Gunsmith Cats 2

29. února 2016 Drekorian Diskuze (0)

Mám neprůstřelný korzet a spoustu kokainu v těle

Gunsmith Cats 2

Jako jeden z posledních komiksů loňského roku vydalo komiksové nakladatelství CREW druhý svazek manga série Gunsmith Cats. A už předem mohu prozradit, že druhé Gunsmithky dopadly prostě parádně.

Knihy Dobrovský

Přestože změn mezi prvním a druhým dílem je poměrně pomálu (recenzi na první díl si můžete přečíst zde), Sonodovi se podařilo celkem výrazně proměnit způsob narativu. Oproti epizodickým kapitolám prvního dílu, ve kterých se zápletky a vedlejší postavy celkem pravidelně střídají, v pokračování autor vsadil na dlouhé a značně provázané kapitoly.

Příběh tak sice působní zajímavým a výpravnějším dojmem, ale otázkou je, jestli je dostatečně nosným na to, aby delší a provázaný příběh utáhl. Přiznám se, že po několik kapitol trvající automobilové honičce jsem se začal poměrně značně nudit. Chválabohu i pro toto má Keniči Sonoda výrazný cit a ve chvíli, kdy máte pocit, že se začíná výrazně opakovat, přijde výrazný střih a příběh se začne ubírat jiným směrem.

Protože celkem třicet čtyři kapitol není možné utáhnout jen na akci, dozvídáme se také trochu o původu a historii postav. Zatímco informátorka Becky a Bean Bandit se ve druhém svazku objeví jen okrajově, na scénu se v několika kapitolách vrátí napravená zlodějka Misty Brown, tentokrát jako parťačka Rally Vincent a Minnie Brown. Mimochodem, pokud vás zajímá, kolik Minnie May měří, proč i v sedmnácti nakupuje v dětském oddělení, nebo proč je Rally o tolik snědší než všechny ostatní postavy v komiksu, toto je svazek přesně pro vás.

V Gunsmithkách se také skvěle nakládá se záporáky. Keniči Sonoda umí excelentně vyždímat ze záporáka každý ždibíček potenciálu a pak odklidit. Druhý svazek Gunsmith Cats také představuje novou záporačku Goldie, která (kromě toho, že je zcela jasnou sexuální fantazií Keničiho Sonody) je doposud asi nejlepší záporák série a ke Gunsmithkám skvěle pasuje.

Navíc Goldie otevírá nový příběhový blok, kdy Rally a Minnie nejdou jen tak po nějakých více či méně anonymních kriminálnících, ale rozdají si to se špičkami všehoschopné chicagské drogové mafie, která se neštítí ani nesmírně brutální psychologické manipulace. Příběhově je to zatím to nejlepší, co Gunsmith Cats nabídly, byť závěr se příliš nepovedl, hlavně proto, že Sonoda má s Goldie určitě ještě plány.

Asi nejhůře se mi hodnotí kresba. Sonoda je technický hračička. Podobně jako v předchozím svazku se vyžívá v detailní kresbě zbraní, rychlých aut a různých technických udělátek - jako například miniaturní videokazety vyobrazené včetně detailního loga výrobce a precizně zpracovaných přeložených igelitových chlopní obalu. Jednoduše kresba je na stále skvělé úrovni jako první díl a pokud se vám dnes už trošku historická kresba z devadesátých let líbí, nebudete zklamáni.

Pokud je to váš šálek kávy, Sonoda taky poměrně přítvrdil ve fanservisu. Tentokrát jsem se sice nepoprskal kávou při orálním sexu lolitky Minnie Mae, ale mám tak nějak dojem, že si autor přestal brát servítky a už se prostě tolik nezamýšlí nad tím, jak nějakou tu lechtivou kresbu do panelu chytře propašovat, aby dávala smysl. Hlavní postavy (hrdinka Rally i nová záporňačka Goldie) pobíhají z panelu do panelu jen v kalhotkách, nebo můžeme obdivovat, jak si Rally trénuje svoji mušku ve sprše.

kresba, záporačka Goldie, Misty Brown
některé zápletky jsou hodně na sílu, místy repetetivní děj

Verdikt

Gunsmithky jsou manga pro každého: jak pro zapřísáhlé otaku, pro které jsou zajímavou exkurzí do doby, kdy manga poprvé dobyla Ameriku, tak pro komiksáky, kteří mangu nečtou a přečtou si maximálně tak jednu ročně. Perfektní akční jízda, která ve druhém svazku mírně prohlubuje příběh a postavy a kdy se budete zaručeně těšit na pokračování.

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

Drekorian
Drekorian

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku