Děsivé radosti

14. února 2016 Morzael Diskuze (0)

Sex, roboti a holocaust

Děsivé radosti

Loňský rok byl velmi štědrý, co se týče komiksů od českých autorů. Jedním z posledních, které vloni vyšly, byly Děsivé radosti od talentovaného Michala Suchánka. Kreslil je podle povídek současného českého sci-fi krále - Ondřeje Neffa. Máte tedy dvě velmi kvalitní přísady pro dobrý komiks. Jestli ale výsledný pokrm odpovídal očekávání, bude předmětem mé dnešní recenze.

Knihy Dobrovský

Žánr:

Sci-fi

Příběh:

Děsivé radosti: Že sex s mimozemšťany je podivnost a zrada vlastního druhu se dozvíte hned v první povídce. Z pohledu jednoho zamilovaného nešťastníka sledujete, jak se vám může taková zvláštní láska vymstít.

Kšeft za všechny prachy: V divoké vesmírné pustině přežijí jen ti nejsilnější. Občas je ale třeba jít štěstí trochu naproti a využít nehlídaného vrakoviště plného cenných součástek, které se dají slušně střelit. Jenže je opravdu nehlídané?

Konec dobrý, všechno dobré: Představte si, že jste novinář a máte ambice psát ty nejchytlavější příběhy. Představte si, že jste novinář z budoucnosti a můžete se podívat do libovolné éry lidstva. Kam byste se vydali hledat ten nejsilnější příběh? Pokud vás napadl koncentrační tábor během druhé světové války, tak uvažujete stejně jako hlavní postava příběhu. Jen jestli se mu ta reportáž vyplatí.

O komiksu:

Hned ze začátku vám musím říct, že nehodlám komiksu dělat jakékoliv ústupky jen proto, že je český. Myslím si, že se jedná o dostatečně kvalitní dílo, jaké by se mohlo v klidu dostat i na trh v zahraničí. Takže tuto recenzi můžete brát jako plnohodnotné měřítko, které bere v potaz ostatní zde vydané sci-fi komiksy, včetně Ságy.

Je třeba zmínit, že ačkoliv jsou všechny povídky z hlavy mistra Neffa, tak Michal si je nakreslil úplně sám. Tzn. kresba, lettering, volba rozložení panelů, styl vyprávění, menší úpravy ve prospěch komiksového média. Zkrátka moře práce a já musím říct – pěkně provedeno.

Všechny příběhy se čtou krásně plynule a přehledně, nemáte pocit, že tam něco chybí, nebo že je tam naopak něco navíc. Ke kresbě výhrady téměř nemám. Je to prostě současný komiksový mainstream, který vám hned sedne a Michal by s ním mohl bez problémů hrát první ligu u vydavatelů jako je DC, Marvel nebo Image.

V první povídce vám ukazuje svůj um a fantazii na legii roztodivných mimozemšťanů. Jasně, můžete namítnout, že většinu podobných cizáků jste už někde viděli. Je tu vidět inspirace u jiných velkých sci-fi děl, ale naštěstí nepůsobí pouze jako laciná kopie. Samotný příběh sice nebyl úplně šálek mého čaje, ale závěr mi to vynahradil.

Další příběh je zas klasickou špinavou scifárnou ve stylu Firefly aj., kde se vám autor zavděčí vykreslením vesmírných lodí, různých poletujících trosek a putováním vesmírem. Příběh sám o sobě je spíš pocta, než něco nového a originálního. Ale je to příjemná oddechovka, která uprostřed svazku slouží k vydechnutí mezi dvěma hlavními příběhy.

Závěrečná povídka je pak něco, co tento v podstatě průměrný komiks v mých očích raketově vystřelilo vzhůru. Rozebírá tři věci, které opravdu nesnáším – politickou korektnost, novinářský hyenismus a současnou komercializaci holocaustu.

Kolik vyjde každý rok příběhů o životě v koncentračních táborech i od lidí, kteří se narodili dávno po tom, co byl poslední koncentrační tábor uzavřen? Rozumím, že je to téma, které lidstvo nesmí nikdy zapomenout, ale vyloženě mě sere, že si na tom tolik autorů postaví svojí kariéru. Neff to tady trefil tak suprově, že jsem vyloženě kýval hlavou a vykřikl: přesně.

Krom toho je příběh protkán super nápady okolo cestovní časem a kauzality. Jediné, co bych poslednímu příběhu vytkl, je určitý detail kresby - do plynové komory tam kráčí skupina Židů, kteří po svléknutí vypadají velmi dobře živení a stavění. Takové by podle mě použili nejdřív na práci, než že by je rovnou zabili. Asi byste mi to vymluvili, ale byl to takový poslední detail, který mi tam moc neseděl.

Nopak závěr, který parádně podtrhuje celou myšlenku příběhu, je výborný a dělá z celé povídky jednu z nejlepších věcí, co jsem za poslední rok přečetl.

Určení:

Fandové sci-fi, obzvláště pak příběhů Ondřeje Neffa.

Kresba, poslední příběh
První dva příběhy jsou slabší

Verdikt

Děsivé radosti jsou bez problému plnohodnotným hráčem na poli vydaných komiksů v Čechách, včetně zahraničních pecek jako je Sága. I když jsou první dvě povídky příběhově trochu slabší, resp. vám budou připadat dost povědomé, originální grafické zpracování vám to vynahradí. Šperkem komiksu je pak poslední povídka, která pracuje s parádní myšlenkou, nápady a grafickou vypiplaností. Není to sice nejlepší sci-fi komiks, který tu byl kdy vydán, ale určitě se jedná o kvalitní záležitost a vůbec se ho nebojím doporučit dál. Pokud je vám žánr blízký, rozhodně komiksu dejte šanci.

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku