Goon 04: Čest a děsivé konsekvence z ní plynoucí

2. ledna 2016 Morzael Diskuze (0)
Goon 04: Čest a děsivé konsekvence z ní plynoucí

Posledním komiksem, který nám vloni nakladatelství Comics Centrum nadělilo, byl čtvrtý svazek série Goon. Uzavřeme proto sérii recenzí edice Na přání roku 2015 touto knihou, a mrkneme společně Goonovi na hasák (to možná nevyznělo nejlíp).

Knihy Dobrovský

Žánr:

Fantasy, sci-fi, sportovní, akční, gangsterský

Příběh:

V první kapitole svazku se Goon stává členem týmu fotbalistů (amerických fotbalistů samozřejmě), který místním lidem vrací naději a chuť do života. To by ale nebyla série Goon, kdyby to celé nakonec nešlo do kopru. Proč? Tak absurdní odpověď vám snad ani nenapíšu.

Druhý příběh svazku je Goonovskou inscenací Dickensnovi Vánoční koledy. Jo, je to přesně tak zvrhlý, jak si to představujete.

V poslední části se pak Goon s Frankym vydávají na pomoc doktoru Slitinovi, který má takříkajíc korozní problém (he he). Toho ale následně hořce litují, obzvláště Goon.

O komiksu:

To bylo zase drama. Vy toho Goona jednou tak vytočíte, že vyleze z komiksu a nafláká vám. Opět musel chudák bojovat o své vydání do poslední chvilky. Náš nabušený habán to ale nevzdal a i tentokrát se nakonec zadařilo.

Už jsme tu měli Goonův urputný souboj s Godzillou, válku proti Pater Monsterovi, který stojí v čele své zombie armády, souboj s rybími lidmi a všemožnou další havětí. Je tedy možné, aby nás série ještě něčím překvapila? No, jak by řekl můj kamarád po pěti pivech: Fakt, že jo, hej!

Hned první část je netradičně totiž klasický sportovní příběh o partě sympatických outsiderů, kteří to dotáhnou ze dna na vrchol. No dobře, pěkně kecám. Je to příběh o partě hospodských hovad v čele s Goonem, kteří hrajou fotbal tak brutálním způsobem, že se jim nikdo neodváží stavět do cesty. Ale určitá romantika v tom je, proto vám také bude upřímně líto, když to s tím týmem tak úplně nedopadne.

Vánoční koleda v Powellově režii je opravdu otřesný, otřesný nápad! Ale neskutečná sranda! Fakt! Je to jako sledovat partu místních bezdomovců, jak se pokouší inscenovat Hamleta.

No a poslední část svazku je tak tématicky obsáhlá, až skoro Powella podezírám, že ji psal na nějakým halucinogenním tripu. V první části se Franky a Goon vydávají pomoct svému příteli doktoru Slitinovi do dimenze, kterou by Lovecraft odbyl svým typickým popisem: Bylo to nepopsatelné, neuchopitelné, nevyjádřitelné.

Powell se s tím ale nemaže a v klidu tu zvrhlost popíše, uchopí a vyjádří. Posílá naše dva bouchače do kaleidoskopicky šáhlého a barevného světa plného nesmyslů. Že je to nuda? No tak si představte svět nesmyslů podle Frankyho. Jak říká dnešní mládež: To nechceš, ty vole!

Následuje Goonův urputný souboj s armádou robotů, protože Powell potřeboval zesměšnit ještě alespoň jedno žánrové klisché. Končíme pak Goonovským prison breakem. Tohle ale není na čtyři série a nikdo si při tom nemusel tetovat celé tělo, ani dlabat lžičkou tunel. Tak co říkáte na tu nálož, docela nabité dobrodrůžo, ne?

Eric Powell si se scénářem vedl opět skvěle, ale musím se pozastavit nad jednou věcí. U minulých svazků bylo hodně momentů, kdy jsem se od srdce zasmál. Zde jich ale bylo minimum, ne-li téměř žádné.

Neberte to tak, že by svazek byl nudný, to opravdu ne. Pořád je tu hodně akce, originality a absurdity. Jen mi přišly předchozí svazky vtipnější. Těžko říct, jestli se mi autor tentokrát netrefil do nálady, vkusu nebo jsem si už na jeho humor příliš zvykl. Kdo ví.

Kresba si samozřejmě i nadále drží svou úroveň. Tou úrovní myslím jednoduchost, přímočarost a hračičkovské vykreslování postav. Celkově jsem se čtvrtým Goonem standardně velmi spokojený. Navíc se počtem stránek jedná o velmi vydatnou porci komiksové zábavy. A pokud by vám to bylo málo, Thomas Lennon (schválně si ho vygooglete, tenhle člověk by vás ve spojitosti se sérií Goon prostě nenapadl) napsal na konec krátkou povídku jen o Frankym, větší ptákovinu jsem dlouho nečetl. V dobrém samozřejmě.

Jo, málem bych zapomněl, svazek se může chlubit i dvěma Eisnerovými cenami. Zmiňuji to, pokud náhodou jsi umělecká fajnovka, co nečte podřadné komiksy, a potřebuje ke Goonovi nějak náležitě popíchnout. A pokud jsi, fakt nevím, jak jsi se kruci dostal na naše stránky.

Určení:

Fandové série Goon. Milovníci absurdního humoru a fantasy/horor tématiky.

Nápady nabitý, akční scénář
Méně humoru

Verdikt

Goon je prostě sázka na jistotu. Eric Powell nám už počtvrté servíruje porci akce, humoru, absurdity a originality, se kterou se jen tak někde nesetkáte. Rozhodně ne na českém trhu. Svazek sice není tak vtipný jako jeho předchůdci, je ale více akční s novými nápady a je pořádně obsáhlý. Bez váhání si hromotluka zombie-bijce aka Goona do své knihovny pořiďte i počtvrté. A pokud ještě nemáte ani jednoho, máte teď pár měsíců na to, dohnat předchozí 4 svazky a na jaře společně s námi nastoupit na vlnu dalšího dílu této kultovní série. #sirteGoona

Comics centrum
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Comics Centrum, které vzniklo v roce 2003 a zaměřuje se především na tisk komiksů pro dospělé. Do svého tisku si vybírá ty nejzajímavější a nejúspěšnější světové komiksy. Mimo to vydalo v roce 2007 v České republice první knihu o dějinách světového komiksu. Je naším úplně prvním partnerem a my mu velmi děkujeme za spolupráci.

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku