Batman: Detective Comics 4 - Trest

21. ledna 2016 Morzael Diskuze (0)
Batman: Detective Comics 4 - Trest

Tak a recenze na poslední superhrdinský komiks z mé strany, aspoň teda na nějakou dobu, je tu. Jak jsem říkal, ze tří pláštěnkářských příběhů, které jsem ke konci loňského roku četl, byly pro mě dva zklamáním a jeden příjemným překvapením.

Dvě zklamání máme za sebou a nyní přichází to příjemné překvapení. To jste nečekali, co! Navíc je tento svazek pro mě poslední recenzí na tuto sérii, pak ji přebírá někdo jiný. Tak se pojďme společně rozloučit.

Knihy Dobrovský

Žánr:

Superhrdinský, sci-fi

Příběh:

Svazek je opravdu nařachaný spoustou miniepizodek, které tu rozepisovat asi ani nemá smysl. Knihu pak v podstatě rozdělují tři větší příběhy, co na sebe navzájem navazují a protkávají se.

První příběh se otevírá velkou nákazou, která z lidí dělá agresivní monstra. Otázky: kdo a proč tuto nákazu rozpoutal, ovšem stále visí ve vzduchu.

Druhý příběh navazuje na události předchozího svazku, kde se objevil nový šéf gothamského podsvětí – Emperor Penguin. Velké ambice mladého gangstera musely dříve či později přitáhnout pozornost Temného rytíře. Jejich střet byl proto nevyhnutelný.

A konečně poslední část staví Batmana proti někomu, kdo je mu velmi podobný – stylem, výzbrojí, pomocníkem. Ovšem agendu má naprosto opačnou. Vraždí příslušníky gothamské policie, čímž ve městě způsobí dusno a nedůvěru v Temného rytíře, na kterého automaticky padne podezření.

O komiksu:

Nebojte, nezbláznil jsem se. Řekl jsem, že byl pro mě komiks příjemným překvapením, ne, že to byl dobrý komiks. Po předchozím nekonzistentním guláši totiž dostáváme pěkně provázanou, svižnou, akční jízdu, ve které Batman nebude mít ani čas, dojít si na záchod. Jedná se o solidní průměr a to je upřímně víc, než jsem od této série očekával.

Na svazku je sympatické, že si udrží vaši pozornost a při tom stíhá odskakovat do různým miniepizodek, které vám dokreslují nálady v Gothamu. Například, když parta policistů probírá v nemocnici svůj vztah k Batmanovi.

Většina stojí za názorem, že jim překáží, komplikuje práci a přitahuje k městu všechny ty cvoky, se kterými se oni pak musí vypořádat. Druhý tábor si naopak uvědomuje, že jim Temný rytíř několikrát zachránil život.

Decentní a komorní scéna, kterou beru jako jeden z nejlepších momentů svazku. Víc takových a série bude tam, kde s ní budu spokojený víc jak se Snyderem.

Jenže, kde na jedné straně scénárista, John Layman, vyzdvihá atmosféru podobnými scénami, tak na druhé ji ničí ohraným klisché.

Malá odbočka pro fajnšmekry: V příběhu jsou najednou všichni udiveni hejnem Man-Batů, které demoluje jednu městskou čtvrť. Přijde mi to trochu podivné vzhledem k tomu, že minimálně v závěru série Batman Incorporated od Granta Morrisona napadne Talia s armádou Man-Batů půlku města.

Dokonce se o tom i tady Batman zmíní a pak zjišťuje, kdo vlastně Langstrom je. Celé mi to prostě nedává smysl. No jo, zkoumat chronologickou návaznost událostí v New 52 je skoro metafyzickou záležitostí, a tudíž jsem to už dávno vzdal.

Spíš mě mrzí, že právě příběh okolo Dr. Kirka Langstroma (tvůrce Man-Batského séra) a jeho proměny v ohromného netopýra byl vždy mysticky tajemnou a atmosférickou záležitostí. Sakra, pamatujete na díl On leather wings ze seriálu Batman: The animated series?

Ten sotva 20 minutový díl dětského seriálu byl mnohem působivější, než DALŠÍ sterilní příběh o vědci, který chtěl zlepšit svět, ale celé se mu to podělalo. Což je něco, co splňuje tak 7 z 10 gothamských padouchů od startu New 52.

Ty zbylé tři případy jsou postavy, kterým v dětství umřeli rodiče, a na ten popud se rozhodly v životě prosadit stůj co stůj. Tenhle typ originu si Leyman stihl protlačit do tohohle svazku hned dvakrát. Solidní, ne? To si fakt nedokážou vymyslet jiný origin?

Na pozadí pak dobíhá příběh o Langstromovi a jeho ženě, kterým sérum změnilo život i osobnost. Musím uznat, že tam už se sice o nějakou atmosféru opřít můžeme, ale motivace manželky mi přišla tak debilní, že mi to celý příběh zkazilo.

Přesuňme se k hlavní atrakci svazku – antibatmanovi. Neboli, jak by to vypadalo, kdyby Batman byl hajzl. Počkat, to už jsem někde viděl. Kde to jenom…. jo, Mark Millar a jeho Nemesis.

Zkopírovaný nápad, nudné provedení. Nejen nudné provedení, ale skoro bych se nebál ho označit jako odfláklé, nedostatečné, fušérské.

Autor se vám ani nesnaží motat hlavu tím, kdo by tato postava – Wrath – mohla být. Ne, hned vám představí arogantního multimiliardáře, který se vyloupnul odnikud, začal, bůh ví proč, skupovat zrovna Gotham, a vlastní firmu vyrábějící nejmodernější zbraně na světě.

Jako sorry, Laymane, ale tohle bych vymyslel i s kocovinou ráno na záchodě mezi úvahami o tom, co jsem to včera sakra vypil a jak přežiju den s tím děsným bolehlavem.

Jediné, čím to zachraňuje, je Wrathova práce na zvyšování nedůvěry mezi Batmanem a Gothamskou policií. Jinak jsem fakt čekal víc, když už se rozhodl o sprosté zkopírování postavy. Pardon, dvou postav: Nemesis + Iron Man.

Kresba Jasona Faboka je typický barevný manistream, který si od minulého svazku drží stále svou úroveň. Je to hezky barevné, dynamické a přeefektované. Nevím, co bych vám měl víc říct o stylu, který je tak strašně neosobní a podobný všem ostatním kreslířům, kteří se aktuálně podílí (nejen) na Batmanovi (samozřejmě kromě mistra Capulla).

Ostatní kreslíři pak vždy své krátké části příběhu vdechnou trochu osobitosti změnou stylu, ale že by některý z nich vytvořil něco zapamatování hodného, to bohužel ne.

Takže abych to shrnul. Svazek je mi sympatický tím, že nemá potřebu si hrát na velké eventy. Mám totiž už celkem po krk, jak se nám je DC snaží cpát horem dolem, a i když už máme dost, tak ještě přidá.

Jedná se prostě o sérii příběhů, které docela zajímavým způsobem větví události v Gothamu. Je vidět, jak jsou tam různé nepříliš násilné návaznosti a v podstatě žádná větší událost úplně nevyšumí do ztracena. Maximálně vás naláká na nějaké pokračování v budoucnu.

Je to opravdu tlustá kniha, která si kupodivu vaši pozornost udrží od začátku do konce. Což je na tu porci solidní výkon. Já už mám o New 52 Batmanovi tak špatné mínění, že mi tato poctivá akční oddechovka, která nemá potřebu si na něco hrát, přišla opravdu sympatická. Možná se v Detective Comics blýská na lepší časy. Spíš ne.

Určení:

Fanoušci Batmana a superhrdinských komiksů. K plnému pochopení svazku je ale třeba mít načtený svazek předchozí.

Verdikt

Po předchozím rozházeném svazku je čtvrtý Detective Comics příjemným překvapením. I se svými 260 stránkami si udrží vaši pozornost akcí a různými odbočkami k epizodkám dokreslující nálady lidí v Gotham City. Události na sebe navazují a příběh hezky odsýpá. Bohužel tu chybí atmosféra a ze svazku se tak stává spíše plochá akce. Stěžovat si potřetí na absenci detektivní činnosti mi přijde trochu ohrané, takže se s tím budeme muset prostě smířit. Svazku nepřidají ani několikrát okopírované originy záporáků. Ty jsou už spíše otravné než zajímavé. Každopádně lehký nadprůměr je daleko více, než jsem od série ještě čekal.

BBart
Děkujeme za spolupráci nakladatelství BB art, které se zaměřuje na překlady úspěšné světové beletrie (od thrillerů a detektivek až po romány pro ženy), naučných knih a komiksů. Své si zde najde každý čtenář ať už jsou jeho literární chutě jakékoliv. Nakladatelství také zajišťuje tisk kalendářů.

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Minotaur.cz