The Avengers

5. května 2012 Wanda Diskuze (2)

Očekávaný hit zavítal do kin! Stojí za návštěvu?

The Avengers

Famózní akce i vtipné hlášky, rozmanití hrdinové i cílevědomí zloduši. To a ještě víc nám nabízí zaručený letošní hit - Avengers. Přes rok jsme se na tuhle podívanou těšili a konečně je to tu, stojí to však doopravdy za to? Dostavil se ten pravý pocit, zapadlo vše do sebe? Jednoznačné odpovědi najdete jedině ve filmu, přesto jeden z názorů můžete naleznout už v tomto článku. 

Knihy Dobrovský

Jedna z věcí, která trápila kdekoho, byla ta, jestli film dokáže využít svůj potenciál a jestli Joss Whedon dokáže ukočírovat všechny postavy. Samotné sólovky nám často mohly přijít krátké a teď se mají dát všechny charaktery do jednoho filmu? Dostanou všichni dostatečný prostor? Každý to může vnímat jinak. Někteří mohou mít názor, že žádná z postav nedostala dostatek prostoru, že žádná nijak nevynikla. Naopak já zastávám názor, že všechny dostaly svůj čas, kdy mohly předvést, co umí. Film mě osobně přiměl změnit názor například na Black Widow, která překvapila i svou velkou úlohou v ději. Hawkeye, který se před filmem pohyboval ve stejné nejistotě, se ve filmu také více projevil než se podle ukázek dalo předpokládat a vlastně i důvod této zkutečnosti vám během filmu dojde. Další z postav - Iron Man - vyniká jako obvykle nejenom díky svému skvělému ztvárnění, ale samozřejmě i kvůli svému typickému smyslu pro humor, který také hraje ve filmu také hlavní prim. Zde se musí zmínit i nový typ jeho obleku - Mark VII, který se nám epicky představí v závěrečné fázi. Jeho provedení i použití v ten pravý okamžik vás zaručeně dostane.

Captain America se podle mého názoru řadí k méně výrazným postavám, neznamená to však, že by nedostal tolik času jako ostatní. Jeho charakter však nepůsobil v měřítku s dalšími hrdiny dostatečně výrazně. Má oblíbená postava a další z hrdinů je Thor, který pro mě byl menším zklámáním, jelikož se ráčil přijít docela pozdě. Samozřejmě ale ne tak pozdě, aby všechno prošvihl, takže se bude jednat nejspíš jen o můj osobní pocit.

Určitě jste si všimli, že jeden z hrdinů ještě zbývá. Ano, je jím právě Hulk. Tedy právě ten, který si zaslouží být tady vyzdvihnut, jelikož se jednalo o jednu z nejlepších postav ve filmu. Jeho bojové scény patřili k těm nejzábavnějším a dokonce jedna z nich byla oceněna menším potleskem, což je v kinech (alespoň v Praze) dost neobvyklé. Humor si osvojila tato postava podle svého a odlišila se tak ještě víc od všech ostatních. Ač jsem teď mluvila především o jeho druhé agresivnější a zelenější verzi, ani jeho lidská forma nezaostávala. Po zhlédnutí Mark Ruffalo jednoznačně zasedl na první místo v mém žebříčku nejlepšího ztvárnění Hulka.

SHIELD a jeho nejdůležitější zástupci hrají také důležitou roli. Samuel L. Jackson jako Nick Fury zvládá svou roli dokonale, poodhalí nám tak pohled na svůj charakter hned z několika stran. Lehce obávaná Cobie Smulders je na tom podobně, její postava však nedostane až tolik času a ten zbylý především v první části filmu. Agent Coulson svoje chvíle také zužitkuje a nebojí se přihodit několik vtipných poznámek.

Hlavní záporák Loki si ze svého předešlého filmu přenesl mnoho. Dalo by se říct, že působí stejně. Samozřejmě využívá svou obvyklou vychytralost, ale chvílemi jsem měla pocit, že svůj cíl považuje za jednoduše dosažitelný. V prvních okamžicích se to nezdá až tak překvapivé, ale při závěrečné bitvě mi občas připadal naivní a neopatrný. Nejspíš se však jednalo o to, že se nechal ovládnout svou vlastní arogancí a egem. Krom toho však působil jako rovný nepřítel, zvlášť když k němu připočteme jeho armádu.  

Celkově film působí důstojně, scény nejsou zbytečně prodlužováné, ať se jedná o bojové ukázky či ty nesoucí jejich následky. Pro příklad třeba nečekané úmrtí, po kterém nastalo komorní ticho, ale brzy jsme se posunuli dál, takže nás tento duch nezatěžoval v každé další scéně. Už zmiňovaná závěrečná bitva je pečlivě porcovaná, tak aby dopřála dostatečný čas pro každého. I po trikové stránce se nedá téměř nic vytknout, občas se však objeví náznak vlivu počítače.

Ohledně věcí kolem jako jsou titulky či 3D (zhlédnuto v IMAXU s titulky), mohu je doporučit. 3D je samozřejmě využito především v bitvách. Nedá se tedy podle mého názoru souhlasit s tím, že je naprosto zbytečné. Titulky byl v pohodě, ale zarazilo mě, že jednou se objevilo "Halk", nejspíš nějaký překlep. Překážející hlava ježatého Číňana bylo nakonec asi skryté překvapení od učitelky angličtiny. Dabing hodnotit nemůžu, protože se mu v kinech úspěšně vyhýbám.

Dějová linie nám nabízí akci od první minuty. Přestože si můžete myslet, že všechen materiál, který byl zveřejněn, vám ukázal vše z filmu, mýlíte se. Celkové sestavení nám odhaleno nebylo, takže v tom tkví asi to největší překvapení. Mínus v nakoukaných videech je předvídatelnost, kdy občas odhadnete, co se stane dál. Nepředpokládejte ale, že to Avengers budou mít jednoduché, každý z hrdinů se někdy ocitne v ohrožení života, někteří mnohem blíž než ostatní.

Mezi slabší stránky filmu patří prostředí. V první části filmu se sice nakrátko podíváme do Ruska, Indie a Německa (všechny lokace známé z ukázek), dále však zůstáváme na základně a především na Helicarrier. Studené prostřední může časem působit jednotvárně až nudně. Druhá část se záveřečnou bitvou se až na pár výjímek odehrává na Manhattanu. Od filmu typu Avengers by se mohly očekávat o něco pestřejší lokace.

Film by měli pochopit i ti, kteří neviděli předchozí filmy. A také pro připomenutí, nezapomeňte na potitulkovou scénu!

Verdikt

Na závěr bych tedy Avengers shrnula jako jeden z nejlepších filmů od Marvelu, ba i úplně nejlepším (druhé zhlédnutí to s vysokou pravděpodobností potvrdí). Joss Whedon splnil svůj úkol na jedničku. Jeho film je v rovnováze, nabízí nám zajímavé dialogy i akce. Postavy jednotlivě neprojdou příliš velkým vývojem, ale jakožto celek udělají obrovský krok kupředu, jehož pokračování budeme snad moci zhlédnout už v roce 2015 (i když z kina budete odcházet s pocitem, že pokračování chcete teď hned).

O autorovi

Wanda
Wanda

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Poslední příspěvky v diskuzi

MouJou Offline
MouJou 05/05/2012 (5. května 2012)
Jak chces....chtel jsem si zajet do Imaxu, ale seru na to, a letim do kina.....sbohem letma a svezi nevedomosti.......Scarlet uz letiiiiiim :P
Elhonzo Offline
Elhonzo 05/05/2012 (5. května 2012)
Naprostej souhlas film je totálně boží temný rytíř mává první příčce nejlepšího filmu co jsem kdy viděl a Avengers se spokojeně usazují :D ,a navíc po titulková scéna mně nadchal i když sem už trochu tušil co tam bude. SPOILER !!!!..................... ...
Minotaur.cz