Komiksy podle her 2/2

20. ledna 2016 S4TW Diskuze (0)
Komiksy podle her 2/2

A je tu druhá část článku, který se zaměřuje na komiksy, které se nechaly inspirovat u videoher. Kupodivu se nejedná o nějak zvlášť výjimečnou záležitost, ovšem najít skutečně kvalitní ‘videoherní’ komiks může být docela oříšek. Proto se vám tu snažím trochu pomoci. Minule jsme se dívali na komiksy: Witcher, Dragon Age, Assassins Creed, World of Warcraft a Metal Gear Solid. Dnes nás čekají neméně zajímavé tituly.

Knihy Dobrovský

Tomb Raider

Ústřední postavou je populární Lara Croft, která je známá i díky filmu s Angelinou Jolie v hlavní roli. Ovšem hlavní úspěch musíme připsat videohře, jejíž první díl vyšel již v roce 1996 a zatím poslední díl Rise of the Tomb Raider vyšel v roce 2015.

Celá hra (popřípadě komiks) se  točí především kolem Lary Croft, jejímž povoláním je archeoložka, ale ne jen tak ledajaká. Cestuje po celém světě a hledá dávno ztracené artefakty, proniká do nebezpečných hrobek a zřícenin. Vše je doplňováno všemožnými akčními dobrodružstvími, zkoumáním prostředí, řešením hádanek a bojem s nepřáteli a překonáváním pastí. Jednoduše se jedná o Indiana Jonese v ženském vydání.

Ale teď ke komiksu, který vycházel u Top Cow. První cameo Lary Croft bylo v sérii Witchblade (ano CC a Kompendium). Později Lara dostala vlastní sérii, která vycházela v letech 1999 až 2005. Série obsahovala 50 čísel včetně toho velkého finálového. Na sérii se vystřídalo více scénáristů (Dan Jurgens, John Nay Riber a James Bonny) a ještě více kreslířů (například Andy Park, Michael Turner, Billy Tan nebo Adam Hughes).

Komiks je založený na stejné kontinuitě jako hra, ale je zde několik změn. Každopádně základ je stejný. Lara havaruje v letadle se svými rodiči a snoubencem na palubě a začíná velké dobrodružství.

Krásné na tom je, že celá série vyšla komplet v jedné knize (který se dnes již špatně shání – třeba jednou Comics Centrum). Doporučuji nejen fanouškům Tomb Raider, ale všem, kteří mají rádi dobrodružné komiksy a literaturu.

Gears of War

Jedná se o poměrně populární střílečku ze třetí osoby (FPS), jejíž první díl vyšel v roce 2006 na Xbox 360. Hra vychází exkluzivně pro platformu Xbox a zatím má na kontě čtyři díly. Příběh série je zaměřený na konflikt mezi lidstvem, Locust Horde (jakýsi podzemní plazí hominidi) a jejich zmutovanými protějšky, lépe známé jako Lambent.

První komiks z tohoto světa nesl název Gears of War: Hollow a začal vycházet v roce 2008. Série vycházela u WildStorm (odnož DC) a měl jí na starost scénárista Joshua Ortega a kreslíř Liam Sharp. Příběh sleduje Jace Strattona, mladého rekruta u Delta Squad (který se vyskytoval i ve hře Gears of War 3) a Michaela Barricka. Celá série měla 6 čísel a skončila v roce 2009.

Následně vyšli dva sešity, které se vždy zaměřily na jeden příběh. První řešil život Tai Kaliso až po jeho umučení. Druhý sešit si vzal na paškál příběh Harpera, což je veterán série Gears.

Deváté číslo série odstartovala nový story arc s názvem Barren. Zde je lidstvo doslova na pokraji totálního zničení. Objevují se zde takzvané Porodní jesle a Chovné farmy, které jsou plné žen určených pouze k tomu, aby rodily děti. Příběh sleduje uprchlici z jedné z těchto farem, která se jmenuje Alex Brand.

Pak tu ještě máme jeden příběh s podnázvem Midnight, který tentokrát sleduje Jace Strattona. Komplet série Gears of War obsahuje 24 čísel a opět se jedná o komiks, který byste si měli přečíst, pokud jste fanoušky videoher a sci-fi žánru obecně.

Mass Effect

Mass Effect je další veleúspěšná hra od BioWare, kterou si můžete zahrát snad na všech platformách. Jedná se akční RPG střílečku z pohledu třetí osoby. Příběhově se jedná o čistokrevné sci-fi.

Příběh se točí kolem vojáka, velitele Sheparda, jehož úkolem není nic menšího, než zachránit galaxii před rasou silných mechanických bytostí, známých jako Reapers.

To by bylo ve zkratce ke hře, my se ovšem přesuneme ke komiksu. Ten vychází u Dark Horse a zatím vyšlo 33 čísel, které jsou rozděleny do několika příběhových kapitol. Některé mají jeden sešit, jedna má dokonce 13 sešitů.

Sérii má na starost hned několik kreslířů (Omar Francia, Chriss Staggs, Garry Brown a další) a scénáristů (především Mac Walters). Příběh se na rozdíl od hry netočí kolem velitele Sheparda, ale vždy si bere na paškál jinou postavu.

Přeskočím krátké příběhy a zmíním ty delší. Jako první bych uvedl ME: Incursion, který se točí kolem postavy Liara T’Soni a odehrává se mezi prologem a hlavním příběhem ze hry Mass Effect 2. Celá sranda má 4 sešity.

Pak je tu další 4 sešitový příběh ME: Evolution. Příběh se soustředí na původ Illusive Mana a odehrává se během First Contact War.

Další 4 sešitové příběhy jsou ME: Invasion, který sleduje Ariu T’Loak, královnu pirátů z kosmické stanice Omega a ME: Homeworlds, kdy se každé číslo zaměřuje na jednoho hrdinu ze hry Mass Effect 3.

Na závěr už jen zmíním 13 sešitovou sérii ME: Foundation, jejíž příběh jde rovnoběžně z herní triologií a rozšiřuje tento vesmír jako celek.

The Last of Us

A máme tady další exkluzivku, tentokrát pro PS3 (později PS4). Tato úspěšná videohra vyšla poměrně nedávno, v roce 2013. Jedná se o akční adventuru, konkrétně o survival horror. Na starost jí mělo studio Naughty Dog.

Hráči ovládají postavu Joela, muže, který má za úkol doprovodit mladou dívku jménem Ellie přes apokalyptické Spojené státy. Hra měla obrovský úspěch a z většiny recenzí si odnášela největší možné skóre.

Není tedy divu, že se hned začalo uvažovat o filmu. Ale o tom třeba jindy, my si povíme něco o komiksu, který se touto hrou inspiroval. Jedná se sice pouze o čtyřdílnou minisérii, ovšem pokud jste fanoušky post-apokalyptického světa, který je plný různých zombie kreatur a máte třeba rádi The Walking Dead, tak by se mohlo jednat o čtení pro vás.

Málokoho asi překvapíš, že komiks vycházel u Dark Horse. S obrázky si pohrál Faith Erin Hicks, který měl zároveň na starost i scénář, společně s Neilem Druckmannem. Komiks vycházel ve stejném roce, jako vyšla videohra, tedy 2013.

Stejně jako ve hře, tak i v komiksu se nacházíme v post-apokalyptickém světě, kde je spousta zombíků – kteří zmutovali díky jisté houbě Cordyceps. Komiks funguje jako takový prequel ke hře, jelikož zaznamenává cestu Ellie a její následné shledání s jiným přeživším, Riley Abel.        

Série obecně dosahovala pozitivních recenzí. Kritici si chválí zejména Druckmannův styl psaní a vývoj jeho charakteru, stejně tak jednoduchost Hicksových ilustrací.

Halo

Na závěr tu máme populární vojenské FPS, konkrétně se jedná o sci-fi střílečku, kterou vytvořilo studio Bungie a dnes je to jedna z nejdůležitějších her pod Microsoft Studios. První díl této střílečky vyšel již v roce 2001 a nese název Halo: Combat Evolved, poslední vyšel v roce 2015 s názvem Halo 5: Guardians.

Série se soustředí na mezihvězdné války mezi lidstvem a teokratickou aliancí mimozemšťanů, známých jako Covenant. Ústřední postavou série je Master Chief John-117, jeden z vojáků známých jako Spartans, a jeho AI společník, Cortana.

Teď ke komiksu Halo, na kterém se vystřídalo několik zajímavých umělců. První grafická novela z tohoto světa vyšla v roce 2006, nesla název The Halo Graphic Novel a skládala se ze čtyř krátkých příběhů. Na starost jí mělo několik kreslířů a scénáristů.

V roce 2007 oznámil Marvel, že bude vydávat další sérii inspirovanou touto hrou. To by nebylo nic zajímavého, ale na starost jí měli dva velikáni komiksového světa. Brian Michael Bendis a Alex Maleev. Tato limitovaná série se jmenovala Halo: Uprising, příběhově se odehrávala mezi Halo 2 a Halo 3.

Nemohu nezmínit další dvě minisérie, kterou vydával Marvel. První měl na starost Peter David, jmenuje se Halo: Helljumper a zaměřuje se na elitní Orbital Drop Shock Troopery.

Druhou měl pak na starost Fred Van Lente a nesla název Spartan Black. Minisérie se točí kolem Spartanských supervojáků, přiřazených k UNSC.

Ještě nesmím zapomenout na další čtyři série ze světa Halo. Blood Line, Fall of Reach a dvě nejnovější minisérie – Initiation a Escalation. Poslední tři zmiňované psal Brian Reed.

O autorovi

S4TW
S4TW

Komiksy jsem začal číst s příchodem UKK na český trh, čili začátek roku 2013. Moje první články pro comixzone.cz byly zveřejněny téhož roku v listopadu. Jsem především fanoušek pláštěnek, hlavně těch marvelovských. Ale nebráním se ani jiným komiksům a dá se říct, že žánrově se snažím obsáhnout vše. Něco málo napoví má TOP10 (k 05/2017): 10. Fantomas se zlobí, 9. Fantastic Four - Příchod Galaktuse, 8. Starej dobrej Logan, 7. Živí mrtví, 6. Elektra: Atentát, 5. Hulkova planeta, 4. Skalpy, 3. Daredevil: Zmrtvýchvstání, 2. Zázraky, 1. Sin City.

Minotaur.cz