Batman: Bad Blood

25. ledna 2016 Elhonzo Diskuze (0)
Batman: Bad Blood

Uběhl zase nějaký ten pátek a DC si pro nás připravilo další animovaný počin z jejich dílny. Nebudu kroužit okolo horké kaše, většina z vás už sklouzla dolů na číselné hodnocení (aspoň já to tak většinou dělám), takže nejspíš víte, jak se věci mají.

Knihy Dobrovský

Dříve se dalo říct, že DC udělá špatný animák zřídka kdy, teď se dá říct to samé o nějakém dobrém. Od té doby co v roce 2014 rozjeli s Jusice League War svoje animované universum, tak jde kvalita jejich filmů od desíti k pěti. Batman Bad Blood pokračuje v těch špatných šlépějích, které si pro sebe DC stanovilo.

Stejně jako předchozí dvě Batmaní sólovky i tento díl čerpá ( i když velmi povrchově) v komiksech z pera Granta Morrisona. Konkrétně tedy z Batman R.I.P a Batman & Robin. Jeho Batmana jsem přečetl asi dvakrát, ale i tak to nebyl dostatečný počet na to, abych pobral vše, co se snažil čtenáři sdělit. To u tohohle filmu ale ani moc nevadí, věrnost předloze je stejně jako v předchozích dílech téměř nulová.

Hlavní zápletka se točí okolo toho, že Batman zmizel a situace v Gothamu se bez něj začíná zhoršovat. Alfred svolá zbylé členy Bat-family (což jsou tady jen Nightwing a Damian) a Dick Grayson je nucen obléknout kostým svého mentora aby chránil město. Jedna z věcí co dělal z komiksů Batman & Robin tak skvělou záležitost byla vzájemná interakce mezi Dickem a Damianem. Když byl Dick Batmanem, tak si s Damianem prohodili role a on byl ten vtipálek a Damian byl ten morous. Tahle věc je ve filmu odbyta jednou větou.

Další věc co byla z předlohy zprzněná je Batmanova mysl. Myslím, že to co teď napíšu nebude nikdo brát jako spoiler, protože průměrný divák si ten děj stejně domyslí zhruba po deseti minutách sledování. Když byl Batman v komiksu R.I.P pod psychickým útokem, tak se zjistilo, že si vytvořil záložní osobnost v podobě Batmana ze Zur-En-Arrh pro případ, že by byl někdy psychicky zneškodněn. To byl tak děsně cool moment, když se ukázalo, že Batman počítá i s takovou eventualitou a je na ní perfektně připraven.

Ve filmu je to ale přesně naopak. Když je totiž Batman unesen a psychicky zneužíván Talii al Ghul, tak nejen že s tím nijak nebojuje, ale ve finále je ještě plně pod její kontrolou a poslouchá jí na slovo.

Jsou nám tu ještě představeny dvě nové postavy a to Batwoman a Batwing. Oba mi tu přišli tak nějak do počtu a až dokonce filmu jsem nepřišel na jediný důvod, proč bych se o ně měl zajímat. U Batwoman se tvůrci aspoň pokusili o nějaký origin story, ale celé je to tak fádní, že člověk musí být fanoušek Batwoman z komiksů aby ho ve filmu aspoň trochu zajímala. Na Batwinga se vedení vykašlalo úplně a celá jeho motivace je v tom, že byl v armádě, jeho otec je zraněn, on si proto vezme Robo-Bat oblek a pomáhá Batmanovi.

Jedinou trochu zajímavou věcí na filmu je akce, té je tu docela hodně a v momentě, kdy na ní koukáte vás i docela baví. Po skončení filmu si sice horko těžko nějaký moment vybavíte, ale v daný moment to docela funguje. Tvůrci i trochu odpustili od WTF momentů, takže už se tu nedějí věci jako když Damian s prstem v nose porazil Deathstroka.

Celý film je zase v tom divném anime stylu, který už je pro současné DC animáky typický. Obličeje vypadají divně a celé je to takové odbyté. Postavy jsou vždy v nějaké hodně velké místnosti kde je minimum detailů, zřejmě aby se ušetřil čas a peníze. Nejdivněji to působí když se děj přesune do ulic Gothamu a město je absolutně liduprázdné, žádné auto, člověk, nic. I v několik let starých animačích dokázali tvůrci vytvořit živější město než to z Bad Blood.

celkem dobrá akce, moc to nenudí
mizerná animace, nudné postavy, prznění předlohy, nulové zvraty v ději

Verdikt

Batman Bad Blood je určitě nejlepším Batmaním animákem, co zatím v novém animovaném universu je. Jako pochvalu bych to ale nebral, je to asi jako kdyby vám někdo ve zvláštní škole řekl, že jste nejmíň hloupý. Vyjímečně jsem u sledování neměl pocit, že mi mozkové buňky odcházejí po stovkách, ale jen po desítkách. Absence hluchých míst zabraňuje tomu, aby člověk přemýšlel nad těmi nesmysly co se tam dějí. Už teď se těším na Killing Joke, který (snad) zase na krátkou dobu vylepší upadající kvalitu DC animáků.

O autorovi

Elhonzo
Elhonzo

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Minotaur.cz