Morzaelovo zamyšlení #4 - Teplo v netopýří jeskyni?

4. května 2012 Morzael Diskuze (5)

Pomluvy nebo realita...

Morzaelovo zamyšlení #4 - Teplo v netopýří jeskyni?

Tento týden jsem měl v plánu jiné zamyšlení, ale včera jsem si přečetl článek, ve kterém Grant Morrison (jeden z nejčastějších a největších spisovatelů komiksů s Batmanem), prohlašuje, že Batman je homosexuál. Tato zpráva u mě, jakožto Batmanovského fandy, vyvolala velkou nelibost a zaslouží si okamžití protiúder :-).

Knihy Dobrovský
 
Napřed uvedu svůj názor na homosexualitu, nechci aby jste si myslel, že jsem nějaký xenofób. Proti homosexualitě nemám vůbec nic. Znám sám pár homosexuálů a každý z nich je v pohodě člověk. Takže každý ať si žije život po svém.
 
Ovšem nazvat Batmana gayem a ještě s tak slabými argumenty, že by je přebilo i pětileté děcko, je velmi pobuřující. Samotného mě zajímá, kolik Batmanových fandů vyhlásí Morrisonovi za tuto zprávu Jihad.
 
Dovolil bych si udělat malou odbočku do minulosti. S faktem, že Batman je homosexuál se DC comics už potýkalo. Psal se rok 1954, a v USA vyšla Comics Code Authority. Dokument, který na základě kritiky doktora psychologie, Fredrica Wethama, a jeho knihy Svůdnost nevinnosti, cenzuroval komiksy od násilí a jiných negativních vlivů na děti a mládež.
Terčem Wethama bylo i Dynamic Duo - dvojice Batman a Robin. Není prý normální, aby dva muži spolu žili v jedno domě, trávili spolu čas a dokonce i spali v jedné posteli (uznávám, to je opravdu divné).
 
Nechci nyní ospravedlňovat toto nařčení, neboť z této ukázky můžete sami posoudit, jak moc daleko od pravdy jejich tvrzení bylo. Jenže jak se říká, jiný kraj (v této souvislosti i jiná doba), jiný mrav.

 

 

 

Proč mně osobně toto prohlášení tolik štve? Jak už jsem řekl, Morrisonovi argumenty jsou děravé jak cedník, ale hlavně je Batman postava, ke které vzhlížím už od mala. V žádném komiksu (mluvím tu pouze o komiksech z modern age), filmu, ani animáku jsem si nevšiml jediného náznaku, že by tato skutečnost byla pravda, vlastně zcela naopak.
 
Tak si to rozeberem argument po argumentu, plus přidám pár svých.
 
1. „Batman je prý veselá kopa, která má raději mužskou společnost, než ženskou. Tomu by odpovídalo i to, že neběhá-li zrovna po střechách, tráví veškerý čas se svým sluhou.“ - Batman, že je veselá kopa? No tak to je jedna z vlastnostní, které bych mu opravdu nepřiznal, ale to Vám asi nemusím dokazovat.
 
Že tráví veškerý čas se svým sluhou? No když přijdete o rodiče a ten starý sluha je Váš opatrovník, je těžké s ním netrávit čas, když je pro vás jako otec. Nemluvě o tom, že je Brucův podporovatel a pomocník od chvíle, kdy se rozhodl stát Batmanem a i vlastně mnohem dřív. Člověk potřebuje někoho, komu může věřit a na koho se může spolehnout. Navíc někdo se o Bruce musí starat, když se vydal tak náročnou životní stezkou. Alfred je pro něj přítel, rodič, kuchař, pomocník a lékař.
 
2. „Všechny ty ženy a touha po něm. Ale on se o to nestará. Raději tráví čas se starým mužem“ - Opět další blbost. Kdo četl nějaké série s Batmanem, jistě ví, že v každé si užívá s nějakou sexy kočkou. Ať už jsou to jisté stálice (Vicky Valeová nebo Selina Kylová aka Catwoman), nebo jen ženy na jednu sérii. S množstvím Brucových milenek se může srovnávat snad jen Tony Stark nebo James Bond. Že by kamufláž? Proč by se nikdy Bruce nezmínil, že to celé jen hraje? Pokud se chcete přesvědčit - http://www.comicvine.com/batman/29-1699/how-many-women-has-batman-kissed/92-640291/
 
Raději tráví čas se starým mužem? Ne, raději tráví čas venku a cupuje zločin Gothamu zubama. Alfred je jeho pomocná síla, jak už jsem zmínil výše.
 

 

 

Teď začnu s mými argumenty. (nikoliv seřazeno dle relevance)
 
 
3. Kromě spousty výše zmíněných milenek měl jednu klíčovou. Talii al Ghul, se kterou má syna Damiena, aktuálního Robina. K početí syna je potřeba, jak všichni normální lidi vědí, úspěšný sexuální akt. Ano, spousty geyů mělo děti a rodiny, aby se na ně společnost nedívala skrz prsty, ale pochybuju že ve stanu někde uprostřed pustiny, měl Bruce potřebu ostatním něco dokazovat.
4. Batman je člověk, který překonal veškeré základní pudy lidských bytostí. Stejně tak i potřebu pohlavního styku. Chápu, že pro některé lidi je to nepředstavitelné. Že existenci takových lidí, kteří dokáží obětovat svůj život a s ním i potřeby pro vyšší dobro, nedokáží přijmout. Lidé žijící nad potřebou pohlavního styku nejsou až tak nemožnou věcí. Například v Tibetu (jedno z míst, kde se Bruce Wayne učil) dodržují mniši od nepaměti přísný celibát.
 
5.Jedním z hlavních faktů, kvůli kterým je Batman spojován s homosexualitou je právě jeho kolega Robin. Ano, zní to divně, když řeknete, že dospělý muž tráví vešekerý čas s mladým klukem.
Méně divně to zní, když si řeknete, že miliardář potká talentované a ztracené dítě, které je sirotkem, stejně jako on. Rozhodne se ho ujmout, poskytnout mu zázemí, vzdělání, rodinu. Všichni Robinové a Batgirl, jsou pro Bruce jako vlastní děti (z nichž jeden dokonce je). Snaží se rozvinout jejich talent a udělat z nich samostané a schopné lidi. Všichni po zjištění Brucova alter ega chtěli bojovat se zločinem po jeho boku, pomstít své mrtvé rodiče.
 
Pro mě bylo toto téma osobní, tak se omlouvám, pokud Vám připadá článek příliš jednostranný. Myslím si taky, že jediný autor nemůže určovat, takto zásadní rys ikonické postavy, když už tak jedině Bob Kane (tvůrce Batmana). Vaše názory jsou vítány...

 

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Poslední příspěvky v diskuzi

batcat Offline
batcat 21/12/2013 (21. prosince 2013)
Morrison to uz prehnal.Kazdy clovek si moze vytvorit predstavu o batmanovi a inych hrdinoch ci je normalna alebo nie.Lenze morrison sa zameral hlavne na svoje diela kde by teoreticky mohol byt ale ked si to zoberieme vsoebecne tak urcite nie je.Moj nazor je ten ze tento vyrok si ani nevsimajme...
MouJou Offline
MouJou 05/05/2012 (5. května 2012)
Presne...je to celkem zbytecnej, ale zaroven prekvapivej tah...se tam v redakci asi nudili kuci namydleny ;)....Jinak nelze nez s Vami souhlasit.....BULLSHIT!!!
Pavouk Offline
Pavouk 04/05/2012 (4. května 2012)
Odpověd na #158 příspěvek od vafliik
Jo, tohle mě kdysi taky docela nadzvedlo ze židle. Přišlo mi to tehdy od Morrisona jako docela zbytečná honba za publicitou. No a dotáh to dokonce do Blesku, může bejt na sebe hrdej :) Ano, je tu ten už téměř ikonickej obrázek s Robinem v posteli (kterj opravdu je docela ujetej :) ). Ano, tráví hodně času s Alfrédem. Ale...
Taky souhlasím. A nesmíš zapomenout na Adama Westa v původním seriálu!
vafliik Offline
vafliik 04/05/2012 (4. května 2012)
Odpověd na #157 příspěvek od Pavouk
Když jsem to včera četl na blesku, myslel jsem, že ze vzteku získám schopnost být tak silnej a vzteklej jako Hulk, Morrisona bych si našel, a hlavou mu bouchal o zeď!!!
Jo, tohle mě kdysi taky docela nadzvedlo ze židle. Přišlo mi to tehdy od Morrisona jako docela zbytečná honba za publicitou. No a dotáh to dokonce do Blesku, může bejt na sebe hrdej :) Ano, je tu ten už téměř ikonickej obrázek s Robinem v posteli (kterj opravdu je docela ujetej...
Pavouk Offline
Pavouk 04/05/2012 (4. května 2012)
Když jsem to včera četl na blesku, myslel jsem, že ze vzteku získám schopnost být tak silnej a vzteklej jako Hulk, Morrisona bych si našel, a hlavou mu bouchal o zeď!!!
Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku