Souboj hrdinů 1. část: Daredevil vs Punisher

9. února 2016 Elhonzo Diskuze (0)
Souboj hrdinů 1. část: Daredevil vs Punisher

Rok 2016 je ve znamení soubojů. Batman se bude prát se Supermanem, Captain America se bude bít s Iron Manem a na malém plátně si to rozdá slepý ochránce práva z Hell’s Kitchen, s bezkompromisním mstitelem. Jsem si jistý, že plno z vás najde podobné paralely v dalších odvětvích zábavního průmyslu, ale pro dnešní žebříček se pojďme soustředit na poslední dva jmenované. Tedy na Daredevila a Punishera.

Knihy Dobrovský

Toto je první část třídílné série článků, kde se podívám na nějaké ty zajímavé nebo památné souboje, které spolu hrdinové za ta léta svedli.

Matt Murdock a Frank Castle, dvě strany téže mince. Oba chtějí vymýtit zločin, ale každý z nich k dosažení toho cíle používá jiné prostředky. A právě tyto rozdílné cesty k jejich cíly je často svedli dohromady a téměř vždy si to vyříkali pěstmi. Jelikož se na nás neúprosně (ale stejně ne dost rychle) řítí druhá série veleúspěšného Daredevila, tak jsem se rozhodl tuto dvojici vybrat jako první. Pojďme se tedy podívat na malý žebříček několika nejznámějších a nejlepších soubojů, které za ty roky spolu Daredevil s Punisherem svedli.

Punisher vol 4 # 3 - Garth Ennis a Steve Dillon (u nás vyšlo jako Punisher I a UKK 15: Punisher: Vítej zpátky, Franku  část 1)

A začneme příběhem, který jako jediný v seznamu bude známý českému čtenáři. I když fyzická konfrontace mezi oběma hrdiny vydá sotva na tři stránky, tak je to právě ta verbální konfrontace, která je hvězdou tohoto čísla. Punisher díky sonickému zařízení naruší Daredevilův radar sense a dokáže ho omráčit. Když se ďábel probere, tak je v řetězech a k ruce má přivázanou pistoli. Castle ho informuje, že pokud chce zabránit vraždě gangstera kterou se chystá provést, tak ho bude muset střelit do hlavy.

Daredevil je tedy na rozcestí morálního dilematu, kdy může zabránit vraždě ale sám se stane vrahem a nebo jen nečině přihlížet. Rozuzlení nebudu prozrazovat, ale je to velmi povedená scéna. Celkový dojem trochu kazí to, že Daredevil je napsaný jako ubrečený spratek, s tím ale člověk musí počítat když to píše Garth Ennis, který nemá pláštěnkáře zrovna v lásce. A z obrázků, které už se probojovali na internet víme, že se velmi podobné scény dočkáme i v seriálu.

Daredevil vs Punisher Means and Ends # 1-6 - David Lapham

Tato minisérie by sama o sobě vystačila na několika místný žebříček. Příběh vycházel v sérii Marvel Knights, takže je trochu více drsnější než klasické Marvelovské příběhy, ale pořád to však není ten plnohodnotný Marvel MAX. Na začátku je nám představen New York bez nadvlády Kingpina. Každá trochu větší ryba se snaží urvat trůn šéfa podsvětí pro sebe a tím pádem vzniká mnoho potyček mezi gangy. To se ale nelíbí Daredevilovi, a už vůbec se to nelíbí Punisherovi. Oba se tak rozhodnou řešit tuto situaci ve svém vlastním osobitém stylu. Během toho se samozřejmě zvládnou několikrát připlést jeden druhému do cesty. Série je plná brutálních soubojů a je tu velmi hezky ukázán jak rozdílný přístup obou postav k řešení problému zločinu ovlivňuje jejich okolí.   

Daredevil # 183 - Roger McKenzie,Frank Miller a Klaus Janson

Tento komiks, zachycuje vůbec první setkání Daredevila a Punishera. Nebudu lhát, ten souboj samotný není kdovíjak úžasný (Daredevil od Millera však jo, kdo nečetl tak to doporučuji  rychle změnit), ale už takhle brzo je tu ukázán ten rozdíl v jejich metodách. To celé je prezentováno pomocí (tehdy ještě) úžasné Millerovo kresby a chytré práce s panely. A už jen kvůli té historické důležitosti si to místo na tomto žebříčku zaslouží. 

Daredevil # 184 - Frank Miller a Klaus Janson

Toto číslo jen hezky dokončuje příběh z předchozího sešitu. I tak si tu ale ještě DD s Punisherem stihnou dát párkrát po tlamě a přitom zabránit distribuci drog v základní škole a ovlivnit tak život mladého chlapce. 

Punisher vol 2 # 10 a Daredevil # 257- Mike Baron, Whilce Portacio a Ann Nocenti, John Romita Jr.

Krása tohoto souboje je v tom, že ho čtenáři mohli vidět hned dvakrát  a pokaždé z jiné perspektivy. Jako první část bych označil tu z Punisherovo série. Frank je na stopě zločinci, který trošku vylepšuje různé výrobky jedné farmaceutické společnosti kyanidem a tím zabíjí nevinné lidi. Když ho konečně dopadne a chystá se ho zabít, tak se do věci vloží Daredevil. V tomto sešitě tedy sledujeme souboj ze strany Franka a nejsme ochuzeni o jeho myšlenkové pochody, kde kupříkladu rozjímá nad tím, jak Daredevil plýtvá svým bojovým umem tím, že chrání spodinu společnosti.

 

No a jiný pohled na ten souboj nám byl ukázán zase v Daredevilovo řadě. Nikoliv však z Daredevilovo pohledu jak by si každý myslel, ale z pohledu Alfreda Coppersmitha, muže kterého chtěl Punisher zabít. Ten do celé věci vkládá svěží úhel pohledu. Namísto toho aby třeba utekl když jsou oba hrdinové zaneprázdněni, tak ohromeně probíhající bitce přihlíží a podotýká, že je to lepší podívaná než jakýkoliv zápas na kterém kdy byl. Co  se provedení týče, tak za mě jejich nejlepší souboj vůbec.

A to je za mě vše. Co vy jaký je váš oblíbený souboj těchto dvou postav, souhlasíte s výběrem rvaček nebo by jste zařadili ještě nějakou jinou ? Dejte nám vědět v diskuzi. A příště se můžete těšit na Temného rytíře a Muže z oceli.

O autorovi

Elhonzo
Elhonzo

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku