Přísežný meč

7. ledna 2016 Padawan Diskuze (0)
Přísežný meč

Na podzim předchozího roku jsme si představili první díl prequelové série k epické sáze Píseň ledu a ohně nesoucí název Potulný rytíř. Tento příběh pokračuje v dalším díle zvaném Přísežný meč, kterému je věnována dnešní recenze…

Knihy Dobrovský

V předchozím svazku jsme se měli možnost seznámit s hlavními dvěma postavami a jejich originem, tj. sirem Duncanem, neboli Dunkem, samozvaným rytířem, který si po smrti svého pána přisvojil jeho rytířské ostruhy a vydal se na cestu potulného rytíře, a Eggem, neboli princem Aegonem, členem vládnoucího královského rodu Targaryenů, který v utajení slouží Duncovi jako panoš.

Dráha potulného rytíře skýtá mnoho dobrodružství, vzrušení, objevů a cest do vzdálených krajin, ovšem mimo jiné také hlad, žízeň a střechy nad hlavou v nepříznivém počasí. Aby se potulní rytíři těmto strastím vyhnuli, vloží přísahou svůj meč do služeb nějakého lenního pána či lorda, který mu za jeho služby poskytne pohostinnost svého domu.

Tomu se nevymyká ani Duncan, který se zavázal sloužit seru Eustácovi, pánovi hradu Nezlom. Jeho země jsou v současné době nejvíce sužovány suchem a co hůř, vyschl i místní potok zvaný Kostkovaná voda, který je hlavním zdrojem vláhy pro tento kraj.

Dunk se spolu s druhým potulným rytířem, serem Bennisem, vydává proti proudu potoka, kde zjišťuje, že za jeho vyschnutí nemohou jen úmorná vedra, ale také hráz postavená rolníky v sousedním panství, a to na pokyn jejich paní přezdívané Ruda vdova. Všem čtenářům musí být jasné, že v tomto činu bude odstartován konflikt, který bude provázet zápletku tohoto příběhu a následného rozuzlení, které na vás v tomto svazku čekají.

Stejně jako v předchozím díle se i v tomto svazku jedná o celistvý příběh, sem tam protknutý nějakým menším návratem do dávné minulosti, které zpestřují a obohacují děj. Nemá tedy nějakou atypickou strukturu. To naopak nebrání spádu, kterým zápletka postupuje, takže se dá knížka krásně přečíst na jeden zátah bez potřeby udělat si ve čtení pauzu.

Na jednu stranu je nepochybné, že celá série těží svůj úspěch primárně spojitostí s dnes velmi populární ságou Píseň ledu a ohně, přestože se odehrává v jiné časové době, na druhou se však jedná o poměrně čtivý příběh, plný zvratů a nečekaných momentů. Je však otázkou, jak úspěšný by dokázal být, pokud by to byla pouze samostatná série z vlastního světa, psaná méně známým autorem.

Přestože zde máme dvě hlavní postavy, tak Egg zde hraje až na pár momentů vedlejší roli, tudíž se vše točí kolem Dunka. Tomu odpovídá i vývoj postav, kde u Egga nezaznamenáme oproti předchozímu dílu nějaký znatelnější posun, naopak poměrně velký u Dunka.

Dunk již není pouze bývalým panošem, ale dle jeho chování, cností a zásad, které uznává, jej lze skutečně považovat za sera Duncana. Je tedy nepochybné, že přestože není rytířem „na papíře“, dokáže jím být ve svém srdci a hlavě. Z ostatních přítomných postav za zmínku stojí druhý potulný rytíř ser Bennis.

Bennis je již rytířem v letech, kdysi často sloužil s Dunkovým bývalým pánem, serem Arlanem a právě díky svému věku a protřelostí životem postrádá zapálení pro rytířské hodnoty, které se v seru Duncanovi rozhořely. Naopak vedle sebe tvoří krásný kontrast, kdy Duncan, přestože není skutečným rytířem, je příkladným vzorem a vedle něj Bennis, který naopak po těch letech rytířstvím pohrdá a využívá jej jen k tomu, aby si naplnil kapsy a žaludek.

Ohledně kresby jsem nezaznamenal žádnou změnu. Nadále jí hodnotím jako moc povedenou, dobře se hodící k tématu a scenériím, které jí jsou ztvárněny. Osobně také oceňuji skicy, které jsou umístěny na konci knihy, které knihu dle mého názoru velmi obohacují z estetického hlediska.

Verdikt

Přísežný meč si nese standardy předchozího svazku. V podstatě se dá říct, že komu se první díl líbil, najde zalíbení i v tomto, stejně tak nezmění názor jeho odpůrcům. Jedná se o chytlavý, relativně svižný příběh s mnoha zvraty, pro někoho možná i předvídatelnými, ale stále čtivými. Kresba je velmi pěkná, vhodná pro danou tématiku. Nemám důvod hodnotit jej jinak než posledně.

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

Padawan
Padawan

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku