Mé aktuální čtení #18: Batman & TMNT

24. ledna 2016 jardoom Diskuze (0)
Mé aktuální čtení #18: Batman & TMNT

Když byl oznámen crossover Batmana a Želvích ninjů, přišel poprask, který se nejspíš i očekával. Největší ikona DC po boku legendárních mutantů z kanálu? Nemožné, ale díky této minisérii skutečné. V další recenzi z rubriky Mé aktuální čtení vám ale vysvětlím, proč tento komiks doprovázel poprask naprosto zbytečně.

Z prvního sešitu se moc vyčíst nedalo a svůj názor na něj jsem si nechal rozležet v hlavě aspoň do doby, než výjde pokračování a já ho s klidem na duší přelouskám. Druhý sešit byl klíčový, protože mě přesvědčil o tom, že prvním sešitem udané tempo i směr komiksu zůstane stejně nezajímavé až do konce série.

Knihy Dobrovský

Příběh tohoto komiksu je v prvním sešitu rozdělen na dva středobody. Ten první se motá okolo Killer Croca, který je se svou bandou v kanále a náhodou narazí na doupě Želváků. Naši čtyři Želví ninjové mu ale dají jasně najevo, že u nich není vítán. Killer Croc tedy pozná, jak to chodí ve stokách a Želváci mu předvedou své přednosti.

Batman je pochopitelně druhou částí tohoto sešitu. Ninjové Foot Clanu se totiž vloupali do laboratoře, která patří pod Wayne Enterprises a jak už to u pana Wayna bývá, ten si svůj majetek hlídá, takže se tam velmi rychle objevil Batman a ukáže jim, kudy se jde ven. Vyvést všechny nezvané hosty ven ale nebude lehké, na scéně se totiž objevuje samotný vůdce Foot Clanu, Trhač.

Druhý sešit už přinesl slíbené setkání a hlavně fight mezi Batmanem a partičkou Želv. Mohu s klidným svědomím říct, že zde se příběh nekonal a v podstatě nevím, za co dostal scénárista zaplaceno. Druhý sešit byl jednou obrovskou bitvou. Téměř vůbec se nemluvilo a vše bylo jen o tom, jak Batman cvičí se Želváky.

Tolik stručně k příběhu, který prozatím nenabídl nic světoborného. Z prvního sešitu se nedalo moc vyčíst, zda se děj vyvine a kam až se může komiks dostat. Pokud mohu mít tu drzost, tak po druhém sešitu říkám, hoši ruce pryč! Je to nemastné, neslané a celkový směr komiksu je strašně moc přímočarý a bez vize, které by se komiks mohl držet. 

Z komiksu jde cítit, že scénárista James Tynion IV prozatím jen improvizuje a nemá ucelenou myšlenku, kterou by mohl do komiksu vložit. James Tynion se sice vizuálně velmi podobá spisovatelské rodině Kingů (opravdu velká podoba se spisovatelem Stephenem Kingem i jeho synem Joem Hillem) ale jeho spisovatelské umění není ani třetinové.

Tato osoba je v poslední době dost vytížená a má mnoho možností se zviditelnit, ale si nemyslím, že je něčím vyjímečný a v dnešní době sepíše stejný béčkový scénář kde kdo. Je pravda, že v New52 psal se Snyderem Batmany, ale vše to jsou průměrné práce a nevzpomínám si, že by makal na něčem, z čeho by se člověk posadil na zadek. Proto si myslím, že James Tynion Čtvrtý není tím, co by si tak velká událost, jakou tento crossover měl být, zasloužila.

Kresba je místy horší než scénář. Pokud chcete kreslit komiks s Batmanem, musíte umět Batmana nakreslit. Freddie E. Williams sice Batmana v minulosti kreslil, ale na toto období nejspíš zapomněl. Jeho Batman vypadá jako po půlroční steroidové kůře. Průser je ale v tom, že mu jeho sluha Alfred do prdele místo Sustanonu střílí McDonalda. Bruce Wayne je prostě vyžrané hovado a jeho robustnost zdaleka nepůsobí jako fyzická zdatnost demonstující jeho sílu.

Na zbytku kresby nemám co vytknout. Želváci jsou velmi podobní poslední filmové verzi a to se mi líbí. Kresba je svižná a Williams dokázal hezky vystihnout jak statické fáze, kterých v komiksu moc není, tak i ty akční, ve kterých přesně vykreslil všechen pohyb v panelu. Nemyslím si, že by jeho kresba byla něčím, co by z fleku čtenáře oslnilo. Když ale objektivně zvážíme veškeré prvky, tak se všichni shodneme na tom, že kresba je tou lepší částí tohoto komiksu.

Verdikt

Myslím, že dva sešity bohatě stačí k tomu, aby si čtenář udělal ucelený názor na směr i vývoj komiksu. Je zde mnoho prostoru ke zlepšení ale myslím, že autoři komiksu nejsou sehraní a ani zkušení, takže ke zlepšení nedojde. Chybí tomu moment překvapení, jakákoliv poutavost a v komiksu není ani špetka dobrého vtipu, který Želvákům nikdy nechyběl. No prostě průser, který se jen tak nevidí.

O autorovi

jardoom
jardoom

Našel jsem způsob, jak prožít tisíce životů. Stačí popadnout knihu a číst, příběhů je mnoho, jen je nutné je chtít prožít

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Článek týdne

Žoldnéř 2: Tajemná formule

Žoldnéř 2: Tajemná formule

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku