Mýty 08: Vlci

2. ledna 2016 Morzael Diskuze (0)
Mýty 08: Vlci

V rámci čistého štítu na začátku nového roku doháníme poslední resty z roku 2015. Jedním z nich jsou i Vlci z Mýtických příběhů Billa Willinghama, neboli osmý svazek legendární série, kterou nám pravidelně přináší nakladatelství Crew.

Knihy Dobrovský

Žánr:

Fantasy

Příběh:

Mauglí se vydává po stopách bývalého šerifa Mýtova, všemi oblíbeného Wolfiho, kterého má za úkol přivést zpět. Po cestě bude muset dělat vyloženě psí kusy, aby se velkému, zlému vlku dostal na kobylku.

Ve druhé části se pak chystá odvetný úder proti Nepříteli za jeho útok dřevěných vojáků. Jak dopadl a kdo ho provedl, vám už ale neprozradím, protože o takovou podívanou bych vás nerad okradl.

O komiksu:

Série Mýtů si drží celkem pravidelně tón svých knih ve schématu – akce, kecání. No, a jelikož byly Arabské noci (a dny) tou ukecanější knihou, jsou Vlci o to více akční.

Ať už se jedná o Mauglího pátrání na drsném severu Ruska, Popelčinu tajnou a dost šílenou misi, nebo útok vůči Nepříteli, je svazek celkem solidní jízdou, která vám dává sotva prostor na vydechnutí. Ke vší té akci se navíc přidává i všemi očekávaná událost týkající se Sněhurky a Wolfiho.

Je myslím tedy naprosto jasné, že Vlci jsou prostě natřískaný a klíčový komiks, který musí každý fanda série mít ve své knihovně. Willingham je tu se svým scénářem v plné síle. Nejenže se dozvíme další tajemství ohledně světa Mýtů, ale opět se o trochu více sblížíme s postavami.

Například když vidíme zlomeného Wolfiho v pustině uprostřed Aljašky, Krásku, která si uvědomí své chování vůči manželovi, nebo synovské dilema Pinocchia. I přes svou nadpřirozenou podstatu jsou charaktery Mýtů stále především lidi se svými problémy a slabostmi, se kterými se můžete bez problému sžít.

Vůbec si myslím, že Mýty mají jedny z nejlépe napsaných postav v komiksovém světě. To je vedle perfektně postaveného světa výborný základ pro kvalitní fantasy, a já si stále stojím za tím, že Mýty jsou jedním z nejlepších fantasy, co se mi kdy dostalo do rukou.

Kresba Marka Buckinghama je stále stejně dobrá. Vlastně je možná o trochu lepší, protože je vidět, že se na určitých detailech stále vyvíjí a zlepšuje. Každopádně se jedná o součást Mýtů důvěrně známou a padnoucí.

Jedinou změnou tu je přibrání do týmu Shawna McMannuse, který si vzal na starost poslední část o Popelčině misi. Tím si patrně postavil i odrazový můstek pro své dvě spin-offové knihy v hlavní roli právě s touto postavou (Cinderella: Fables Are Forever, Cinderella: From Fabletown with Love). Doufám, že i u nás se jich jednou dočkáme.

S McMannusem u nás, s výjimkou práce na Sandmanovi, nemáme moc zkušeností. Jeho kresba se myslím drží Buckinghamově vzoru celkem dobře, ale je místy více roztomilá (kdybych si tedy měl vybrat jedno slovo, kterým bych ji popsal). To vlastně sedlo k příběhu krásné a smrtící holčiny celkem dobře.

Určení:

Fanoušci téhle parádnické série, kterou nejde nemilovat. Čtenáři fantasy tématiky.

Verdikt

Osmý svazek je opět tím klasickým důkazem kvality Mýtů v celé své kráse. Máte tu akci, intriky, posun v ději a výbornou interakci postav. Fandové rozhodně zklamáni nebudou, já nebyl, a věřím, že nováčci zase nebudou tak šílení, aby začali od osmého svazku série. Zvláštností je tu pak hlavně kresba posledního příběhu, která i přes lehce netradiční styl stále do světa Mýtů krásně zapadá. Osm knih a Mýty si stále drží výborné tempo, standard a kvalitu. Jestli ještě hledáte nějaké novoroční předsevzetí, tak začíst číst Mýty, je jedním z nejlepších!

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku