Krycí jména, odhalte své agenty!

28. prosince 2015 fm.tua Diskuze (0)
Krycí jména, odhalte své agenty!

Po delší odmlce tu máme další recenzi deskové, chcete-li společenské, hry. Jelikož se blíží Silvestr tak se podíváme na chrup odlehčenější zábavě. V dnešním článku si představíme a zhodnotíme vysoce společenskou záležitost od věhlasného českého autora Vlaadi Chvátila.

Knihy Dobrovský

Krycí jména jsou party hrou určenou pro 2 a více hráčů, ano čtete dobře. Na zahrání hry musíte být minimálně 2 a horní hranice není nijak omezena a věřte nebo ne, hra je zábavná v jakémkoliv počtu zúčastněných. Krycí jména si zahrají šikovné děti od 10 let a s herní dobou se bez problému vlezete do 15 minut.

Komponenty

Uvnitř malé krabice obdélníkového tvaru najdeme papírové a kartónové dílky. Jedinými dvěma věcmi vyrobenými z jiného materiálu jsou plastový stojan a přesýpací hodiny. Obsah krabice tvoří 200 oboustranných papírových kartiček s krycími jmény agentů, 40 karet klíčů pro hlavní špiony a kartónové destičky, mezi nimiž najdeme dvojitého agenta, agenty ve dvou barvách, nájemného vraha a nic netušící kolemjdoucí.

Příprava hry

Nejprve se hráči rozdělí do týmů, pokud možno tak, aby jich byl stejný počet. Na stůl se vyskládají kartičky s krycími jmény agentů do obdélníku 5 x 5, i když je to matoucí, opravdu vznikne obdélník, jelikož jednotlivé kartičky jsou tohoto tvaru. Z každého týmu se vybere hlavní špión a hra může začít.

Jak se hraje

Hlavní agenti (jeden z každého týmu), před sebe dostanou plastový stojánek a vytáhnou si čtvercovou kartu klíče a umístí ji do stojanu. Tuto kartu si společně s kartami vyloženými na stole pořádně prohlédnou, tím se určí poloha jednotlivých agentů, mezi nimiž je nájemný vrah a nic netušící občané. Úkolem každé skupiny je najít a kontaktovat špióny své barvy. Vedoucí týmu, který je na tahu, si zkontroluje umístění svých agentů s kartou klíče a snaží se jich co nejvíce propojit 1 slovem. K tomuto slovu poté přidá číslovku a tím určí, kolik špionů z 25 vyložených kartiček je možné k této asociaci identifikovat. Jeho tým se ukazování na jednotlivé karty snaží najít své agenty. Takto se hlavní agenti střídají v tazích.

Jestliže hráči jednoho týmu narazí na náhodného kolemjdoucího, tak je předán tah soupeři. Když je kontaktován nájemný vrah, soupeř automaticky vyhrává celou partii. Podaří-li se však týmu odhalit všechny své agenty dříve než protihráčům, vyhrává hru.

Hodnocení

Jako vždy začnu pravidly. Krycí jména mají pravidla napsána velmi slušně. Jsou srozumitelně a jednoduše vysvětlena a hru můžete okamžitě začít hrát. Dále obsahují tipy jak si hru zpestřit nebo pravidla hry pro 2 a 3 hráče. Každopádně si zopakujete i češtinářské výrazy jako jsou homonyma, homofony nebo akronymy.

Hra obsahuje i přesýpací hodiny, jak jste si všimli, zatím jsem se o nich nezmínil. Přesýpačky jsou tu pouze z jednoho důvodu, hrajete-li s někým, kdo příliš dumá nad vymyšlením spojitostí, tak mu právě jimi můžete odměřit čas. Čím více někdo nad hrou přemýšlí, tím více ztrácí na zábavnosti, ale jak je vidět i na to se myslelo.

Již je standardem, že v krabici u deskových her naleznete i plastové, uzavíratelné pytlíky na komponenty. Tento doplněk usnadní třídění jednotlivých kartiček a nepotřebujete gumičky s nimiž se mnohdy karty prohnou či jejím přetahováním poničí. 

Co bych dále vyzdvihl, je velmi příznivá cena. Sice v krabici naleznete kartónové a papírové komponenty, ale za to Krycí jména nabízí velkou, opravdu velkou, porci zábavy. Tímto se dostávám k vysoké hratelnosti. K dispozici máte 200 oboustranných kartiček s krycími jmény špionů, které lze zkombinovat do nespočetně variant. Variabilitu ještě zvyšují karty klíčů, na nichž máte pokaždé jiné rozmístění svých agentů, a ještě k tomu lze tuto kartičku natočit dalšími 3 směry a dostat odlišné pozice špiónů.

Pokud řádně promícháte karty klíčů, tak je začínající skupina vždy určena náhodně, pozná se to dle barvy po okrajích karty. Začínající tým vždy hádá o agenta navíc, proto jsou šance pro obě skupiny vyrovnané.

Krycí jména jsou vysoce návykovou záležitostí. Jednou si je zahrajete a chcete je hrát pořád. Hra má tu výhodu, že se dá hrát i ve 2 hráčích a musím říct, že je to zábava. Jak to u party her bývá, čím více lidí tím větší zábavnost Krycí jména nabízí. Hrajete-li ve vyšším počtu je na tom vtipné právě to, že danou asociaci chápe každý trošku jinak a je třeba se domluvit, jaké karty hlavní špión myslel. U spousty slov najdete spojitosti, které byste u nich nečekali, či vás napadnou pouze ve chvíli, kdy je vidíte pohromadě.

A čekáte nějaké mínus? Žádné jsem neobjevil, možná je jím právě to, že se jedná o velmi návykovou hru u níž zakempíte na delší dobu. Stále přemýšlíte nad tím, jakou party hrou si zpříjemníte silvestrovský večer? Myslím, že Krycí jména jsou hrou, s níž nešlápnete vedle. 


Krycí jména

Vlaada Chvátil

2 - 8+ hráčů, 10+, 15 minut

asociační party hra

MINDOK, 2015

359,-
 

jednoduchá pravidla, vysoká znovu hratelnost, velká porce zábavy, přijatelná cena
má vůbec nějaké?

Verdikt

Krycí jména jsou velmi chytrou party hrou, s níž se nejen pobavíte, ale i lehce procvičíte mozkové závity. Jednoduchá pravidla vysvětlíte během chvíle komukoliv a můžete okamžitě hrát. Díky své přístupnosti a zajímavým herním principem zabaví na dlouhé hodiny jak hráče, tak i ty jenž hry hrají pouze příležitostně. Hra má vysokou znovuhratelnost, která je daná rozmístěním kartiček s jednotlivými krycími jmény a kartami klíčů, jenž ukazují umístění špiónů.

MINDOK
Hru na recenzi poskytlo vydavatelství MINDOK, které se na našem trhu pohybuje od roku 2007. Z portfolia této společnosti můžete znát hry jako je Carcassonne nebo Černé historky. V oblasti společenských her přináší MINDOK hry rodinné, kooperativní, vzdělávací či party hry nebo oblíbenou řadu her pro jednoho hráče SMART GAMES.

O autorovi

fm.tua
fm.tua

Od malička jsem fanouškem fantasy. Vlastně to nastartovala ona jediná kniha, kniha o brýlatém klučinovi s jizvou na čele, který z ničeho nic zjistil, že je čaroděj, tak byl položen základní kámen. Začalo se na něm stavět, přibývali další knihy a neuvěřitelné příběhy a teď jsou ty základy pevné a nezničitelné, stejné jako dračí šupiny. Knihy jsou mým útočištěm před špatnou náladou, stresem. Poskytují mi jakousi ochranu před reálným světem, je to možnost úniku od běžných strastí života a způsob cestovat po vše možných zákoutích neuvěřitelných světů.

Minotaur.cz