Amazing Spider-Man: Rodinný podnik

6. října 2017 Elhonzo Diskuze (0)
Amazing Spider-Man: Rodinný podnik

Amazing Spider-Man: Family Business byl druhý komiks, který Marvel vydal v rámci své znovuobnovené série "Marvel Original Graphic Novel“. Jak už název napovídá, jedná se o sérii grafických románů a skutečně se jedná o ty pravé grafické romány.

I když spousta lidí dnes označuje pojmem grafický román každý druhý komiks, tak tímto názvem se dá označit pouze komiks, který vyšel jako jeden příběh. Takže i když jsou třeba Strážci perfektní komiks nejedná se o grafický román, neboť původně vyšel v dvanácti dílné sérii. To jsem ale trochu odbočil a teď něco ke komiksu samotnému.

Knihy Dobrovský

Scénář měla na starost autorská dvojice Mark Waid (u nás známý především díky Království tvé) a Mark Robinson. U takovýchto příběhů se těžko posuzuje na čí hlavu by měla padat chvála, nebo případná kritika. Naštěstí to pánům spolu docela dobře šlo a dovedli před nás přeložit v celku originální příběh.

Středobodem celého příběhu je to, že Peter Parker znenadání zjistí, že má sestru. Tohle zjištění ho spolu s armádou neznámých pronásledovatelů donutí opustit domovský New York a vydat se do různých koutů světa, aby záhadě přišel na kloub.

Více než klasický příběh se Spideyem celý komiks působí jako špionážní thriller ve stylu Jasona Bourna, ale ke konci nabude podobu senzačního dobrodružství á la Indiana Jones. Moc výrazných postav se v komiksu nevyskytuje, ale Spider-Man je psaný na jedničku. Hláška střídá hlášku a když je třeba, tak ze sebe dokáže vydat absolutní maximum.

Teresa Parker je velmi dobře načrtnutá postava, ale bohužel si k ní čtenář nedokáže do konce komiksu vybudovat nějaký bližší vztah. Kingpin pak odvádí svůj klasický záporácký výkon. Najdou se s ním ale daleko lepší příběhy, ve kterých zatápí buď síťomilovi nebo Daredevilovi.

Výtvarnou stránku komiksu měla na starost další dvojice a to Werther DellEdera, který obstarával kresbu tužkou a Gabriele DellOtto, který odpracoval vše ostatní. Kdo už od DellOtta něco viděl (u nás třeba Tajná Válka, nebo hřbety UKK) tak ví, že to je takový druhý Alex Ross.

Jeho malba vypadá velmi realisticky a je radost na ní pohledět. Navíc si nepamatuju, kdy naposled jsem viděl tak dynamickou akční scénu, jako tu v dešti ze začátku komiksu. Ostatně posuďte sami z okolních obrázků.

Verdikt

Amazing Spider-Man je pohodový komiks s velmi dobrou kresbou. Spider-Man je přesně takový jak má být. Není tu taky ten „stereotypní“ New York, ale světové lokality jako Monako, Švýcarsko nebo Egypt, zkrátka místa, kde Spideyho ne moc často vidíme. Malou výtku bych měl ke konci, který nechává zbytečně otevřená vrátka a moc toho nevysvětlí. Komiks vás sice na zadek neposadí, ale bez velkých očekávání si ho užijete.

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

Elhonzo
Elhonzo

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku