra nevydali všech dvanáct sešitů?

Dodson také neztratil na kvalitě, což není překvapení. Jednoduše se nejedná o slabý kousek, ale vše zkonil Hatchette, který nás připravil o to nejlepší, co série mohla nabídnout. Měl bych trochu sexistické přirovnání, ale nevím, jestli naše recenze nečtou i americké maminky. Jednoduše chybí finále, u kterého by vůbec nebyl problém, kdyby vyšlo, jelikož by to celou knihu o moc víc nenafouklo, kor kdyby to šikovněji rozdělili do obou knih. Bohužel mi to zkazilo celkový zážitek a místo navýšení hodnocení z minula, které jsem očekával, musím známku snížit. Proč sakra nevydali všech dvanáct sešitů?

7/10

jardoom

Mark Millar nepíše zrovna nejhůře a musím se přiznat, že i když jeho tvorbu moc nemusím, tímhle mne mile překvapil. Scénárista nám předložil Spider-Mana v celkem obtížné situaci, kterou čtenář UKK ještě nezažil. Fanoušek a čtenář Spider-Mana nejspíš ano, ale v UKK byl Spider-Man doposud průměrnou záležitostí, která nehrála na city ani neuzajala obzvlášť pernou situací.

V tomhle je právě Marvel Knights Spider-Man jiný. Je to poněkud temnější četba, která Spider-Mana posouvá blíže k dospělejšímu publiku a představuje jej v tom temnějším duchu. Hlavně ten závěr byl celkem drásající a myslím, že já osobně lepšího Spider-Mana nečetl. Možná bych chtěl vytknout snad jen to, že se v určitých částech až moc žvaní.

Kresba je suprová. Terry Dodson se premiérově představil v UKK právě kouskem, který tomuto dílu předcházel a já jsem rád, že právě on je kreslířem tohoto příběhu. Přesně totiž vystihl kresbu a velmi vhodně znázornil atmosféru, kterou Mark Millar scénářem nastavil. Naprostý geekovský orgasmus je pak poslední sešit a souboj s Venomem.

9/10

Drekorian

Existují dvě slova, která mě vždy stoprocentně přesvědčí o koupi komiksu a ta zní: Frank Cho. Jeden z nejtalentovanějších kreslířů světa tady vypomáhá podobně talentovanému Dodsonovi, tak proč není Marvel Knights Spider-Man známější, proč se k nám dostal až v rámci UKK? Upřímně, Millar umí i mnohem lepší příběhy a to i pro Marvel. Zatímco v prvním booku jsme viděli takový zajímavý mix přístupů (kdyby Spidey vycházel u DC, asi bychom tuto knihu viděli jako součást řady Earth One), Jed je akorát tuctová superhrdinská rubačka v pěkném kabátku, při které sem tam teče krev a někdo umře a pavoučí muž někoho na závěr legračně přechytračí. Byť jsem Spideyho obrovský fanda, tady jsem bubliny četl dost netrpělivě a introspekcemi jsem byl brzo přejeden. Škoda, že u nás příběh nevyjde celý, zajímala by mě koncovka.

6/10

Verdikt

Celkové hodnocení

O autorovi

S4TW
S4TW

Komiksy jsem začal číst s příchodem UKK na český trh, čili začátek roku 2013. Moje první články pro comixzone.cz byly zveřejněny téhož roku v listopadu. Jsem především fanoušek pláštěnek, hlavně těch marvelovských. Ale nebráním se ani jiným komiksům a dá se říct, že žánrově se snažím obsáhnout vše. Něco málo napoví má TOP10 (k 05/2017): 10. Fantomas se zlobí, 9. Fantastic Four - Příchod Galaktuse, 8. Starej dobrej Logan, 7. Živí mrtví, 6. Elektra: Atentát, 5. Hulkova planeta, 4. Skalpy, 3. Daredevil: Zmrtvýchvstání, 2. Zázraky, 1. Sin City.

Minotaur.cz