Joker: Oslava 75. výročí

13. března 2016 Morzael Diskuze (0)
Joker: Oslava 75. výročí

Měl sice nějaké potíže v tiskárně, ale nakonec jsme se přeci jen dočkali a jeden z nejikoničtějších záporáků všech dob s námi dorazil oslavit své výročí. Komiks je jistým způsobem velmi specifický, a proto dnes trochu rozbourám svůj zajetý koncept recenzování. Ucelený příběh svazek totiž nemá a otázka, komu je určen, je to, oč tu běží. Takže už bez dalších okolků, Joker, dámy a pánové!

Knihy Dobrovský

Žánr:

Antologie

O komiksu:

To to uteklo, jak by řekl Záviš, kdyby s Jokerem u piva slavil jeho 75. narozeniny. Laškování Batmana a Klauního prince zločinu probíhá skoro déle, než je jeden lidský život. To je spousta příběhů, zvratů, předělávek, dodělávek, odsunů a přísunů postavy, ve kterých by se ztratil nejeden komiksový fanda.

Nejspíš i proto se nám vydavatelství DC rozhodlo nadělit svazek, který nám demonstrativně shrne vývoj Jokera napříč časem. Jenže co od svazku vlastně čekat? Kdo by si ho koupit měl a kdo by se mu měl prozatím vyhnout? Toť otázka.

Jak jsem psal v úvodu, kniha rozhodně není pro každého. Naopak bych si dovolil tvrdit, že lidí, kteří si komiks užijí v zamýšlené míře, je u nás spíše menšina. Proč?

Svazek totiž nevypráví ucelené příběhy. Tedy pardon, vlastně vypráví – komiksy z Golden Age a Silver Age jsou jednosešitové, epizodní příběhy. Jenže, a ruku na srdce, ty si málokdo užije. Zatímco v Golden Age je Joker bezohledný gangster s jasnou motivací nahrabat si a zabít Batmana a Robina, Silver Age komiksy jsou už úplně jiná písnička.

Příběhy z Golden Age celkem dobře zachycují začátky komiksového Batmana. Je to drsnější, než byste čekali, temnější a Joker se s ničím nepáře. Není tím šíleným Klaunem, který by se dal považovat za onoho vzteklého psa, ale prostě trochu vystylizovaným gangsterem. Ukecanost příběhů je už neodmyslitelnou součástí komiksů zlatého věku. Můžete je ale brát jako zajímavou exkurzi do minulosti a způsobu, jak se tehdejší příběhy vyprávěly.

V Silver Age se z Jokera stává jen takový trochu drsnější šprýmař. Asi jako Remi Gaillard, který má ještě navíc tendenci okrádat lidi. Tady se postava dostává od verze, se kterou ho má dnešní svět spojený, asi nejdál, co kdy byl. Střety s Batmanem jsou spíše úsměvně, morálně výchovné a nevinné eskapády. Nejvíc mě pobavilo, když se tam píše, že Jokera zrovna propustili z vězení. Čímž začínají asi čtyři příběhy.

Tím jsme skončili s jednosešitovými epizodkami a přesouváme se k opět drsnějšímu Jokerovi z doby bronzové. Tady už se dočkáme vždy jen fragmentu příběhu, který byl původně složen z několika sešitů. Většinou je nám ukázán konec, a jak Jokera Batman vlastně dopadl.

Musím říct, že jsem byl až překvapený, nakolik jsou Bronze Age komiksy Batmana čitelné i v dnešní době. Mělo to atmosféru, špínu, násilí, mělo to zkrátka duši. Což se nedá říct o současných New 52 sériích, ale k nim až později.

Modern Age komiksy jsou samozřejmě vrchol Jokerovi éry, ať si říká, kdo chce, co chce. Konkrétně příběh, ve kterém Joker dá Batmanovi naději, mi přišel naprosto vynikající. Jedna z největších prasáren, co mu podle mě kdy provedl. Nebo závěr eventu No Man‘s Land, kdy Batman drží naprosto zoufalého komisaře Gordona. To má prostě šťávu i emoce a to jsem tu přečetl jen poslední dva sešity.

Malá vsuvka Batmanovského rejpala: Když tu v jednom příběhu Joker zajme Robina, jako první mu sebere jeho utility belt. Ale když ve Smrti rodiny zajme Batmana, tak mu ho nechá. Co k tomu dodat?

K závěrečným kapitolám z New 52, které tu měl český čtenář možnost přečíst s předstihem (Batman Detective Comics 1: Tváře smrti, Batman 3: Smrt rodiny), už vám toho moc neřeknu. Na ty si můžete udělat názor pohodlně sami. Snad jen, že mi přišlo vtipné, že ačkoliv byla z většiny předchozích příběhů vybrána závěrečná kapitola s rozuzlením, ze Smrti rodiny radši dali jen prostředek.

Možná už máte zhruba představu, jestli svazek pro vás je, nebo ne. Po přečtení dostanete solidní představu o tom, jak se Joker napříč historií vyvíjel. Pokud jste začátečníci v oblasti komiksů a chcete raději nějaké ucelené příběhy s touto postavou, kde si jeho řádění užijete do sytosti, narovinu vám doporučuji jiné komiksy (Batman: Kameňák a další příběhy, Batman: Dlouhý Halloween, Batman 3: Smrt rodiny).

Pokud jste už experti, nejspíš to ani pro vás už moc nebude. Doprovodné texty jsou docela krátké a stručné a upřímně si myslím, že bych tyhle informace sám vysypal z hlavy. Dostanete tak pouze sběratelskou antologii různých příběhům, ke kterým byste se jinak nejspíš nedostali.

Verdikt

Jokerovo výročí má trochu problém s hledáním cílového čtenářstva. Není to ani tak pro začínající komiksáky, ale ani pro ostřílené čtenáře. Je to spíše pro lidi, kteří mají s Jokerem už nějaké zkušenosti a mají zájem zasondovat do historie postavy z hlediska jejího vývoje. Jako sbírka je to zajímavé, vybrané příběhy nejsou tolik profláklé, což beru jako pozitivum, a určitou výpovědní hodnotu to má. Bohužel se to ale nedá brát jako sbírka ucelených příběhů, ani jako nějaká historická studie nebo encyklopedie. To je právě ten problém, když se chcete zavděčit všem, nezavděčíte se většinou téměř nikomu.

BBart
Děkujeme za spolupráci nakladatelství BB art, které se zaměřuje na překlady úspěšné světové beletrie (od thrillerů a detektivek až po romány pro ženy), naučných knih a komiksů. Své si zde najde každý čtenář ať už jsou jeho literární chutě jakékoliv. Nakladatelství také zajišťuje tisk kalendářů.

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku