Batman 04: Rok nula - Tajné město

5. ledna 2016 Morzael Diskuze (3)
Batman 04: Rok nula - Tajné město

Rok 2015 pro mě byl takovým superhrdinským detoxem, který jsem už nutně potřeboval. Možná jste si i všimli, že jediná recenze za celý loňský rok na nějaký pláštěnkářský komiks, co jsem napsal, byla shodou okolností na předcházející díl této série (Pokud byste chtěli být opravdu rejpalové, možná byste si uhádali i Černou Orchidej).

I když ani letos neplánuji svou pozornost věnovat tímto směrem, tak vás teď z mé strany čekají recenze na tři superhrdinské kousky. Milým překvapením pro mě byl ten nejnepravděpodobnější z nich, ostatní byly zklamáním.

Knihy Dobrovský

Žánr:

Superhrdinský, sci-fi

Příběh:

Bruce Wayne se vrací do Gothamu, aby zbavil město zločinu. V cestě mu ale stojí obávaný gang Red Hoodů, který nakazil celé město napříč všemi jeho vrstvami. Bruce bude muset pochopit, kým se musí stát, aby takového nepřítele porazil.

O komiksu:

No jo, nebudu se tvářit ani moc překvapeně, Batmana mám načteného v originále až do Endgame, takže jsem věděl moc dobře, do čeho jdu. Vždycky mám radost, když po dočtení/dokoukání nějakého díla čtu vyjádření autora a zjistím, že jsem přesně pochopil jeho záměr. Naneštěstí mi záměr tohoto díla vůbec, ale vůbec nesedí.

Scott Snyder, autor komiksu, si uvědomoval nedostižnost Millerova Roku jednu, a proto se rozhodl pojmou Batmanův origin po svém. Údajně pro moderního čtenáře. Chtěl udělat z úvodního Batmanova příběhu akční, barevnou, sci-fi jízdu, dynamickou a hravou. To se mu myslím povedlo, ale já se ptám: Proboha proč?

Napadá mě tu jen jedna trefná analogie. Viděli jste Gran Torino ne? Parádní film od Clinta Eastwooda. Tak si představte, že ten asiat, který po něm na konci toho skvostného a unikátního Forda zdědí, tu jedinečnou americkou klasiku parkne do nejbližší garáže, dá pod něj neony, nastříká ho chromem a dozadu narazí křídlo. Někdo by řekl SWAG, já říkám zrůdnost.

Nechci sci-fi Batmana, nechci, aby se půlka Batmanovského svazku odehrávala v denním, barevném Gothamu, nechci, aby Batmanův první soupeř byl sebeuvědomnělý Joker.

Fajn, styl mi nesedl, to se může stát, pokud se to udělá jinak, ale kvalitně, můžu si brblat, jak chci, ale autor odvedl dobrou práci. No, ne.

Snyder nikdy nebyl zrovna dělo přes dialogy, ale co předvádí tady je přinejlepším tuctovost. Nejvíc jsem se pobavil u hloubavého rozhovoru otce se synem v garáži. Sotva desetiletý kluk se tu vyjadřuje lépe a moudřeji než většina dospělých lidí, co znám. Zato jeho dospělé já se naopak chová jako uražené děcko. Nevyslechne si nic, co se mu ostatní snaží říct, a agresivně chytá pod krkem jediného člověka, který mu celý život kryje záda. Prostě Zen.

Když bylo Brucovi 10 let, jeho otec už měl holografickou technologii, o které si my můžeme nechat zdát i v dnešní době. Batman používá antigravitační boty a hák na hlasové ovládání. Působivé hračky, které stírají rozdíl mezi Brucem Waynem a Terrym McGinnisem.

Snyder už ani nemůže vědět, jestli ještě píše Batmana nebo Batmana Beyond. V akci pak používá všechny tyhle cool a fresh hi-tech tools a staré dobré kouřové bomby a batarangy jsou odhozeny do koše minulosti.

Je tu pár míst, které jistě potěší staré batmanofily, a nebo ne? Stránka, která kopíruje scénu z obálky Detective Comics #27, kde se Batman objevil poprvé, byla příjemná pocta. Scéna, kdy si Bruce uvědomí, že se musí stát netopýrem, se ale od původní decentní, hluboké a osobní posunula díky holografické kouli v předimenzovanou slátaninu, ze které mi málem naskákala vyrážka.

Pád Red Hooda do kádě s kyselinou se zase posunul z tragicky smutného konce jednoho nešťastného člověka (ze stránek Killing Joku) ve scénu naprosto bez emocí a až násilně prvoplánovou.

Teď to musí působit, že dám komiksu fakt nízké hodnocení, ale tak zlé to nebude. Klika je, že tu furt vychází Temný Rytíř a Detective Comics. Ty tenhle komiks celkem zvedají. Faktem je, že Rok nula je správná akční oddechovka, která se příjemně čte a uteče vám jako voda. Navic tři minipříběhy o Brucově tréninku byly docela zajímavým osvěžením, které se právě pro moderního čtenáře hodí. Ty se mi opravdu líbily.

Celé hodnocení tohoto svazku je hodně osobní záležitostí, která padá na tom, že nesplňuje mé představy o tom, kdo a co je Batman, a jaké byly jeho začátky. Vše mi přijde prvoplánované, tupě přímé, křiklavě barevné a naprosto bez duše.

Greg Capullo naštěstí opět zachraňuje den svou parádní kresbou, kterou rozmělnil Snyderovi výmysly ve stravitelnou potravu. Rozhovor v Uroboros symbolu mi přišel jako bezvadný nápad, akční sekvence jsou zachyceny parádně přehledně a dynamicky. Coloring je pak už šlehačkou i třešničkou na dortu grafického zpracování.

Rok Nula – Tajné město pro mě bylo prostě zklamáním po stránce scénáře a příběhu. Možná jsem už na tuhle sérii příliš starý, příliš ovlivněný a potřebuji mít Batmana ve špíně, noiru, v syrovosti, v krvi a pouličním násilí, potřebuji ho mít v černé noci temného Gothamu. To je můj Batman, ne tyhle omalovánky. Díky Scotte, žes mi připomněl, proč už nečtu superhrdiny.

Určení:

Nováčci ve světě Batmana a lidi, kteří mají rádi akční superhrdinské komiksy s krásnou kresbou.

Kresba, akce
Prvoplánovost, bezduchost

Verdikt

Rok nula je demonstrací všeho, co na Batmanově runu od Scotta Snydera nemám rád. Je to barevné, akční sci-fi, které má do myšlenky a atmosféry toho, co mám já zafixováno pod pojmem Batman, opravdu daleko. Prvotřídní kresba Grega Capulla naštěstí svazek o dost zvedá a dělá z něj příjemnou akční oddechovku. Na památný origin legendární postavy, jaký vytvořil Frank Miller svým Rokem jedna, ale zapomeňte. Je to pouze lehce nadprůměrná záležitost, kterou po pár měsících bezpečně zapomenete.

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Poslední příspěvky v diskuzi

spiderbat Offline
spiderbat 11/01/2016 (11. ledna 2016)
Taky mám dojem, že Rok jedna, překonat nelze, je to jako kdyby se někdo pokusiů přemalovat Monu Lisu, dát jí sluchátka a sluneční brejle, a furt to vydával za umění.
Morzael Offline
Morzael 06/01/2016 (6. ledna 2016)
Ajaj :-D to je trapas, díky za připomínku
Elhonzo Offline
Elhonzo 06/01/2016 (6. ledna 2016)
Ale notak Morzaeli, Detective Comics # 27 ne 24 :-D . Jinak stejně jako u Smrti Rodiny s recenzí plně souhlasím,
Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku