Wonder Woman 1: Krev

10. ledna 2016 jardoom Diskuze (11)
Wonder Woman 1: Krev

Prsatá amazonka se své české premiéry dočkala díky nakladatelství BBart, které otisklo její první New52 komiks s podtitulem Krev. Jak se nám tento komiks líbil či nelíbil, to prozradí tato recenze.

Knihy Dobrovský

Jak už to bývá, do největších osobností i postav se vkládají ty největší naděje. Jedné z největších postav DC Comics byl zaplacen scénář od jedné z největších osobností komiksu součastnosti. Brian Azzarello měl být tím, kdo této krásce zařídí raketový start k nebesům. Dle mého názoru ale Wonder Woman v jeho rukou spíše plápolá ve větru jako papírový drak.

Příběh se točí kolem bohů, což je zajímavé, svěží a dost to člověka odtáhne od superhrdinského stereotypu, který nejspíš v poslední době prožíváme. V příběhu najdeme mnoho postav, hodně zvratů a také dost klíčových informací, díky kterým Dianin původ a život hlouběji zmapujeme. Není to žádný origine story, ale po přečtení zjistíte, že ho tato postava nyní ani nepotřebuje. 

Se scénářem je to jako na horské dráze. Když už Azzarello vymyslí skvělou zápletku a vloží do ní zajímavé postavy, zazdí to dost přímočarým sledem událostí, do kterých strašně moc žvaní. Přímočarost a žvanění, to do sebe moc nejde, ale věřte, že tenhle popis je naprosto přesný. Na každé straně totiž čeká jiné dobrodružství a nikde se moc nezdržujete.

Problém je v tom, že když už děj opravdu letí kupředu, což je dobře, čtenář v této rychlosti nedokáže vstřebávat přílišnou ukecanost monologů. Rozhovory mezi postavy jsou sice k danému tématu, čtenář se ale mnohdy na stránce zdrží déle, než by bylo zapotřebí, a po letmém prohlédnutí strany další už se nemůže dočkat, až na ni přeskočí.

Azzarello je mnohými čtenáři milován, ale stejně početnou skupinou také nenáviděn. Jeho Supermanovy příběhy ze série Pro Zítřek jsou naprosto dokonalé a lepé napsaného Supermana člověk přečte málokdy. Důkazem jeho dovedností je i série 100 nábojů, která je u nás i celosvětově velmi oblíbená a prožila mnoho úspěchu. Bohužel jsou ale i komiksy, které jsem díky němu zavrhl a jedním z nich je například Komediant / Rorschach ze série Before Watchmen.

Kresbu obstarala dvojice složená Cliffem Chiangem a Tonym Akinsem. V tomto případě musím říct, že mi kresba vůbec nesedla. Chianga mám celkem rád a Akinsonovu práci znám také, ale to, co zde předvádějí, je naprostá bída. Kresby obou autorů postrádají hlubší atmosféru a také cit pro detail. Také bych řekl, že ačkoli kniha není plná akce, všechny akční kresby nevypadají vůbec důvěryhodně a čtenář nad jejich prací jen polkne zoufalstvím.

Chiang je kreslířem první poloviny svazku a řekl bych, že první část celkem ujde. Ačkoliv tohle není klasická Chiangova kresba, jedná se o celkem obstojné dílo. Až na tloušťku obvodových linek mu nemůžu vytknout nic, kromě neatraktivnosti Wonder Woman. Chiang ale celkem dobře vystihl to, jak má vypadat kresba komiksu plného mytologie. Tento styl kresby ale naprosto nezapadá do standardů, které novodobý komiks nastavil.

Akins druhou část knihy naprosto zostudil. Nejenom že byla jeho část naprosto odfláklá a v podstatě se snažil Chianga jen napodobit, ale sex symbolem, kterým Wonder Woman rozhodně byla, již v jeho podání není.

Diana ztratila veškerý sex appeal a celkovou ženskou krásu. V podání Akinse vypadají dobře jen mužské postavy, kterým propůjčil dost dobré proporce a také realistické mužské rysy. Bohužel vše ostatní zpackal.

Jeho tváře zdaleka nevypadají stejně jako tváře Chianga a podobně nevkusné akční scény jen tak neuvidíte. Tyto problémy vidělo i vedení DC a tak Akins práci na Wonder Women ukončí po desátém sešitu.

Verdikt

BBart to s New52 vesmírem myslí vážně a dokládá to také fakt, že toho zde vychází opravdu mnoho. Trochu se ale bojím, že český strávník není připravený číst něco, co se nečetlo ani tam, odkud to přišlo. Wonder Woman byla po restartu tvrdě kritizovanou sérií a dost se divím, že Azzarella ještě nikdo nevystřídal. Tento scénárista s Wonder Woman zázrak neudělá a to, co nabídne, je jen průměr, který dostaneme všude jinde. Oddechovka je to svěží, ale hloubku ani poslání tato kniha nepřinesla. Snad příště.

BBart
Děkujeme za spolupráci nakladatelství BB art, které se zaměřuje na překlady úspěšné světové beletrie (od thrillerů a detektivek až po romány pro ženy), naučných knih a komiksů. Své si zde najde každý čtenář ať už jsou jeho literární chutě jakékoliv. Nakladatelství také zajišťuje tisk kalendářů.

O autorovi

jardoom
jardoom

Našel jsem způsob, jak prožít tisíce životů. Stačí popadnout knihu a číst, příběhů je mnoho, jen je nutné je chtít prožít

Poslední příspěvky v diskuzi

jardoom Offline
jardoom 18/01/2016 (18. ledna 2016)
Odpověd na #6847 příspěvek od batcat
fakt neviem racionalne pochopit ako mozte dat komiksom ako smrt rodiny, rok nula, wonder woman 5/10 a hulk proti svetu 9/10. 
Jak říkají kluci, je to hlavně o tom, co od toho komiksu člověk čeká. Hulk World War byl epický event plný všeho, co Marvel umí nejlépe. Né nadarmo je to jeden z nejlepších komiksů této zelené obludy. Celosvětově je tento komiks velmi kladně hodnocen a nejsem první a ani...
Morzael Offline
Morzael 17/01/2016 (17. ledna 2016)
Odpověd na #6850 příspěvek od Elhonzo
To jo, ale Batmana už nerecenzoval. Nechci mluvit za Jardooma, ale řekl bych že hodnocení záleží na tom co člověk recenzuje. Kdyby se všechno jelo podle jednoho metru tak si 10 zasluší pouze Watchmen a pár dalších kousků a zbytek si vyžere hodnocení kolem 3-4. Hulk v rámci Pakovo ´´trilogie´´ funguje jako dobré zakončení a...
Přesně tak. Jsou komiksy, co si vyslouží dobré hodnocení, protože v žánru a kategorii splňují to, co mají. Viz za mě třeba vloni autobus od Trystera nebo Úsměv. Zato zmíněný Batman nesplňuje, co jsem od něj očekával a proto ho vychvalovat nebudu. I když je mi jasný, že...
Elhonzo Offline
Elhonzo 17/01/2016 (17. ledna 2016)
Odpověd na #6849 příspěvek od batcat
jardoom recenzoval aj toho  hulka. ja som ho prave preto spomenul.
To jo, ale Batmana už nerecenzoval. Nechci mluvit za Jardooma, ale řekl bych že hodnocení záleží na tom co člověk recenzuje. Kdyby se všechno jelo podle jednoho metru tak si 10 zasluší pouze Watchmen a pár dalších kousků a zbytek si vyžere hodnocení kolem 3-4. Hulk v rámci Pakovo...
batcat Offline
batcat 17/01/2016 (17. ledna 2016)
Odpověd na #6848 příspěvek od Elhonzo
Jednoduše, ne všechno recenzují stejní lidé. 
jardoom recenzoval aj toho  hulka. ja som ho prave preto spomenul.
Elhonzo Offline
Elhonzo 17/01/2016 (17. ledna 2016)
Odpověd na #6847 příspěvek od batcat
fakt neviem racionalne pochopit ako mozte dat komiksom ako smrt rodiny, rok nula, wonder woman 5/10 a hulk proti svetu 9/10. 
Jednoduše, ne všechno recenzují stejní lidé. 
Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku