Pár slov #2: o Birthright

17. března 2016 Ikyy Diskuze (0)
Pár slov #2: o Birthright

Minule to bylo o bozích a tentokrát to bude drsná fantasy řežba Birthright! Rádi zabíjíte trolly, draky a jinou havěť? Tak neváhejte naskočit, protože Birthright se s ničím nepáře!

Knihy Dobrovský

Fantasy žánr sice v komiksech má společně se sci-fi své příznivce, ale na rozdíl od dobrých scifáren jsou čistokrevné fantasy řežby přeci jen vzácnější. I přesto se scénárista Joshua Williamson rozhodl zaměřit spíše na to, co se děje s hrdiny fantasy světa až po jejich velkolepém dobrodružství. A tak vznikl Birthright.

Scénáristou této série je relativně mainstreamový nováček, Joshua Williamson, který ovšem na co sáhne, tak to táhne. U Image mu vyšel dvaceti sešitový Ghosted a současně s Birthright mu u nezávislého nakladatelství vychází hororově-detektivní série Nailbiter, o které se možná někdy v budoucnu rozepíšu, ale pokud máte rádi příběhy o masových vrazích, tak je to série pro vás. O hudbu pro oči, tedy o kresbu, se stará Andrei Bressan, který na svém účtu nemá nic známého, kromě pár dílek u DC.

Když je řeč o fantasy žánru, tak by se dalo očekávat, že se na nás ihned vyřítí gigantický drak a náš hrdina jej skolí pomocí jediného švihu svou sekerou – to se v Birthright neděje, tedy ne hned. Ze začátku se setkáváme s Aaronem, který jakožto správný Američan vzal svého syna Mikeyho k lesu zaházet si s baseballákem. Během toho Aaronova manželka a Mikeyho starší brácha Brennan chystají Mikeyho narozeninovou oslavu.

Co se může pokazit? Vlastně skoro všechno. Mikey se ztratí a není nikde k nalezení. Jeho otec je obviněn z vraždy, kterou nespáchal, a domeček z karet se už sype: deprese, alkohol, rozvod. Rok uplyne a voilá – u Aaronových dveří stojí detektiv s tím, že má nové informace ohledně zmizení jeho syna. Háček? Ony nové informace jsou v podobě vousatého, zarostlého Barbara Conana, který tvrdí, že je Mikey. Navíc všechno sedí - otisky prstů, chrup i deník. Znepokojující je ale krom neodpovídajícího věku i jeho arzenál zbraní, ze kterého by se daly postavit dva Železné trůny.

Samozřejmě víme, že onen Hagrid je Mikey. Ví to i Brennan a Aaron. Každopádně Mikey začne vyprávět. Ovšem řekne jen to nejdůležitější: „Před rokem vašeho času jsem byl unesen do jiné země. A tam jsem podle proroctví dvacet let bojovat a zvítězil. A teď jsem doma a musím zabít 4 největší kouzelníky, kteří za všechno můžou.“

A máme příběh. Mikey má svou misi jasnou. Zlikvidovat největší zlo a pak žít spokojený život. Jenže všechno není tak, jak se zdá. Nebudu spoilerovat, ale o zvraty tu rozhodně není nouze. Už první sešit končí obrovským cliffhangerem.

Celá série je je provázaná flashbacky, tudíž uvdíme do Mikeyho minulosti. Sledujeme jeho příchod do Terrenosu, první setkání s jeho přáteli i nepřáteli, jeho trénink a později i jeho zbrklost a aroganci při osvojování proroctví. Skákání v ději je ale přehledné a vůbec nebrání požitku.

Nedá se říci, která postava je úplně hlavní. Ano, máme tu Mikeyho a jeho linku v Terrenosu, kde čistá fantasy epika je nádherná a svá. Na druhou stranu tu potom máme náš svět, kde je mnohem výraznější Brennan. Oběma sekundují celkem zajímavé postavy. Od Mikeyho a Brennanovi matky, přes Mikeyho zbouchnutou okřídlenou holku, Mikeyho mentora, který je gigantický obr, až po samotné čtyři čaroděje.

Vizuální stránka komiksu je spektakulární. Akční scény jsou přehledné, fantasy potvory a hrdinové jsou vykreslení s precizností. Krásný kontrast je vidět mezi normálním světem a Mikeyho fantasy světem. Normální svět je přesně takový, jaký známe. Mimochodem vidět Mikeyho hagridovskou postavu prodírající se davem je slast pro oči. Co je ovšem ještě větší slast, tak to je coloring komiksu. Opět se potvrzuje, že k tomu, aby komiks fungoval na všech frontách, je potřeba perfektního splynutí kreslíře se scénáristou a posléze i s coloristou. Barvy zde vystupují ze stránek tak živě, až čtenář věří, že oheň skutečně pálí.

Perfektní výtvarná práce je ovšem skvěle vyvedená při designu a návrhu postav, zbraní a celého fungujícího světa Terrenosu. Navíc při popisu zbraní a toho, co dokáží, jsem slintal blahem. Brnění je navrženo efektivně a zajímavě.

Tím, že jsme ve fantasy žánru, tak se nevyhneme občasným klišé. Máme tu modrého tygra, drsného hrdinu, zlé mágy a hrozbu zániku světa. Williamsonovi se zde ale podařilo podívat se na zažitý žánr a udělat s ním něco nového. Zvrat hned ze začátku série je překvapující a musím říct, že se s ním pracuje perfektně. Autor si pohrává s myslí čtenáře, a i když jsem měl jasnou vizi toho, co se zaručeně stane dál, tak jsem byl často vyveden z omylu a to vždy příjemně potěší.

Sečteno podtrženo, pokud je potřeba zasytit prázdné místo po pořádné fantasy řežbě se skvělým příběhem, tak je Birthright tím pravým komiksem pro nastávající jarní dny.

Momentálně je venku 14 sešitů, tudíž dva paperbacky se třetím na cestě, a já už se nemůžu dočkat, až se dozvím, kam se posune příběh dál.

O autorovi

Ikyy
Ikyy

Mám rád surikaty.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku