Nejlepší komiksy roku 2015

31. ledna 2016 jardoom Diskuze (3)
Nejlepší komiksy roku 2015

Rok 2015 je dávno za námi. V redakci jsme si ale řekli, že by bylo fajn, kdyby se ještě jednou do tohoto roku vstoupilo a my vám napsali o tom nejlepším, co jsme v něm četli. Morzael s jardoomem a S4TWem vás nyní v rychlosti provedou jejich seznamem TOP5 2015.

Knihy Dobrovský

S4TW

1. Wolverine: Starej dobrej Logan - Jasný, jsem přeci marvelák. Ovšem tohle je jeden z nejlepších superhrdinských komiksů vůbec, to ať se na mě nikdo nezlobí. Parádní nápad vytvořit post-apokalyptický svět pro Wolverina, kde je všechno drsné a vše mají pod palcem padouši. Nechybí vhled do psychologie postavy a světová kresba. Mlask.

2. Zero 2 - V srdci všeho Předem říkám, že komiks rozhodně není pro každého. Ale je to neskutečná psychedelická paráda. Občas jsem si přišel jak na drogách. Neotřelý scénář doplňuje snad ještě neotřelejší kresba, která ve vás vyvolává všemožné psychické stavy. Pro fanoušky, ale hlavně ne-fanoušky agenta 007.

3. Zámek a klíč 4 - Klíče království Omlouvám se, budu se opakovat, ale opět se jedná o dosavadní vrchol série. Příběh graduje a konečně získává na obrátkách, není divu, pomalu se blížíme do finále. On se Zámek a klíč špatně hodnotí po jednotlivých dílech, ale jednoduše to je pro mě nejlepší série, co vychází u CC. Takzvaná hltovka.

4. Skalpy 3 - Mrtvé matky Co víc k tomu říct, než to, že se jedná o dosavadní vrchol této skvělé série (v českém vydání), který se bude jen horko těžko překonávat. Dílo, ze kterého vyloženě stříká temná, drsná a krutá atmosféra a vše je podtrženo úžasnou kresbou stejného nádechu. Prvotřídní emocionální jízda.

5. Želvy Ninja - Menu číslo 2 Možná trochu překvapivé, ale já jsem prostě strašně rád, že u nás může vycházet takto úžasný undergroundový kousek. Je to zase trochu něco jiného, než na co jsme u nás v komiksech zvyklý. Parádní příběh se sci-fi prvky a neotřelá kresba vás rozhodně vtáhnou. Napínavé, akční, vtipné a svižné

jardoom

Já si v minulém roce opravdu početl. Nic z toho co zde vyšlo, mne vyloženě neurazilo ba naopak, díky některým titulům jsem konečně poznal, kde je síla opravdu pořádného komiksu a začal jsem pozornost věnovat žánrům a směrům, nad kterými jsem v letech minulých ohrnoval nos.

1. Sága – Tento komiks vyplnil diru na našem trhu. Přinesl velmi zajímavou kombinaci sci-fi a fantasy, která obsahuje velmi skvělé a chytře napsané charaktery i poutavou příběhovou linii. V podobném žánru momentálně lepší komiks nenajete. Myslím ale, že nic podobného vlastně ani neexistuje.

2. Hellboy – Paskřivec byl něčím, co Hellboyův fanoušek už dlouho potřeboval. Hellboy už delší dobu drží svůj standard a člověka to sice těší, ale ničím nepřekvapí. Tento díl byl ale jiný. Nabídl netradičního kreslíře a velmi svěží hlavní příběh. Fanoušek Hellboye musel být mile překvapen.

3. Nespoutaný Superman – Supermanův komiks u nás je něco jako housenková dráha. V restartu New52 to platí dvojnásob. Právě proto mě série Nespoutaný mile překvapila. Nabídla dechberoucí akci plnou monumentálních momentů a důležitých rozhodnutí, které mají nedozírné následky.

4. Útok Titánů – Nikdy bych neřekl, že se stanu fanouškem nějaké mangy a už vůbec bych neřekl, že ji budu žrát tak, jak ji žeru. Tato série mi přirostla k srdci víc, než cokoliv, na čem sem odrostl a na co rád vzpomínám. Svět, který Hadžime Isajama vytvořil je něčím, co je na přehlcenost dnešní doby stále svěží a originální. Za mě rozhodně nejlepší manga, která zde vychází.

5. Goon – Tak výborně napsané postavy, jakými disponuje tato série, jsou k vidění málokde. Goon je hororovo-komediální série, která báječně funguje. Ačkoli se nebojíte, temné a atmosferické prostředí Goon opravdu má. Nebojíte se ale proto, že Powell příběh navléká na niť společně se smrští vtipů, které vás nikdy neomrzí. K tomu všemu autor přidává absolutně bezkonkurenční kresbu, která k tomuto komiksu prostě pasuje.

Morzael

Rok 2015 pro mě byl rokem bez superhrdinů. Ať už to byla edice Na přání od Comics Centra, noví hráči na českém komiksovém trhu, nebo kvalitní výběr komiksů od hráčů starých, bylo hodně z čeho vybírat. Do mé TOPky se tak prostě nikdo s pláštěnkou na zádech nevešel. Takže řazeno abecedně, pojďme na to:

1. autobus - Nakladatelství Trystero si jako svou prvotinu vybralo surrealistické stripy Paula Kirchnera. Je to hravá sbírka šílených příběhů, které skvěle demonstrují možnosti komiksového média a co všechno se pomocí něj dá vyprávět. Autobus je na našem trhu v podstatě unikátní záležitostí, kterou rozhodně doporučuji, pokud máte surrealismus rádi.

2. Criminal: Poslední z nevinných - Není to neo-noirová Sin City, ale i tak vás poctivá moderní gangsterka, Criminal, naprosto vtáhne. Skvěle napsané postavy (nejsou černobílé, ani účelově napsané), nečekané zápletky, napínavé vyprávění, vše okořeněno poněkud netradiční kresbou = krimi komiks par excelence! Jestli si tuhle sérii necháte ujít, budete litovat!

3. Mýty 8: Vlci - Tahle série je prostě moje srdcovka. Od čtvrtého dílu jsem se do ní bezhlavě zamiloval. Osmý díl je parádní ukázkou toho: proč. Skvěle napsané postavy tu fungují v epicky vymyšleném světě, který je svazek od svazku větší, vzájemně interagují ať už v dobrém, či zlém, a k tomu tu probíhá naprosto kulervoucí akce. Kdo nečte Mýty, je podle mého prostě blázen.

4. Sandman: Lovci snů - Sandman? Japonsko? Shut up and take my money! Málokdo dokáže vyprávět příběhy tak krásně jako Neil Gaiman. A další z nich v jeho milovaném světě snů, nad kterým drží strážnou ruku Morpehus, kníže příběhů - Sandman, dopadl opět parádně. Navíc pohádková kresba P. C. Russella je něco, co se vám vryje do paměti na hodně dlouho dobu.

5. Úsměv - Paseka se rozhodla cílit své komiksy na mladší publikum. To ale neznamená, že starší čtenáři příběh Eisnerem oceněné autorky nedokážou ocenit. Raina Telgemeierová vám tu poutavě, procítěně a nenuceně vypráví příběh svého mládí zkomplikovaného o spoustu zuby rovnajících procedur. Do hlavní postavy se bez problému vžijete a několikrát se příjemně zasmějete. S lehkostí a vtipem autorka stvořila výborný komiks pro dospívající čtenáře.

O autorovi

jardoom
jardoom

Našel jsem způsob, jak prožít tisíce životů. Stačí popadnout knihu a číst, příběhů je mnoho, jen je nutné je chtít prožít

Další autoři

Morzael S4TW

Poslední příspěvky v diskuzi

S4TW Offline
S4TW 03/02/2016 (3. února 2016)
Abych se přiznal, tak jsem úplně zapoměl na Živí mrtví a jejich 14. díl... to byla skutečně pecka a jeden z vrcholů této série, takže tento komiks by nejspíš s mým top ještě zamíchal... tak aspoň takhle zpětně, jako takový bonus ;-) 
TonyT Offline
TonyT 01/02/2016 (1. února 2016)
Zajímavé :-) . Nepřekvapuje mě že je mi nejbližší žebříček Morzaela, který je mi vkusem velmi blízký a často mě v recenzích inspiruje ke komiksu, který bych jinak přehlédl. Musím ale říci že mezi mojí Top 5 by nechyběla moje srdcovka a to série Lucifer, Skalpy jsou také...
Zlý kůň Offline
Zlý kůň 01/02/2016 (1. února 2016)
Super článek, líbí se mi jak je každý ten žebříček jiný. Nejvíce se ztotožňuji s tím od S4TW, ikdyž v mé TOPce by byly stejné jen Skalpy.
Minotaur.cz