Skalpy 03: Mrtvé matky

6. ledna 2016 Damien Diskuze (0)
Skalpy 03: Mrtvé matky

„Nejlepší nová komiksová řada za dlouhé roky.“ jak řekl Garth Ennis a věru nebyl daleko od pravdy. V době všech fantasy sérií nebo pláštěnkových superhrdinů jsou Skalpy opravu osvěžující drsné krimi-čtení a třetí svazek není výjimkou. (Recenze bude obsahovat drobné spoilery k minulým dílům)

Knihy Dobrovský

Příběh:

Jak čtenáři dobře vědí, na konci první knihy náš svět násilně opustila jedna z hlavních postav a na konci druhé knihy jsme si to připomněli. A tato vražda je tématem většiny dialogů ve třetím svazku. Ovšem, jak napovídá název, nepůjde zde jen o jednu mrtvou ženu, ale Dashielle půjde po stopách i vrahovi další oběti bezuzdného násilí. Krom toho si bude muset víc než kdy jindy dělat pořádek ve vlastní hlavě a poprat se se svými démony. A bude to muset udělat rychle, protože věci se dávají do pohybu a na scénu nastupují noví herci.

Komiks:

Hnedle první kapitola (kreslená Johnem Paulem Leonem) je prakticky nepříběhová, docela haluzní noční můra Dashielle, Zlého koně. Jako zobrazení rozervanosti a nervového vypětí policajta na nejhorším možném místě a zároveň tajného agenta funguje perfektně. Navíc s nádechem obžaloby bílého muže, který indiánům kromě ohnivé vody přivezl i choroby a genocidu. Ta indiánská část Dashielovi osobnosti se teď bude mnohem víc rvát s tou částí, která indiány nesnáší.

Komiks pokračuje v zajetém stylu a zobrazuje zemi indiánů v těch nejhorších možných barvách, jako špinavou prašnou díru plnou drog, násilí a degradovaných domorodců na podpoře. Zároveň nezvolňuje ani zajeté tempo Zlého koně, který si prokopává cestu metamfetaminovými vývařovnami při pochůzkách pro svého zlotřilého šéfa, Rudou vránu, dokud nenajde zavražděnou ženu a pozůstalou tlupu malých dětí. Spolu se zjištěním, že je mrtvá i jeho nenáviděná matka, však jeho tempo povážlivě upadá.

Celkově jsem měl v tomto svazku ze Zlého koně pocit, že změknul. Z předchozích dílů jsme zvyklí na jeho bezprizorní a velmi přímý způsob řešení problémů, což platí i zde, ale forma jeho vystupování se mění. Dílem i proto, že se část příběhu věnuje nejstaršímu z pozůstalých dětí, zavražděné neznámé, a otevírá tak čtenáři svou citlivější stránku.

Představa o Dashovi jako o hodném tvorovi je však záhy bořena retrospektivy (které jsou pro Sklapy nezbytné stejně jako textové bubliny), které nás berou zpět do jeho dětství, a my si potvrzujeme, že jako teenager byl tak nesnesitelný, jak bychom asi typovali. Současně však dokazuje, že dokáže člověka uzemnit nejen pěstními argumenty.

Na druhé koleji příběhu sledujeme Rudou vránu, který želí smrti Diny Zlého koně zcela nepokrytě a veškerá nařčení z jejího zavraždění odmítá s překvapivým nasráním. Jeho osobní zainteresovanost do vyšetřování této vraždy je minimálně zajímavá a otevírá to několik otázek, ačkoli čtenář může na konci svazku vytušit, kdo to asi udělal.

Otázek se nabízí ale vícero. Například kdo zabil Ginu nebo kdo je Pan Hlavoun a co v rezervaci sleduje? Kam povede vyšetřování Volného páda? Poslední kapitola se vůbec věnuje postavě policisty Volného páda (kreslena Davidem Furnóem) a právě jeho dějová linie nabízí naději na alespoň nějaké odpovědi.

Postavy se někam pohnuly a příběh taky. Vizuál je pořád pecka.
Dokážu si představit, že někoho tato série vyloženě neosloví.

Verdikt

Noir kriminálce z prostředí rezervace atmosféru nelze upřít ani náhodou a nominaci na Eisnera jedině chápu. Vcelku jednoduchý příběh je uzlován zvraty a gradován vzájemnými spory mezi postavami. Zároveň to celé nepostrádá dynamiku, a ačkoli se zdá, že se Aaron rozhodl ze starého dobrého divokého západu vykostit veškerou romantiku, troufnu si říct, že určitá poetika v té hutné lidské tragédii je. Plus se dozvíte něco z indiánského folklóru a nářečí.

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

Damien
Damien

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Minotaur.cz