Naruto 25: Bratři

7. února 2016 Ikyy Diskuze (0)
Naruto 25: Bratři

Střetnutí na které všichni netrpělivě čekali je tady! A přináší to, co by nikdo nečekal; vzpomínky a minulost!

Knihy Dobrovský

Výhodou dlouhých sérií je to, že postavy a příběhy jsou často propleteny, navazují na sebe a utváří spíše ságu a popis událostí daného období světa, než jen jeden ucelený příběh. Naruto je perfektní příklad. Na začátku příběhu máme malého chlapce s velkým snem. V 25. svazku série se dostáváme od cesty za snem do drsného osobního dramatu mezi dvěma kamarády, kterým došla slova a je čas na činy. Respektivě dát si pořádně do držky.

Svazek nese název Bratři a určitě je to zasloužený a chytrý název. Tématika bratrství a toho, co znamená být bratrem se zde vyskytuje na tolika úrovních, že přirovnání a symboliku musí vidět snad úplně každý. Celkově musím uznat to, že tento svazek byl mnohem více promyšlený, než předchozí. Neskáče se z jedné postavy na druhou, nejedná se zde o hrátky s taktikou jako například i Šikamaruových soubojích, ale celkově se nám zde odkrývá velká část Sasukeho minulosti, která byla vždycky po kouscích nakousnutá, ale nikdy zcela nevyřešená. Až do teď.

Na začátku se nám Naruto a Sasuke v často bezeslovných stránkách koukají jeden na druhého a raději nechávají mluvit atmosféru, pocity a hlavně kresbu. Kišimoto má výrazy kluků tak v ruce, že opravdu jsou slova kolikrát na škodu. Tím, že známe předchozí interakci a jejich vztah, tak pochopení jejich postojů a vnímání toho druhého je výborně prokresleno a emoce se dají ždímat.

Největší část příběhu zabírá ovšem zmíněná minulost. Sasuke se "zasní" a přemítá nad tím, co se stalo. A na konci flashbacku nám jsou jasny, všechny Sasukeho motivace, touhy a důvody, proč tento střet s Narutem bude finální.

V Sasukeho minulosti se vyskytuje spousta prvků, u kterých je znatelná prokreslenost a ikdyž se odhaluje rouška a ukazuje se nám co se stalo oné noci, tak pořád čtenář cítí, že nedostává všechny informace. Je to dáno tím, že všechno vidíme očima sedmiletého Sasukeho. Perfektně je zde vykreslená nadřazenost klanu Učihů, Arogantnost Itačiho, Sasukeho komplexy z otce a staršího bratra, tvrdohlavost a částěčná osamocenost. Myslím, že právě v těchto momentech se skvěle vybarvil Sasukeho charakter a jeho postava dostala další šťouchanec k tomu aby se posunul dál a vyrovnal se Narutovi.

O souboje zde není nouze, ikdyž vyloženě gigantických rvaček se zde nedočkáme. Začátek a konec svazku jsou akční jízdou za kterou by se nestyděl Chuck Norris a choreografie je opět plynulá, svěží a hlavně neskutečně gradující a slibuje nám, že to nejlepší teprve přijde. 

Knížka s názvem Bratři je skvělým příkladem toho, proč je dobré zůstat u delších sérií, jako je Naruto. Jsme na konci hledání Sasukeho a teď tu máme grandozní finále. Finální mlátička je trošku odložena vsuvkou z minulosti, která je zajímavá, poutavá a  správně načasovaná. Kišimoto dokazuje, že má příběh, kerým ví co chce říct a užívá si každý panel a tak posouvá příběh neskutečnými grády dál.

Finální konfrontace, emoční stránka funguje perfektně, zajímavá minulost, akce.
Nutná znalost předchozích dílů, ti kdo nemají rádi přehnaná gesta budou trpět.

Verdikt

Finále je tady. Příběh o záchraně Sasukeho je v poslední kapitole a i přes odskok do minulosti za Itačim si Naruto drží skvělý nadstandart, kterému k perfektnímu skóre chybí jen málo. Emoce, akce a přátelství. To všechno podáno skvělou kresbou. Ano prosím, chci víc.

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

Ikyy
Ikyy

Mám rád surikaty.

Minotaur.cz