Comics Centrum v Comics Night

23. února 2016 jardoom Diskuze (11)
Comics Centrum v Comics Night

Václav Dort byl v pondělí večer hostem rádia Street Culture a v pořadu Comics Night se rozhovořil o komiksech roku 2015 a také mluvil o tom, co nás čeká v tomto roce a jak to bude celkově vypadat v budoucnu. Já tento rozhovor v rychlosti shrnu a nabídnu vám ty nejzajímavější části z něj.

Knihy Dobrovský

Velkoformátové projekty

Václav Dort začal mluvit o jejich největším projektu tohoto ražení, kterým byl Kolosální Conan. Přiznal se, že si samo nakladalství velmi zkomplikovalo situaci tím, že bojovalo o Frazettovu obálku, se kterou chtěli tohoto velikána vydat.

Dále se rozpovídal o Witchblade Compendiu, kdy řekl, že postava Witchblade je úzce spjata s Darknessem, na kterého se již v tomto prvním Compendiu navázalo. Proto také na podzim začnou bojovat o Darknessovo Compendium a doufají, že u čtenářů uspějí a kniha výjde. Posluchače Václav Dort pobavil velmi úsměvnou historkou o jejich snažení tuto knihu vydat. 

Sámo Top Cow totiž velmi komplikovo situaci tím, že nemělo pořádná data k prvním sešitům a tak bylo Comics Centrum nuceno restaurovat stránky.  V praxi to pro nakladatele znamenalo zvětšovat stránky, doostřovat a přepracovávat vše do velikosti, které k vydání této knihy potřebovalo.

Dort také prozradil, že v dubnu budou usilovat o Hellboyovu druhou Pekelnou knižnici, což je pro něj další projekt, který chce za každou cenu dokončit. V druhé knižnici nalezneme knihy 5. Červ dobyvatel, 6. Podivná místa, 7. Pražský upír a další povídky a 10. Paskřivec a další povídky. Třetí a závěrečná Pekelná knižnice bude tedy obsahovat svazky 8. 9. 11. a 12.

Ú.P.V.O se velkoformátu nedočká. Může za to nezájem čtenářů o tuto sérii. Dort se na tohle téma rozpovídal a řekl, že ačkoli Ú.P.V.O v zahraničí letí a dočkalo se obrovského úspěchu, zdejší čtenář prostě jen kupuje značku a proto sáhne spíš na Hellboye. Přitom je Ú.P.V.O obrovská série, která svět Hellboye rozšiřuje na všechny strany a jedná se o dost kvalitní čtení. Proto také na další Ú.P.V.O. svazky bude na obálce proužek "Součástí Hellboyova Universa".

Želvy Ninja 

Želvy Ninja jsou pro Vaclava Dorta opravdu těžkou prací. Opět se totiž těžce komunikuje s autory práv. Vedení totiž nutí Comics Centrum používat webovou aplikaci, přes kterou musí požádat o licenci. Software ale nefunguje, a tak se sitauce komplikuje. Přes veškerou nefunkčnost tohoto systému právnici trvají na odsouhlasení a schválení prodeje licence přes software, který nefunguje.

Další díl se ale plánuje a Comics Centrum za něj bojuje, bohužel odezva druhé strany je opravdu dost špatná. Václav Dort ale prozradil, že chce stihnout čtvrtý svazek vytisknout do premiéry druhého snímku.

Zámek a Klíč

Záverečné dvě knihy Zámku a Klíče výjdou najednou. Comics Centrum udělalo tento krok proto, že pátý svazek je vlastně flashbackem a čtenář by musel na rozuzlení celé série čekat až do podzimu. Dort řekl, že by ho čtenáři ukamenovali, a tak se rozhodl, že to vydají najednou.

Dále se rozpovídal o jménu hlavního záporáka, na jehož překladu se Comics Centrum nyní konečně finálně dohodlo. Václav Dort říkal, že bylo těžké se na jménu dohodnout, protože chtějí uchovat tu mystiku, která v tom jméně je. Muselo to být vhodné pro kluka i dívku a také muselo mít vztah k šermu. Takže z prvnotního Dodge a pozdějšího Kulišáka se nakonec jméno mění na "Finta".

Co dalšího na nás Comics Centrum chystá?

Do prázdnin chce toto nakladatelství stihnout vydat dalšího Hellboye, čímž se dostaneme k jedenáctému dílu, což je předposlední svazek jeho první série. V dalším roce se určitě nesmí zapomenout na poslední knihu. Na tuto sérii poté navazuje další série jmenem Hellboy in Hell. Dark Horse ale zatím vydalo jen první svazek.

Co se Hellboyova universa týče, Václav Dort říkal, že zajímavé jsou i další spin off série. Jmenovitě se bavil o samostatné sérii Abe Sappien, Joe Golem a Witchfinder. Neznamená to sice, že to Comics Centrum vydá a sám Dort řekl, že neví, jestli je český čtenář připraven a ochoten tohle číst. Aspoň ale vidíme, že o tomhle vůbec Comics Centrum přemýšlí.

Nic konkrétního zatím Dort neřekl a nechává si esa v rukávu. Každopádně prozradil, že ještě on sám není rozhodnutý, co zařadí na podzim do edice "Na přání" místo Z&K. Také dodal, že mají v hlavě strašně moc nápadů. S úsměvem dodal, že si vlastně ani nejsou jisti, jestli všechny nápady do konce života stihnout uskutečnit.

Mé osobní dojmy z toho co jsem slyšel

Bylo smutné poslouchat Václava Dorta ohledně jeho pocitů z našeho trhu a našich čtenářů. Na jednu stranu je velmi vděčný všem čtenářům, kteří chtějí číst a opravdu nedočkavě čekají na komiksy z jejich oblíbených sérií. Na druhou stranu je tu ale drtivá většina "čtenářů", kteří ty komiksy prostě nečtou.

Proto také závěrem celého pořadu Dort poděkoval všem čtenářům a ostatní poprosil, aby ty komiksy četli, protože tohle je jediná cesta k tomu, aby se zde konečně začal komiks jako médium rozšiřovat. 

Bylo opravdu smutné tohle všechno slyšet, protože je mnoho sérií, které zde vycházeli a různá nakladatelství je utla. Musíme to ale brát jako reakci na to, že na tyto komiksy není dostatečná zpětná odezva od čtenářů a čím méně se o tom mluví, tím méně se to i kupuje. Prodeje jsou přitom nejdůležitějším aspektem budoucnosti každého komiksu. 

Žádný čtenář nechápe, jaktože zde musí Comics Centrum došlova škemrat čtenáře o to, aby se série Goon šířila. V zahraničí je to veleúspěšná série a zde se nenajde pořádně ani 500 lidí, kteří mají zájem tuto sérii číst. Podobně je to s Ú.P.V.O. což sám Dort nechápe a já taky ne. Hellboy má zde skvělé prodeje a lidé po něm prahnou. Nechápu tedy, jak je možné, že Ú.P.V.O. takto zaostává, přitom je to v podstatě to samé jen bez našeho Rudocha.

Dort na tohle odpověď má. Jak už jsem psal výše, lidé prostě kupují značku a předvedl to na konkrétním případu z oděvního průmyslu. Když člověk uvidí šupáckou budnu, ale bude na ni Adidas, koupí ji mnohem radši, i když za dražší peníz, než aby sáhl po levnější, pěknější i kvalitněji ušité. Dnešní doba je prostě takto nastavená.

Tak to funguje s každým komiksem na zdejším trhu. Berte prosím v podtaz, že zdejší nakladatelé neukončují schválně jejich série předčasně. Nikdo nejde ráno do práce a neřekne "Taaak a dneska utnemé třebaa.....". Vše je v našich rukou a pokud komiks chceme, tak ho prostě kupme. Neexistuje žádné "koupím si to, až to výjde celé" nebo "počkám, až to slevní". Všichni chápeme, že finance jsou pro nás všechny důležité, ale potom nesmíme hledat chybu u nakladatelů, ale v nás samotných. 

O autorovi

jardoom
jardoom

Našel jsem způsob, jak prožít tisíce životů. Stačí popadnout knihu a číst, příběhů je mnoho, jen je nutné je chtít prožít

Poslední příspěvky v diskuzi

S4TW Offline
S4TW 24/02/2016 (24. února 2016)
Odpověd na #6941 příspěvek od jardoom
Tak, ono asi nejde abych někomu vyčítal co čte a diktoval mu, co má číst. Tohle je věc osobního vkusu a já sám jsem na tomhle začínal.  Spíše jsem poukazoval na fakt, že dnes prostě letí ty mediálně profláké záležitosti. Komerce je prostě všude a lidé se ve většině případů v dnešní době ke komiksům dostanou...
ale to je přece samozřejmé, tak to funguje u všeho :-) 
S4TW Offline
S4TW 24/02/2016 (24. února 2016)
Odpověd na #6942 příspěvek od Morzael
Sakra kluci, vy tu řešíte takové světové problémy konzumní společnosti v hektické době. Ale důležitá je jen jedna věc - že vyjde Pekelná knižnice č. 2! :-D Ne hele, není to prdel dokopat lidi, aby pravidelně dávali stranou 400 každý měsíc na všechny komiksy jen od jednoho nakladatele. Comics Centrum nasadilo docela...
Tak ono by to tempo bylo celkem ok, ale přičti knižnice a už je to prostě zabijácké... ostatně i Crew podle mě teď jede moc komiksů a pár sérií na to, dle mého soudu dojede... :-/
Morzael Offline
Morzael 24/02/2016 (24. února 2016)
Sakra kluci, vy tu řešíte takové světové problémy konzumní společnosti v hektické době. Ale důležitá je jen jedna věc - že vyjde Pekelná knižnice č. 2! :-D Ne hele, není to prdel dokopat lidi, aby pravidelně dávali stranou 400 každý měsíc na všechny komiksy jen od jednoho...
jardoom Offline
jardoom 24/02/2016 (24. února 2016)
Odpověd na #6938 příspěvek od S4TW
Jinak, abych se přiznal, mě také lákají především ty hrdinské mediálně propagované žánry, páč komiks beru jako něco na odhlečení, a superhrdinství je fakt velké specifikum komiksového médie (teď už tedy i filmu a seriálů, ale pořád ne v takovém poměru) a když mám chuť na něco vážného, tak raději sáhnu po...
Tak, ono asi nejde abych někomu vyčítal co čte a diktoval mu, co má číst. Tohle je věc osobního vkusu a já sám jsem na tomhle začínal.  Spíše jsem poukazoval na fakt, že dnes prostě letí ty mediálně profláké záležitosti. Komerce je prostě všude a lidé se ve většině...
S4TW Offline
S4TW 23/02/2016 (23. února 2016)
Odpověd na #6939 příspěvek od jardoom
a jsme u toho.. člověk kupuje značku kvůli mediální známosti, hodnotě a nezáleží mu ani na obsahu. V tom je prostě určitě část celého problému a tohle na našem trhu dělí komiksáky na čtenáře a na preudosběratele.
no, ale to není problém jen komiksu, to je problém všeho... hudby, filmů, knih, jídla, pití, oblečení, elektroniky... :-) 
Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku