Marco Polo aneb cesta na Dálný východ

10. ledna 2016 fm.tua Diskuze (0)
Marco Polo aneb cesta na Dálný východ

Vydejte se na nebezpečnou cestu po stopách slavného benátského kupce Marca Pola. Poznejte cizí kraje, nakupujte hedvábí, zlato a pepř a výhodně ho při svém putování prodejte. Cestujte po moři či velbloudími karavanami přes pouště a buďte první, kdo se dostane do cíle.

Knihy Dobrovský

Marco Polo je komplexní strategickou záležitostí určenou spíše pro zkušenější hráče. Hry se mohou zúčastnit 2 – 4 cestovatelé s věkovým doporučením od 12 let. Délka putování se odvíjí od počtu hráčů a trvá přibližně od 45 minut do hodinky a půl.

Komponenty

Hmotnost krabice napovídá, že uvnitř toho najdeme opravdu hodně. Kromě toho se hra vymyká oproti dalším deskovým hrám svým tvarem, jelikož nemá klasický čtvercový tvar, ale tvar obdélníkový. Po jejím otevření najdeme poměrně objemná pravidla čítající 16 stran a dvoustránkový dodatek k pravidlům. Poté na nás vyskočí spousta kartónových komponentů, mezi nimiž nechybí hráčské desky, obchodní smlouvy, peníze, karty postav či destičky jednotlivých měst. V poměrně graficky vyvedeném papírovém insertu rozdělném na 4 části nalezneme dřevěné komponenty. Pro každého hráče jsou připraveny figurky cestovatelů a obchodní stanice v jeho barvě. Výčet uzavírá dřevěné zboží -  zlato, pepř a hedvábí a samozřejmě velbloudi. Bez čeho se u této hry neobejdete jsou kostky pro každého z kupců, jenž jsou hlavní mechanikou hry.

Herní deska hráče

Příprava hry

Doprostřed stolu se rozloží poměrně velký herní plán znázorňující část Evropy a Asii. Do každého města na hrací desce se položí odpovídající destičky měst, obchodních základen a do velkých měst jsou náhodně rozděleny karty, které umožňují v průběhu hry hráčům vykonávat akce. Poblíž plánu se umístí karty cílů, mince a veškeré zboží. Roztřídí se desky obchodních smluv na 5 hromádek po 6 kartičkách, jenž současně indikují počet kol.

Každý hráč obdrží hrací desku, 5 kostek ve své barvě, obchodní stanice a figurky, z nichž jednu si umístí na počítadlo a druhou na herní plán do Benátek. Dále hráči dostanou 1 počáteční obchodní smlouvu, jež si položí na svoji hráčskou desku. Do začátku každý obdrží 2 velbloudy a určitý počet mincí, který je pro každého hráče odlišný a závisí na jeho pořadí. 

Příprava hry

Připravená hra

Jak se hraje

Všichni cestovatelé společně hodí kostkami a umístí je do prostoru tomu určenému na hráčské desce. Ve svém tahu si musí hráč vybrat a vykonat právě jednu hlavní akci. Po vyhodnocení akce hlavní smí zahrát navíc akci pomocnou. Jakmile jsou spotřebovány všechny kostky, musí se hráč vzdát dalších tahů. V následující části se podíváme na jednotlivé akce.

Hlavní akce:

Zisk 5 mincí

Hráč umístí právě 1 kostku na příslušné akční pole, hodnota kostky není brána v potaz.

Tržiště

Tržiště představuje místo se 4 oddělenými akčními poli – „zlato“, „hedvábí“, „pepř“ a „velbloudi“, jenž přináší hráči zisk jednotlivých komodit. Hráč umístí kostku či kostky na akční pole, poté obdrží určité množství zboží, které je určeno použitou kostkou s nejnižší hodnotou. Tyhle komodity si položí do prostoru na své hráčské desce.

Chánova přízeň

Tohle pole je rozděleno na 4 sektory. Hráč může v průběhu jednoho kola umístit na toto pole pouze 1 kostku, hodnota na ní musí být rovna nebo vyšší hodnotě na kostce předchozí. Poté si vezme ze společné zásoby 1 kus zboží a 2 velbloudy.

Obchodní smlouvy

K uzavření obchodní smlouvy je třeba na volné akční pole lokalizovat 1 kostku. Následně si může hráč vzít 1 nebo 2 obchodní smlouvy z herního plánu a dát si je do prostoru na své desce. Je možné si vybrat smlouvy pouze z polí, která mají stejnou nebo nižší hodnotu udanou na kostce.

Akční pole

Akční pole

Cestování

K vykonání této akce je potřeba umístit 2 kostky na toto pole. Počet kroků o kolik se můžete se svým cestovatelem pohnout je určen kostkou s nejnižší hodnotou. Poté zaplatíte cestovní náklady určené daným polem. Případně doplatíte další dodatečné cestovní náklady, jež se liší podle toho, zda putujete pouští, kdy utratíte velbloudy nebo po moři, při této možnosti doplatíte patřičný počet mincí. Hodnota doplatku je udána na herním plánu u konkrétní cesty.

Akce cestování je nejdůležitější akcí, díky ní navštěvujete velká i malá města a posouváte se do cíle. Skončí-li vaše figurka cestu v nějakém městě, musí zde hráč vybudovat obchodní stanici. Je-li prvním návštěvníkem, tak ve velkém městě obdrží bonus uvedený na destičce obchodní základny, v malém městě bonus, jenž získá okamžitě a pak na začátku každého kola.

Karta města

Má-li hráč ve městě, kde se nachází karta města vybudovanou obchodní stanici, smí využít akci, kterou karta poskytuje. Na tuto kartu položí právě jednu kostku, ve většině případů zaplatí patřičný počet surovin a získá odměnu udanou na její pravé straně. Důležité je, že každá karta města může být v 1 kole využita pouze jedenkrát.

Karty postav a měst

Karty postav a měst

Pomocné akce:

Hráč si může dle svého uvážení vybrat jednu akci pomocnou, jenž zahraje buď anebo po akci hlavní.

Splnění obchodní smlouvy

V levé části každé smlouvy jsou vyobrazeny podmínky pro její splnění, na pravé straně je odměna, kterou hráč získá. Každý účastník může plnit pouze smlouvy, které má umístěné na své herní desce. Pokud si hráč vybere tuto akci, odloží do společné zásoby požadované množství velbloudů a komodit a získá odměnu. Smlouvu umístí na pole tomu určené na své herní desce.

Zisk 3 mincí

Hráč položí 1 kostku na měšec na herním plánu a vezme si ze společné zásoby 3 mince.

Přehození 1 kostky

Hráč odevzdá do společné zásoby 1 velblouda a přehodí 1 kostku.

Úprava hodnoty na kostce o 1 bod

Za zaplacení 2 velbloudů do společné zásoby je možné si 1 ze svých kostek přetočit na číslo o 1 vyšší nebo naopak.

Zisk černé kostky

Hráč odevzdá do společné zásoby 3 velbloudy a okamžitě si vezme 1 černou kostku, hodí ji a umístí si ji do prostoru na své desce. V tomto kole smí tuto kostku využít jako svoji vlastní.

Konec hry nastává po odehrání 5 kol. Po skončení posledního kola následuje bodování. Body lze získat za splnění karet cílů, za každých 10 mincí, má-li hráč vybudovanou obchodní stanici v Pekingu, za zboží a za splněné obchodní smlouvy, jestliže jich má nejvíce.

Hrací plán

Herní plán

Hodnocení

Tradičně začnu tím, co je na každé hře stěžejní a to jsou pravidla. Tahle 16 stránková knížečka je napsána výborně, bez jakýchkoliv kudrlinek kolem a jde přímo k věci. Kromě toho se v pravidlech velmi dobře orientuje a během okamžiku najdete vše, co potřebujete. Jednotlivé akce jsou popsány podrobně a během hraní jsem nenarazil na žádné dvojsmyslné vyznění pravidel.

Součástí hry je i dodatek k pravidlům, který je opravdu potřeba. Díky základním pravidlům se Marco Polo rychle naučíte, ale dodatek hráčům dovysvětlí například symboly, využítí karet cílů či v pokročilé hře jednotlivé akce karet postav. 

Velmi oceňuji přiložení kartiček pro hráče, na kterých je ve zkratce napsán průběh kola a všechny pomocné akce. Současně je obsahem i kartička pro rychlý set up.

Téma hry není při hraní až tak důležité. Ano začínáte v Benátkách a váš cíl je Peking, ale pokud přidáte do hry postavy, tak například kvůli schopnosti Khubilai Khan, začínáte v Pekingu a cestujete po Asii. Hra by se dobře dala naroubovat i například na obchod v Evropě či putování vesmírem, přistávání na planetách a obchodování, ať je téma hry jakékoliv, bude fungovat stále stejně.

Tím se dostáváme k samotnému hraní. Jedná se eurohru, která tak trochu balancuje na pomezí ameritrashe. Důležitou proprietou jsou totiž kostky, jimiž si na začátku každého kola hodíte. Ve svém tahu si můžete vybrat, zda využijete kostku bez ohledu na hodnotu nebo vyvoláte akci pro níž je hodnota hodu důležitá. Vždy musíte zvážit, co chcete dělat, jelikož pokud nějakou akci již obsadí jiný hráč, tak za její použití musíte zaplatit hodnotu danou na kostce s nejnižším hodem. Současně lze i některé akce správným použitím kostky pro protihráče zablokovat. Marco Polo proto skýtá nepřeberné možností strategických možností.

Obchodní smlouvy

Obchodní smlouvy

Variabilita hry je na poměrně vysoké úrovni. Na herním plánu je počáteční rozmístění kartiček měst vždy náhodné a zboží (obchodní základny), jež mohou cestovatelé v průběhu svého putování získat za vstup do města jakbysmet. Pokaždé dostanete do startu jiné typy smluv a v průběhu hraní si můžete vybrat smlouvu, která vám nejvíce vyhovuje. Nabídka smluv se mění každým kolem, a současně zbývající hromádky indikují počet kol do závěru hry. Dále si hru zpestříte úkoly, díky nimž mohou hráči získat další body a to navštívením měst, které mají tajně na kartách.   

Hra má v sobě i vyrovnávací mechanismus, který umožňuje hráčům, jenž součet na hozených kostkách nepřevýšil 15, dobrat si do tohoto počtu velbloudy nebo mince v libovolné kombinaci.

Jedinou akcí, která se mi zdála nevybalancovaná, je Cestování. Obsadí-li Vám protihráč tohle pole, tak je pohyb opravdu drahou záležitostí. S rychlejším posunem po hracím plánu se vážou větší náklady. Platíte peníze navíc už jen při použití akce pohybu či při použití lodní dopravy nebo do společné zásoby vracíte velbloudy.

Herní doba, odpočítána dle počtu kol, by mohla být o 1 či 2 kola delší, jelikož se mi při hraní zatím nepodařilo dojít do Pekingu a současně splnit úkol s návštěvou všech uvedených měst, což si myslím, že by mělo být možné.

Marco Polo rozhodně překvapil svou výbornou a hlavně zábavnou hratelností. Pro začínající hráče hra není vhodná a pokud by se stala jejich první hrou, tak mám obavu, že by byla i jejich poslední. Zkušenější hráč se rychleji sžije s herními principy a pochopení pravidel je pro něho výrazně jednoduší. Najde-li si Marco Polo cestu na váš herní stůl, rozhodně nezklame.


Marco Polo

Daniele Tascini & Simone Luciani

2 - 4 hráči; 12+; 45 - 90 minut

strategická desková hra

Albi, 2015

1099,-
 

výborně napsaná pravidla; variabilita; množství strategických možností
téma není stěžejní, drahý pohyb

Verdikt

Marco Polo je strategickou záležitostí hodící se spíše pro zkušenější hráče. Hra nabízí výborně napsaná pravidla, vysokou variabilitu při přípravě hry a hlavně spoustu strategických možností, které můžete během hraní využít. Téma není nosné, ale to vůbec nevadí, jelikož hra je poměrně vychytaná, co se týče hratelnosti. Marco Polo dokázal rozhodně překvapit a ocenění, která si hra vysloužil v minulém roce, získal zaslouženě.

Albi
Za poskytnutí deskové hry k recenzi vděčíme společnosti Albi, která dělá radost lidem již přes 20 let. Firma se nezabývá jenom deskovými hrami, ale i dárkovými předměty a přáními. V oblasti deskovek se Albi zaměřuje zejména na rodinné hry, vědomostní kvízy a hry určené pro děti.

O autorovi

fm.tua
fm.tua

Od malička jsem fanouškem fantasy. Vlastně to nastartovala ona jediná kniha, kniha o brýlatém klučinovi s jizvou na čele, který z ničeho nic zjistil, že je čaroděj, tak byl položen základní kámen. Začalo se na něm stavět, přibývali další knihy a neuvěřitelné příběhy a teď jsou ty základy pevné a nezničitelné, stejné jako dračí šupiny. Knihy jsou mým útočištěm před špatnou náladou, stresem. Poskytují mi jakousi ochranu před reálným světem, je to možnost úniku od běžných strastí života a způsob cestovat po vše možných zákoutích neuvěřitelných světů.

Minotaur.cz