KNIŽNÍ KOUTEK: Drak bere vše

19. ledna 2016 fm.tua Diskuze (0)
KNIŽNÍ KOUTEK: Drak bere vše

Samostatný román o rusovlasé psioničce Magnólii se dostal na český knižní trh. Pojďme se tedy společně podívat na to, co tento počin přinesl pro české čtenáře a fanoušky původního českého fantasy světa pro hry na hrdiny, v němž se děj odehrává.

Knihy Dobrovský

Děj příběhu sledujeme očima telepatky Magnólie, jež se protlouká drsným světem Asterion a okamžitě jsme vtrženi do centra dění. Noly je vyslána k podmořské bohyni Sandol Kah, u níž má vyjednat mírové podmínky pro svého zadavatele Kiberga. Při této návštěvě nejen, že zachrání nekromantu Delcante, ale i narazí na podivný předmět. Odhalení jeho podstaty však vede k sérii nečekaných událostí. Po setkání s Kibergovým katem a znepokojivým zjištěním, je Magnólie vtažena do obrazu, v němž je uvězněno dávné averdenské město Thrug, které si žije vlastním životem a současně je klíčem k odhalení podstaty získaného předmětu.

Hanina Veselá vytváří děj příběhu v již existujícím světě Asterionu, který je komplexním fantasy světem pro hráče RPG, tedy her na hrdiny. Avšak tento román využívá Asterion pouze jako kulisu a do popředí se dostává autorčina tvořivost. Už jen samotné město, které je uvězněno v obrazu dává dostatek prostoru pro vlastní inovace a oživení tohoto světa.

Co se týče postav, tak hlavní hrdinka je rozhodně ztělesněním samotné autorky, která si rusovlásku vytvořila podle sebe. Při čtení má čtenář pocit určité provázanosti, jenž je citelná v telepatčině jednání a rozhodování a toto spojení vnímá v celé knize. Další neméně důležitou postavou je již zmíněná nekromantka Delcante, jejíž pomoc přijde rozhodně vhod a v příběhu dostává větší prostor i Kibergův kat, který má s hlavní hrdinkou spoustu společného. Pořádně zatopit dokáže vládnoucí smetánka v Thrugu, jejíž členové umí být opravdu nepříjemní a samozřejmě dojde i na setkání Magnólie s jejím bývalým mentorem modrým čarodějem Zvinem. Z knihy není patrné jaká postava je ta zla či dobrá, jelikož každá z nich má své světlé a temné stránky. Proto čtenář nikdy neví, od koho přijde „kudla do zad“. Tento prvek přináší při čtení momenty překvapení a dělá děj napínavější.   

Nejsem fanouškem knih psaných z pohledu ženské hrdinky, ale příběh Magnólie mě překvapil tím, že jsem román nezavřel po první kapitole. Čtivost je na vysoké úrovni, autorka se vyjadřuje jasně s minimální omáčkou kolem. Drak bere vše se od klasických fantasy liší tím, že příběh si plyne pozvolna, něco se děje, ale nemáte stanovený pevný cíl, čeho má hrdina dosáhnout. I když na jednu stranu má román čtenáře stále čím překvapovat, na straně druhé zrovna tohle bylo pro mě největším mínusem. Mám rád příběhy, v nichž vím, čeho má hrdina dosáhnout a přes překážky za tím jde.

Po stylistické stránce je kniha členěna do pěti částí, z nichž každá se zabývá určitým průběhem děje. Kapitoly jsou přehledně odděleny a každá z nich je uvedena tematickým textem ze světa Asterionu vztahující se k události v této části knihy. V některých pasážích nalezneme i černobílé ilustrace, které dotvářejí atmosféru příběhu. Tímto autorka přibližuje čtenářům postavy a jejich pohnutky odehrávající se v ději. Hanina Veselá v textu nešetří jadrnými slovy či popisem erotických scén a mučením, které dodávají četbě větší reálnost. Kniha není vhodná pro adolescenty a to z jednoho prostého důvodu. Román je primárně určen dospělému publiku a to hlavně svým sdělením. Na některé knihy je zkrátka potřeba dospět.       

Drak bere vše byl můj první vstup do světa Asterionu, není nutné znát předchozí knihy či povídky, román totiž funguje sám o sobě a vše důležité zjistíte v průběhu četby. Od příběhu nečekejte grandiózní bitvy a nerozdýchatelné zvraty, ale oddechovou fantasy na pročištění hlavy od starostí všedního dne. Protože mám knihu čerstvě dočtenou je potřeba si ještě utříbit myšlenky a po té se rozhodnu, zda absolvuji další návštěvu Asterionu.


Drak bere vše

Hanina Veselá

ISBN: 978-80-87761-17-5

Mytago, 2015

brožované, 552 stran

299 Kč

Hanina Veselá

Hanina Veselá je českou autorkou fantasy, začínala povídkami v časopise Pevnost. Její první povídka „Fortuno, toč!“ o kouzelnici Markule vyšla v roce 2004. Pro český herní svět Asterion napsala povídku "Derteonský roh", v níž se poprvé setkáváme s telepatkou Magnólií a po ní následoval "Plavenský div". V současně době se zabývá románovým cyklem o této hrdince. 

provázání autorky a hrdinky; čtivost příběhu
děj jde odnikud nikam

Verdikt

Román o psioničce Magnólii přináší na český fantasy trh obyčejně neobyčejnou fantasy z pera české autorky. Na románu lze ocenit nejvíce jeho čtivost a to, že se Hanina Veselá vyhýbá kudrlinkám a čtenáři servíruje podstatu příběhu. Z mého pohledu knize chyběl jasný vytyčený cíl, čeho má hrdinka dosáhnout. To však nic nemění na tom, že se jedná o oddechovku, u níž příjemně zrelaxujete.

Mytago
Děkujeme za spolupráci nakladatelství Mytago. Toto malé žánrové nakladatelství vyplňuje mezeru na českém trhu. Nakladatelství se zaměřuje na fantasy literaturu, gamebooky, mezi nimiž nechybí série o Lone Wolfovi, a hry na hrdiny.

O autorovi

fm.tua
fm.tua

Od malička jsem fanouškem fantasy. Vlastně to nastartovala ona jediná kniha, kniha o brýlatém klučinovi s jizvou na čele, který z ničeho nic zjistil, že je čaroděj, tak byl položen základní kámen. Začalo se na něm stavět, přibývali další knihy a neuvěřitelné příběhy a teď jsou ty základy pevné a nezničitelné, stejné jako dračí šupiny. Knihy jsou mým útočištěm před špatnou náladou, stresem. Poskytují mi jakousi ochranu před reálným světem, je to možnost úniku od běžných strastí života a způsob cestovat po vše možných zákoutích neuvěřitelných světů.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku