Lucifer 09: Crux

18. února 2016 Morzael Diskuze (3)

Světu nikdy víc nechyběl Ďábel

Lucifer 09: Crux

Lucifer nedávno přiletěl do televizních obrazovek na stanici Fox (jo, u těch zmetků, co zrušili Firefly) a mně se do rukou dostal již devátý díl komiksové série, na jejíž motivy byl seriál natočen. K televizní adatpaci vám toho moc neřeknu, protože trailer mě patřičně odradil, ale zato vám povím, jak si vedl Mike Carey s dalším dílem své kultovní série. Crux je tady!

Knihy Dobrovský

Žánr:

Temné fantasy

Příběh:

Svět se chýlí ke konci, a aby toho nebylo málo, tak v Pekle vzniká nová, rychle se rozrůstající sekta, která hlásá nový řád. Armagedon se blíží, válka je na spadnutí, svět se hroutí, Michael padl a Lucifer je kdo ví kde. Jestli má svět ještě nějakou naději na záchranu, tak je nejvyšší čas, aby se zjevila.

O komiksu:

Asi jste si z popisu příběhu všimli, že situace není zrovna růžová. Zatímco u minulého svazku, Vlk pod stromem, jsem si stěžoval na natahovanost, tak Crux je takříkajíc cliffhangerovou záležitostí. V podstatě celý příběh končí v tom nejvíce možném napjatém momentu, na který jsme čekali takovou dobu.

To je pro mě konečně vytoužený posun v ději, na který jsem čekal už tři knihy. Trochu nechápu Careyho potřebu, neustále přidávat nové hráče na šachovnici, když z ní stejně hned zmizí. Předchozí svazek byl o vlku Fenrirovi, který se zde hned na začátku prostě vytratí a už o něm nepadne slovo. Naopak se tu objeví noví hráči, kteří mají konec světa pečlivě naplánovaný. Nechci autorovi nic vytýkat, dokud nebude série venku komplet, ale tohle mi přijde trochu podivné.

Svazek je rozkouskován klasicky do několika linií, kde si každý řeší svou vlastní bitvu. V první pozorujeme nové uspořádání pekla, do jehož čela se staví velmi nepravděpodobná postava. Jedná se o jakousi filosoficky morální linku, kde je hlavní především myšlenka. Opět se totiž vracíme k pojmu a významu pekla, které bez Lucifera, a nyní i bez Boha, postrádá svůj smysl. Je proto třeba, aby se našel smysl nový.

V další linii zase Mazikeen konfrontuje svou vlastní krev. Není lehké se postavit rodině, i když máte za sebou celou armádu. Lilith totiž na Crux čekala velmi dlouho a tuto příležitost pomsty si nenechá nikým sebrat.

Za sebe musím říct, že Lilith mi přijde jako zajímavý postava, její motivace i činy dávají smysl, ale emocionálně mě tedy vůbec nezasáhla. Vzhledem k tomu, že to má být jedna z klíčových postav závěru série, je to škoda. V celé sérii tak stále zůstávají čtenáři sympatie jen u tří postav – Lucifer, Mazikeen a Ellain, plus samozřejmě Gaudie.

Nejvíc mě bavila linka Lucifera a Ellain s názvem Jahveho taneček. Velmi abstraktní a přesto velmi konkrétní, aneb příběh o tvorbě vlastního vesmíru. Ellain se musela naučit lekci o tom, co to znamená být bohem. V kostce tak dostanete satirický pohled na lidstvo napříč historií. Opravdu povedené jak graficky (tvorba vesmíru z různých tvarů a dimenzí byla vyvedena opravdu mimořádně), tak příběhově.

Co se kresby týče, tak dvojice Peter Gross a Ryan Kelly si jede stále svůj výborný standard, který prostě ke Careyho vyprávění sedí. Sedí tak dobře, že cokoliv jiného na vás působí rušivě. Se stylem se dobře srovnal pro mě pouze Roland Wimberly, který měl na starost právě mou oblíbenou kapitolu.

Tónu svazku se přizpůsobil parádně, ale dodal mu navíc ještě vesmírnou epiku a nádech prastaré mytologie. Po Russelovi se jedná o druhého kreslíře hostujícího v Luciferovi, který se mi svou kresbou opravdu zalíbil. Naopak první kapitolu měl na starost Marc Hempel, jehož styl až příliš inklinuje ke cartooningu. To si opravdu nemyslím, že je vhodná volba pro zachycení pekla v temném fantazy.

Určení:

Fandové série - příběh se chýlí ke konci a pokud nemáte načtené předchozí díly, nebudete absolutně vědět, která bije.

Verdikt

Crux konečně posouvá děj k vytouženému finále a končí epickým cliffhangerem. Mike Carey nám dokazuje, že fantazie mu stále ještě nedošla a jen to do nás sype. Je tu akce, jsou tu momenty k zamyšlení a čas, pohrabat se v minulosti. Zkrátka parádně vyvážený svazek, který každého fanouška série Lucifer a Sandmanovské mytologie jistě potěší a přislíbí mu, že finále bude ohromné!

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Poslední příspěvky v diskuzi

TonyT Offline
TonyT 20/02/2016 (20. února 2016)
Odpověd na #6919 příspěvek od Morzael
Jako ono mi pár lidí řeklo, že je to fajn seriál, pokud se to nesrovnává s komiksem, ale prostě ne :-D, já komiks miluju a srovnával bych. Takže se radši vyhnu, až třeba jednou se budu fakt nudit :)
No to je  přesně ono, známému se to také moc líbilo, jenže je  komiksem nepolíben, já jsem v podstatě u všeho jen pohrdavě kroutil hlavou i když vím, že je nefér to srovnávat, ten seriál si jede prostě to svoje. Upřímně ani nevím, zdali je vůbec možné ten komiks do...
Morzael Offline
Morzael 19/02/2016 (19. února 2016)
Odpověd na #6918 příspěvek od TonyT
K tomu TV seriálu, viděl jsem pár dílů a je to fakt peklo. S komiksem to nemá kromě názvu vůbec nic společného, což je paradoxně pro nás fandy komiksu možná dobře.
Jako ono mi pár lidí řeklo, že je to fajn seriál, pokud se to nesrovnává s komiksem, ale prostě ne :-D, já komiks miluju a srovnával bych. Takže se radši vyhnu, až třeba jednou se budu fakt nudit :)
TonyT Offline
TonyT 19/02/2016 (19. února 2016)
K tomu TV seriálu, viděl jsem pár dílů a je to fakt peklo. S komiksem to nemá kromě názvu vůbec nic společného, což je paradoxně pro nás fandy komiksu možná dobře.
Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku