Loony Quest – překonej překážky, získej korunu!

30. prosince 2015 fm.tua Diskuze (0)
Loony Quest – překonej překážky, získej korunu!

Hledáte-li rychlou hru s jednoduchými pravidly a současně něco ve stylu party her, mám pro vás tip. V Loony Questu si procvičíte svůj odhad, něco málo si nakreslíte a užijete si spoustu zábavy.

Knihy Dobrovský

Na výpravu za získáním koruny po starém králi Fedoorovi, jenž nemá žádného následníka, se můžete vydat ve 2 až 5 hráčích. Hru zvládnou děti od 8 let věku a průchod 1 ze 7 světů se vám podaří do 20 minut.

Komponenty

Ve čtvercové krabici menšího formátu najdeme 5 průhledných fólií a herních desek, 5 smazatelných fixů a mazací hadříky. Dále jsou součástí žetony postav, prémií a postihu. Důležitou proprietou je 21 oboustranných karet světů, jimiž vy jako dobrodruzi budete procházet.

Příprava hry

Doprostřed stolu se položí krabice s plastovou vložkou. Každý hráč obdrží žeton své postavy, žeton skóre, herní desku s fólií, fix a hadřík na mazání. Ke krabici se umístí roztříděné žetony postihu a prémií, poblíž hracího plánu se položí přesýpačky. Hráči si zvolí mapu světa, který budou hrát a vloží ho do plastové vložky uprostřed stolu tak, aby na něho všichni viděli.

Jak se hraje

Jeden z hráčů otočí přesýpacími hodinami a všichni mají 30 vteřin na to splnit zadání na mapě úkolu. Každá z misí vyžaduje nakreslení patřičných tvarů na hráčskou fólii. Buď hráči spojují dva body, kreslí čáru, uzavírají kruh nebo tečkují, tak aby se trefili do předmětů zadaných kartou světa. Přitom se musí vyhýbat překážkám, za něž jim hrozí postihy.

Po uplynutí času hráči postupně přikládají své folie na mapu mise a počítají si body. Za správné spojení získávají body určené úkolem a za protnutí předmětů, jimž se měli vyhnout, body ztrácí.

Jakmile je dohrána poslední úroveň daného světa, vítězí hráč, jenž získal nejvyšší počet bodů.

Hodnocení         

Vizuál krabice je na první pohled velmi líbivý. Po jejím otevření toho dostanete více, než jste očekávali. Krabice totiž slouží nejen jako úkryt pro všechny komponenty, ale i jako počítadlo bodů a současně jako konzole pro umístění karty světa, který bude hrát.

Po nadzvednutí víka na vás vyskočí pravidla ve třech jazycích. Tato knížečkám má pouze 4 strany, avšak pravidla jsou dle mého názoru napsána poměrně nešikovně a nepřehledně. Mám z nich dojem, že v nich není žádný systém. Tuhle je text, tu obrázek, hned vedle doplňující boxík k pravidlům. Díky tomu lze snadno přehlédnout některé důležité věci, jelikož nevíte, co si máte přečíst první. Přitom má hra opravdu jednoduchá pravidla.   

Všechny komponenty jsou vyrobeny z pevného kartónu a řádně povoskovány. Tabulky, na něž se kreslí, jsou bez problému smazatelné. Po častějším hraní hry je však folie pošmudlaná. Co se týče hadříků, doporučuji je jednou za čas vymáchat ve vodě a usušit, jelikož po určité době mají na sobě poměrně dost černé barvy, kterou pak zanechávají na folii.

Při hraní nás napadala myšlenka, co potom, když dopíši fixy. Jestli je lze nějak doplnit nebo dokoupit jiné. Ale s tímto tématem možná předbíhám, jelikož pokud se hra nebude hrát tak často, je možné že fixy bez problému vydrží dlouhou dobu.   

Jak jsem se již zmínil ohledně vizuálu krabice, tak hra celkově vypadá povedeně. Jednotlivé karty úrovní jsou nakresleny bláznivě, pěkně a přitom jednoduše. Obtížnost levelů se stupňuje s každým novým světem, proto vás Loony Quest nezačne brzy nudit a spíše se stává výzvou, jenž vás překvapí nový úkoly. Krom toho se vždy nová mapa v konzoli otočí o 90°, proto má každý hráč možnost v průběhu hry minimálně jeden ze světů vidět ze své perspektivy.

 

Pro větší zábavnost byly přidány žetony postihu a prémií. Žetony prémií dávají hráčům možnost buď někomu dát handicap, zvýšit zisk nebo naopak zrušit ztrátu bodů. Podaří-li se vám získat nějaký postih kvůli tomu, že při kreslení se dotknete obrázku bomby, v následující misi musíte toto omezení uplatnit. Mezi handicapy patří například křeč, kdy nesmíte ohýbat ruku v lokti nebo kyklop, díky němuž musíte mít při kresbě zavřené jedno oko.

V důsledku se jedná o velmi pěknou hru se zajímavým konceptem a jednoduchými pravidly, které pochopí opravdu každý. Chcete-li něco zábavného a netradičního Loony Quest tuto podmínku rozhodně splňuje. Hodí se jak pro rodinné hraní, tak i třeba na večírek s přáteli. 


Loony Quest

Laurent Escoffier & Eavid Franck

2 - 5 hráčů; 8+; 20 minut

party, rodinná hra

ADC Blackfire, 2015

899,-

vizuál; originální nápad; všestranně využitelná krabice, postupné zvyšování obtížnosti
chaotičtěji napsaná pravidla

Verdikt

Loony Quest rozhodně patří k zajímavým deskovým hrám s inovativním nápadem, které zaujmou. Přenesete-li se přes chaotičtěji napsaná pravidla potěší Vás koncept hry procházení jednotlivými levely a hlavně zábava, již si při hraní užijete. Spojovat body, kreslit kruhy či tečkovat určené předměty procvičí váš odhad. Bonusem je samotná krabice, která slouží víceúčelově, jako počítadlo bodů, konzole pro jednotlivé mapy světa a konečně jako úschovna pro komponenty. Překvapí vás vyváženost jednotlivých misí a hlavně postupně zvyšovaná obtížnost.

Blackfire
Za poskytnutí hry děkujeme společnosti ADC Blackfire Entertainment, která přináší na český trh kvalitní naučné produkty, založené především na zábavě a společenském aspektu. Mezi jejím širokým portfoliem najdeme rodinné, strategické, dobrodružné a naučné hry, které zaujmou každého bez ohledu na věk i zájmy

O autorovi

fm.tua
fm.tua

Od malička jsem fanouškem fantasy. Vlastně to nastartovala ona jediná kniha, kniha o brýlatém klučinovi s jizvou na čele, který z ničeho nic zjistil, že je čaroděj, tak byl položen základní kámen. Začalo se na něm stavět, přibývali další knihy a neuvěřitelné příběhy a teď jsou ty základy pevné a nezničitelné, stejné jako dračí šupiny. Knihy jsou mým útočištěm před špatnou náladou, stresem. Poskytují mi jakousi ochranu před reálným světem, je to možnost úniku od běžných strastí života a způsob cestovat po vše možných zákoutích neuvěřitelných světů.

Minotaur.cz