Komiksy podle her 1/2

12. ledna 2016 S4TW Diskuze (0)
Komiksy podle her 1/2

Předpokládám, že mezi fanoušky komiksů je i spousta těch, kteří si rádi zahrají nějakou videohru (ať už na počítači či konzoly). Samozřejmě, pokud je někdo fanda komiksů a zároveň i her, tak má občas chuť si zahrát nějakou hru inspirovanou komiksem. Ale co když si chci přečíst komiks, který je naopak inspirovaný videohrou?

Možností tu je spousta a dokonce i v českém překladu ta možnost je. V dnešním článku vám představím první polovinu komiksů, které vycházejí z těch nejznámějších videoher. Bohužel se nejspíš nedostane na všechny zajímavé kousky, ale z těch nejzajímavějších by se měla v obou článcích objevit většina.

Knihy Dobrovský

The Witcher

Začneme hned pěkně zostra. V tomto případě má tento komiks opravdu nelehkou a zároveň vlastně i lehkou situaci. Zaklínač je původně velice úspěšná literární fantasy série od polského spisovatele Andrzeje Sapkowskiho. V dnešní době je tento svět slavný především díky svému videohernímu zpracování, které sklízí jeden úspěch za druhým a jeho třetí pokračování vyhrálo nejprestižnější herní ocenění: Hra roku 2015.

Takže sami musíte uznat, že sice komiks má reklamu obrovskou, aniž by se o ní musel někdo nějak víc zasluhovat, na stranu druhou jen horko těžko bude dosahovat úspěchů jako kniha, respektive hra.

Nicméně k věci. Původně vycházel polský komiks v letech 1993 až 1995, který měl šest dílů a psala ho dvojice Parowski a Polch. Ovšem známější komiks Zaklínač je ten od Dark Horse, který začal vycházet v roce 2013. První díl vyšel i u nás a nese název – Zaklínáč: Skleněný dům (scénář – Paul Tobin, kresba – Joe Querio).

Pokračování nás čeká již letos a ponese název Liščí děti. V obou komiksech úřaduje oblíbený mutant Geralt z Rivie, který se vždy nějakým způsobem dostane k velice zajímavé zakázce, která obsahuje spoustu roztodivných příšer. Paul Tobin není žádné ořezávátko, jelikož je to držitel Eisnerovy ceny, takže se nebojte, že by děj nebyl kvalitní.

Zajímavostí je, že jednu z obálek tohoto komiksu kreslil sám velký Mike Mignola.

World of Warcraft

Druhý a poslední komiks podle videohry, který zde uvedu a vyšel i v českém vydání je World of Warcraft. WoW je hra, kterou snad ani nemusím představovat, neboť každý, kdo aspoň minimálně hraje, tuto pecku od Blizzard zná.

Původní komiksová série začala vycházet v roce 2007 u WildStorm (odnož DC) a vyšla ve čtyřech knihách (plus minisérie Ashbringer). U nás v Česku již vyšli všechny čtyř (i minisérie) a pod svá křídla si je vzalo vydavatelství Crew. Pokud vám nestačí, že je tento komiks podle jedné z nejúspěšnějších her vůbec, tak vám k tomu ještě přihodím, že ho psal Walter Simonson, což je legenda mezi komiksovými scénáristy.

Ústřední postavou příběhu je Lo’Gosh, který se ve svých dobrodružstvích utkává nejen s Aliancí, ale i Hordou. Hlavní hrdina přišel o svou paměť, takže jeho hlavním cílem je odhalit svou minulost.

Komiks je především pro milovníky světa WoW, ale vychutnají si ho i fanoušci fantasy a komiksu.

Dále pak vyšly ještě další čtyři komiksové příběhy ze světa Warcraftu. Vycházely v letech 2012 až 2013. Konkrétně se jedná o WoW: Curse of the Worgen, WoW: Pearl Pandaria, WoW: Dark Riders a WoW: Bloodsworn.

Jo, abych nezapoměl. Pro fanšmejkry vyšla i manga, dokonce i u nás. Nejznámnější je asi The Sunwell Trilogy, v češtině to vyšlo ve třech knihách: Dračí lov, Stíny ledu a Země přízraků.

Zajímavostí je, že letos se po dlouhých letech konečně dočkáme i filmového zpracování z tohoto fantastického světa.

Dragon Age

V současně době hodně populární RPG pařba, která si získala mnoho fanoušků především díky svému první dílu Dragon Age: Origins. V roce 2014 vyšel třetí díl této hry od studia BioWare s podtitulem Inquisition. Jedná se o klasické fantasy RPG plné všemožných ras a příšer, vše se odehrává v obrovském světě a je doplňováno obsáhlou historií. Nechybí základy jako draci, elfové, trpaslíci, kouzla... však to znáte. Tudíž zde je mnoho předloh ke komiksu.

První komiksové pokusy vycházely jako webkomiksy v roce 2010. První dva nesli název Origins a Origins – Awakening, měla je na starost společnost Penny Arcade.

Další komiks se jmenoval Dragon Age: The Revelation a psal ho David Gaider pro stránky BioWare. Příběh je založen na scénáři ze hry Dragon Age: Origins, který nebyl ve hře nikdy použit. Dále tady máme 133 stránkový komiks od Orsona Scotta Carda, který vyšel v roce 2011 u IDW, příběh pojednává o kouzelnici, která se milostně zaplete s templáři.

V roce 2012 vycházela druhá série grafických novel, tentokrát u Dark Horse Comics, tentokrát to měl na starost opět David Gaider. Příběh se odehrával po událostech z her DA: Origins a DA II.

Třetí a poslední série s názvem Dragon Age: Magekiller se odehrává během a po událostech ze hry DA: Inquistion. Napsal jí Greg Rucka a první číslo vyšlo 16. prosince 2015.

Assassin’s Creed

Původně se jedná o parádní stealth hru, ve které zaujímáte roli asasína, čili vraždíte. To není zase tak neobvyklé, ovšem tady je to doplněné vždy nějakým neobvyklým prostředím, které je vždy zasazené do jiné historické časové osy.

Díky tomuto faktoru si tato hra získala milióny fanoušků a již od roku 2007 máme možnost každý rok se podíváte do jiné části světa a jiného časového období. Jestli má hra svůj největší vrchol již za sebou můžeme jen spekulovat, každopádně prodeje mluví trochu jinak.

Komiksů z tohoto světa vzniklo opět několik. První byla jen taková osmi stránková chuťovka, která sloužila jako promo ke hře z roku 2007.

Pak je tu ovšem daleko obsáhlejší komiksová série od francouzské dvojice Eric Corbeyran (scénář) a Djilalli Defaux (kresba), tento komiks původně vycházel pouze ve francouzštině, ale nebojte, seženete ho i v anglickém znění.

Dnes má již 6 knih, první pojednává o samotném Desmondovi (jeden z hlavních hrdinů videoher), v dalších dílech se již dostáváme k jednotlivým asasínům z různých dob (2. díl – Aquilus / Starověký Řím, 3.díl - Accipiter / Starověký Řím, 4., 5. a 6. díl – El Cakr / Starověký Egypt).

Za zmínku ještě stojí minisérie AC: The Fall od slavné dvojice ilustrátorů, Cameron Stewart a Karl Kerschl, komiks vycházel u WildStorm. Příběh je z Ruska v letech 1888 až 1908.

Pokud by vám to nestačilo, tak je tu ještě série AC: Trial by Fire od Titan Comics. Příběh sleduje Charlottu de la Cruz, kterou chtějí zavraždit templáři poté, co zjistí, že je potomek asasínů.

Metal Gear Solid

Další hra, kterou není třeba nějak sáhodlouze představovat. Hra byla původně určena pouze pro Playstation a její první díl vyšel již v roce 1998, později se dostalo i na PC hráče a hráče Xboxu. Vše má na starost japonská Konami.

Tato hra měla největší ohlas právě se svým prvním dílem, jelikož se jednalo o parádní stealth akci s úžasným příběhem a skvělým herním stylem. Na výsluní se opět dostala díky svému poslednímu dílu Metal Gear Solid V: The Phantom Pain, ovšem za těch 17 let prošla obrovskými změnami.

Ale teď zpátky ke komiksu, který je neméně zajímavý a já ho považuji za jedno z nejlepších komiksových zpracování videohry. První série tohoto komiksu začala vycházet v roce 2004 a to konkrétně u společnosti IDW Publishing. Písmenka měl na starost Kris Oprisko, obrázky pak Ashley Wood. Celá tahle sranda čítá 24 sešitů, popřípadě ji můžete sehnat jako dvě paperbackové knihy či jeden omnibus.

Hlavní příběh se točí kolem toho, že hlavním hrdina Snake (voják), musí infiltrovat zařízení na výrobu jaderných zbraní, jelikož se zde vyskytuje skupina teroristů známá pod jménem Foxhound.

V komiksovém zpracování tu máme ještě jednu série ze světa Metal Gear Solid. Tentokrát se jedná o adaptaci Metal Gear Solid 2: Sons of Liberty a opět byla vydávána u IDW. Scénář si tentokrát vzal na starost Alex Garner, u kresby zůstal Ashley Wood. Komiks vyšel ve dvanácti sešitech v letech 2006 až 2007. Komiksová verze se od té herní liší v jedné konkrétní věci a to, že mnoho scén s Raidenem (hra) je nahrazeno Snakem (komiks).

O autorovi

S4TW
S4TW

Komiksy jsem začal číst s příchodem UKK na český trh, čili začátek roku 2013. Moje první články pro comixzone.cz byly zveřejněny téhož roku v listopadu. Jsem především fanoušek pláštěnek, hlavně těch marvelovských. Ale nebráním se ani jiným komiksům a dá se říct, že žánrově se snažím obsáhnout vše. Něco málo napoví má TOP10 (k 05/2017): 10. Fantomas se zlobí, 9. Fantastic Four - Příchod Galaktuse, 8. Starej dobrej Logan, 7. Živí mrtví, 6. Elektra: Atentát, 5. Hulkova planeta, 4. Skalpy, 3. Daredevil: Zmrtvýchvstání, 2. Zázraky, 1. Sin City.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku