Zero 2: V srdci všeho

8. března 2016 Morzael Diskuze (2)
Zero 2: V srdci všeho

Byla to dlouhá doba, než jsme se u nás dočkali druhého dílu série Zero od českého rodáka Aleše Kota. Ten je zatím v USA čím dál víc vidět a slyšet. A byla to dlouhá doba, než jste se dočkali i naší recenze, ale už je to tady: Agent Zero se dostane k srdci všeho!

Knihy Dobrovský

Žánr:

Psychologický, špionážní, akční

Příběh:

Agent Zero nás postupně provádí různými momenty svého života. Místo slíbené záchrany světa má totiž pocit, že asi není na té správné straně. Jenže vycouvat je nemožné. Tedy alespoň to chtějí, aby si myslel, a on toho už má dost.

O komiksu:

Nebudu lhát. Tahle kniha je na recenzování docela oříšek. První díl Zera se ještě narativně držel v jakési smysluplné posloupnosti, druhý je jiný. Působí, jako by si chtěl prověřit on vás. Co kapitola, to jiný moment ságy Zera, který chce, abyste něco pochopili.

Abyste pochopili jeho život a bezútěšnost jeho počínání. Zero je totiž nejfilosofičtější špionážní řežba, která se vám asi kdy dostane do rukou. Autor sem poutavě a logicky vtiskl své životní názory a úvahy, které jsou pro moderní dobu příhodné. K tomu vám tam přihodí i odkazy na knihy nebo jiná díla s tím související.

Příběh je vyprávěn (a tohle si fakt užiju) ve spirálovitě fragmentové posloupnosti, kde se přeskakují linie a události, a spojitosti si musíte domyslet (spíše odtušit) vy sami. Není to rozhodně čtení, kde vám autor vše naservíruje, nakrájí a ještě předžvýká. Není to odpočinková kniha. U tohoto komiksu musíte myslet, logicky vyvozovat. A to je paráda, takových knih je tu velmi málo.

Aby vám to ale Aleš ještě o něco zkomplikoval, přizval si opět ke kreslení každé kapitoly jiného kreslíře. Dobarvuje vám tím jedinečnost a pocity každé kapitoly. Čím bláznivější kapitola, tím rozmazanější kresba. Čím klidnější, tím přehlednější. Nevím, jestli to byl záměr, ale mně to přijde geniální. I když trochu ve stylu Sienkiewiczovi Elektry.

Musím tu také vypíchnout parádní akční sekvenci v lese, kterou prožíváte skrze uspořádanou mozaiku pravidelně rozmístěných panelů. Působí to dynamicky a chaoticky, jak by měla správná přestřelka působit. 

Osobně jsem si nejvíc užil kresbu hned první kapitoly od Vanessy R. Del Reyové. Lehce abstraktní styl, experimentování s panely, průřez různými sekvencemi a finále bylo prostě něco až magického.

Kontrastně pak působí hodně umírněná kresba kapitoly následující od stejné autorky, kdy je situace o dost vyklidněnější. Což podtrhuje Kotovi úmysly s vyprávěním. Aleš hodně dobře využívá arzenál umělců, které si ke své sérii přizval, to se musí nechat.

Trochu mě mrzí, že tu druhý svazek vyšel až s takovým rozestupem, protože prvotní nadšení z prvního dílu už za tu dobu stihlo vyšumět, ale i tak jsem si druhý svazek užil. Útěchou mi může být, že následující dva díly do nás Crew nasype vždy po půl roce.

Ono by to jinak podle mě asi ani nešlo. Zero je jedna z těch sérií, kde vše souvisí se vším a ucelený, smysluplný obrázek dostanete, až dočtete poslední díl. Na což se opravdu třesu nedočkavostí.

Určení:

Fanoušci série Zero. Náročnější čtenáři, kteří se rádi zamyslí a zafilosofují si při čtení této undergroundové akční pecky.

Verdikt

Pokračování série Aleše Kota dodržuje přesně to, co slibuje - vezme vás k srdci toho všeho. Tedy žádné mazlení a postupné odhalování příběhu, ale rovnou jste vrženi doprostřed, na začátek i na konec děje najednou. Aleš parádně zvládá předat pocity z jednotlivých linií k čemuž mu pomáhají ostatní kreslíři svými unikátními styly. Vnímáte zmatek, bezradnost i akci, jako byste byli sami agenti Zero. Je to filosofická špionážní akce pro náročnější čtenáře, která vaši šedou kůru mozkovou rozhodně nenechá relaxovat. Bez debat jedna z nejoriginálnějších sérií, která u nás vychází.

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Poslední příspěvky v diskuzi

Morzael Offline
Morzael 09/03/2016 (9. března 2016)
Jj to souhlasím, ale jak jsem psal... myslím si, že to není úplně čtivo pro začínající komiksáky, tohle už je docela fajnšmekerská záležitost :-)
S4TW Offline
S4TW 09/03/2016 (9. března 2016)
Řekl bych, že to je u nás docela nedocenněná série... Já osobně jí považuji za jednu z nejlepších, které tady vycházejí :-) 
Minotaur.cz