DESKOVKY: Mascarade - blafuj, podváděj, vyhraj!

26. ledna 2016 fm.tua Diskuze (0)
DESKOVKY: Mascarade - blafuj, podváděj, vyhraj!

Dveře se otevírají, vstupuješ do krásně ozdobeného sálu, zpovzdálí jde slyšet líbezná hudba a všude kolem je spousta lidí majících masky. Mascarade je blafovací hra, ve které si nikdo nemůže být jistý tím, za jakou postavu hraje stejně jako na maškarním bále, kdy nevíte kdo je kdo. 

Knihy Dobrovský

Cílem této karetní záležitosti je využít vlastností různých postav, tak aby hráč nasbíral jako první 13 zlatých mincí. Hry se může zúčastnit 2 – 13 hráčů od 10 let a herní doba se pohybuje kolem 30 minut.

Komponenty

V malé krabičce, kterou díky své velikost pohodlně vezmete kamkoliv, najdete 13 karet postav, 1 destičku budovy soudu, zlaté mince, 14 žetonů postav a 5 kartiček nápověd. Kromě pravidel toho vevnitř více není.

Příprava hry

Každý hráč obdrží 6 zlatých mincí, které musí být po celou hru jasně viditelné. Doprostřed stolu se umístí budova soudu a zbytek mincí, který tvoří bank. Podle počtu hráčů se dle základního uspořádání vyberou do hry příslušné postavy. Karty se zamíchají a každý hráč dostane skrytě jednu z nich. Zbylé karty se položí lícem nahoru doprostřed stolu, aby si je hráči mohli prohlédnout, poté se otočí lícem dolů. Žetony postav, které jsou ve hře, se umístí vedle budovy soudu.


Připravená hra

Jak se hraje

První čtyři tahy hráčů jsou předpřipravené tahy, které mají vnést do hry trochu nejistoty. Hráč, který je na tahu musí vyměnit svoji postavu s jinou postavou ve hře a to tak, že si vezme obě tyto karty a pod stolem je zamíchá. Od pátého tahu začíná jít do tuhého. Hráči si musí vybrat jednu z následujících akci:

1) Prohodit nebo neprohodit kartu

Tato akce umožňuje prohodit nebo neprohodit svoji kartu s jinou kartou. Jediným pravidlem je, že karty musí být zamíchány pod stolem, tak aby nikdo z ostatních hráčů nevěděl o jakou kartu se jedná.

2) Tajně se podívat na svou kartu

Prohlédnout si kartu před sebou položenou.

3) Prozradit svoji postavu

Tato akce je hlavním bodem hry, neboť umožňuje aktivovat schopnosti postav ve hře. Když hráč prozradí svou postavu, mají ostatní hráči jeden po druhém možnost, akci odvolat a to tak, že se označí za stejnou postavu. Pokud tvrzení aktivního hráče nikdo nenapadne, schopnost se využije. Pokud jeden nebo více hráčů prohlásí, že mají tu stejnou postavu, pak odhalí všichni hráči, kteří se označili za identickou postavu, své karty. Jestliže má některý z nich skutečně danou postavu, okamžitě aktivuje její schopnost. Hráči, kteří neprávem označili aktivního hráče, zaplatí budově soudu 1 zlatou minci. Nakonec hráči své postavy otočí opět lícem dolů.

Hra končí, jakmile jeden z hráčů nasbírá 13 a více zlatých mincí nebo kterýkoliv hráč přijde o svou poslední minci a zbankrotuje, tak vítězí ten nejbohatší.


Karty postav

Hodnocení

Pravidla má Mascarade opravdu jednoduchá a proto je přístupná široké mase lidí. Hra se hodí zejména na večírky s přáteli, tak i do hospody, jednoduše tam, kde je veselo.

Grafické zpracování hry je na vysoké úrovni. Karty jsou namalovány velmi pěkně a ilustrátor se vyřádil. Tarotový rozměr karet je rozhodně plusem, jelikož je na ně pěkně vidět i když hru hrajete ve velkém počtu. Znázorněné akce ve spodní části každé karty nejsou nijak složité a bez problému pochopitelné. Oceňuji přidání 14. postavy, kterou si můžete modifikovat dle vlastního uvážení a přidat jí odpovídající schopnost.

I když mají hráči k dispozici pouze tři možnosti, nabízí Mascarade poměrně složité rozhodování, kterou z nich využít. Vytřískat nějakou výhodu se dá ve správnou chvíli ze všech přístupných akcí.

Rozhodně oceňuji použití žetonů postav, jenž jsou ve hře, proto si hráči nemusí pamatovat, které postavy nehrají.  


Budova soudu, žetony postav

Pokud hru moc dobře hráči neznají, jsou připraveny doporučená základní uspořádání pro daný počet hráčů. Jestliže Mascarade nehrajete příliš často a vytáhnete ji jednou za čas v určitém počtu účastníků, je toto rozestavení poměrně svazující, protože hrajete s těmi samými postavami stále do kola. Pokud byste si zvolili svoji vlastní kombinaci, je potřeba vědět, jak dobře se karty postav navzájem ovlivňují, aby se nestalo, že jsou v balíku přesílené karty.

Hru je možné hrát od 2 hráčů, ale jelikož se jedná o party věc, tak platí pravidlo, že čím víc, tím líp. V pravidlech jsou uvedena pravidla pro 2 a 3 hráči, která jsou lehce modifikována. Doporučuji hru však hrát nejméně ve 4 lidech, ve větším počtu účastníků se hra stává nepředvídatelnou a více zábavnou.

Mascarade není pro ty, kdo nemají rádi blafování nebo blafovat neumí a lze je lehce prokouknout. Tyto hráče hra nebude bavit a vůbec je nenadchne.


Mascarade

Bruno Faidutti

2 - 13 hráčů; 10+; 30 minut

blafovací, karetní hra

ADC Blackfire, 2015

549 Kč

jednoduchá pravidla; vhodná pro nehráče; pojme velké množství hráčů
není vhodná pro ty, co neumí blafovat

Verdikt

Mascarade je blafovací karetní hrou, která pojme velké množství hráčů. Současně má lehce vysvětlitelná a pochopitelná pravidla, proto s ní zazáříte i u nehráčů. Hra nabízí pouze jen tři možnosti, ale je těžké se rozhodnou, kterou z nich zvolit, jelikož každá akce může svému vlastníkovi přinést kýžené zlaťáky. Plus je rozhodně líbivé grafické zpracování karet postav, které doplňuje téma hry.

Blackfire
Za poskytnutí hry děkujeme společnosti ADC Blackfire Entertainment, která přináší na český trh kvalitní naučné produkty, založené především na zábavě a společenském aspektu. Mezi jejím širokým portfoliem najdeme rodinné, strategické, dobrodružné a naučné hry, které zaujmou každého bez ohledu na věk i zájmy

O autorovi

fm.tua
fm.tua

Od malička jsem fanouškem fantasy. Vlastně to nastartovala ona jediná kniha, kniha o brýlatém klučinovi s jizvou na čele, který z ničeho nic zjistil, že je čaroděj, tak byl položen základní kámen. Začalo se na něm stavět, přibývali další knihy a neuvěřitelné příběhy a teď jsou ty základy pevné a nezničitelné, stejné jako dračí šupiny. Knihy jsou mým útočištěm před špatnou náladou, stresem. Poskytují mi jakousi ochranu před reálným světem, je to možnost úniku od běžných strastí života a způsob cestovat po vše možných zákoutích neuvěřitelných světů.

Minotaur.cz