Živí mrtví 15: Kým chceme být

4. února 2016 S4TW Diskuze (0)

Pokračovat dál a upřít zrak k budoucnosti, která snad skrývá naději.

Živí mrtví 15: Kým chceme být

Chvilku to trvalo, ale opět se vracíme k recenzi série Živí mrtví, která si na naší komiksové scéně již vybudovala stabilní a teplé místečko. Ano, máte samozřejmě pravdu, že máme trochu zpoždění, ale když on i samotný tento díl byl takový táhlejší a utahanější. Tak už to nebudeme zbytečně natahovat a jdeme na to.

Živí mrtví se postupně stal kultem nejen na komiksové scéně, ale také na té seriálové. Nejenže právě teď na stanici AMC běží šest řada, ale také jsme se dočkali první sezóny seriálu Fear the Walking Dead, což je jakýsi prequel. O kvalitě seriálu tu ovšem hovořit nehodlám. My se totiž dnes podíváme na 15. díl komiksové řady Živí mrtví, který nese výstižný název: “Kým chceme být.”

Knihy Dobrovský

Příběh českého vydání se dost podobá tomu, co se právě odehrává v šesté sérii seriálu, takže mnozí mohou předvídat buď v tom či onom případě. Ale nebojte se, najde se spousta odchylek, takže si komiks stoprocentně budete užívat i nadále, i přesto, že jste již viděli všechny díly seriálu.

Situace v komiksu se opět trochu uklidňuje, neboť v předchozím díle nám Kirkman naservíroval pořádnou řež a jízdu a jak je jeho zvykem, tak teď nejspíš nastane pár dílů trochu klidu. To ovšem vůbec neznamená, že by se nic nedělo. Naopak, prostor opět dostávají jednotlivé postavy, kdy můžeme sledovat jejich vývoj. A v tom právě tkví mistrovství Roberta Kirkmana.

Carl je v kómatu a ohledně toho se točí velká část knihy. Můžeme sledovat, jak se s tím vyrovnává či nevyrovnává Rick. Na druhou stranu Rick ví, že musí zůstat silný, ale teď už ne jenom kvůli Carlovi. Tohle však není jediné mezilidské drama, které se zde odehrává. Abraham vyměňuje milenku, Andrea odmítá nápadníka a hledá si nového, celá komunita zlepšuje zabezpečení svého městečka a třešničkou je, že se opět schyluje k malému převratu.

Abych se přiznal, tak nejvíc ze všeho mě vzalo právě to, jak se jistá část obyvatel rozhodla vzít věci do svých rukou a vše mohlo opět dopadnout opravdu špatně. Nebo snad dopadlo? Skutečně jsem cítil silné napětí a měl jsem husinu, přitom nebylo třeba použít v této části jediného mrtváka. Kirkman opět ukončuje jeden spor, aby nadhodil další možné, neboť spousta lidí po tom, co se odehrálo, začíná uvažovat o všemožných variantách, co dál.

Takže abych to shrnul, příběh nemá takový spád, jako u předchozího dílu, ale to vůbec neznamená, že by se nic nedělo. Naopak, pořád se něco děje. A ze všeho nejvíc obdivuji, že se postavy (i ty dobře známé) mají pořád kam posouvat a často nás autor zaskočí tím, jak se všechny vztahy mění, proplétají, zaplétají a rozplétají a pak se zase zamotají.

Vím, že ke kresbě už bylo napsáno snad vše, co je potřeba, tak se to pokusím jen pár slovy shrnout. Je to další silná stránka tohoto komiksu. Adlard dokáže úžasně vystihnout pocity daných postav a my si v nich díky tomu můžeme přímo číst. Možná spousta z vás pořád koketuje s myšlenkou, jak by asi Živí mrtví vypadali, kdyby byli barevní? Řeknu to asi takhle, u Sin City jsem si říkal to samé, a když jsem viděl jeden sešit, co takový byl, tak jsem byl rád, že není barevné. Myslím si, že by díky barvám mohla tato série přijít o část své atmosféry.

Tato série je excelentní v tom, jak zvládá zobrazovat mezilidské vztahy, jak se zaměřuje na vývoj a změny v psychologii postav, ale především se jedná o neskutečně atmosférickou jízdu, kdy nevíte, co přesně se stane, až otočíte list a to vás nutí číst dál a vše si užívat a být pořád v napětí a a a.... prostě to zkuste a nebudete litovat! Jedná se totiž o jedno z nejlepších psychologických dramat na trhu!

neustálý vývoj a posun postav, mezilidské vztahy, psychologie hrdinů, atmosféra, napětí, kresba
táhlejší tempo, někomu může vadit i méně akce

Verdikt

Nejspíš jste si všimli, že má recenze je téměř jen o chvalozpěvu a pění ód. A není se čemu divit, opravdu se jedná o prvotřídní psychologickou hororovku. Rozhodně jedna z nejlepších sérií, co u nás vychází (a nejen u nás). Ano je to táhlejší a ne tak nabité akcí, jako předchozí díl, ovšem vše má svůj důvod a rozhodně jsem neměl pocit, že bych byl o něco ochuzen. Naopak se mi dostálo jiných věcí, jako rozebrání jednotlivých aktérů, jejich vývoj, vzájemné vztahy a posun dál. Opravdu tu žádná postava neustrne na místě. Navíc ta atmosféra, ta je tam pořád, i když se na první pohled vůbec nic neděje. A tohle je Kirkmanova nejsilnější stránka, ne kosení hord zombíků, ale spory mezi lidmi. Na druhou stranu musím říct, že už tu bylo i něco o kapku lepší z této série a věřím, ne, jsem přesvědčený, že i bude. Proto jeden bodík dolů. Každopádně, kdo jste ještě nezačal tuto skvělou sérií číst, tak to honem napravte!

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

S4TW
S4TW

Komiksy jsem začal číst s příchodem UKK na český trh, čili začátek roku 2013. Moje první články pro comixzone.cz byly zveřejněny téhož roku v listopadu. Jsem především fanoušek pláštěnek, hlavně těch marvelovských. Ale nebráním se ani jiným komiksům a dá se říct, že žánrově se snažím obsáhnout vše. Něco málo napoví má TOP10 (k 05/2017): 10. Fantomas se zlobí, 9. Fantastic Four - Příchod Galaktuse, 8. Starej dobrej Logan, 7. Živí mrtví, 6. Elektra: Atentát, 5. Hulkova planeta, 4. Skalpy, 3. Daredevil: Zmrtvýchvstání, 2. Zázraky, 1. Sin City.

Minotaur.cz