Ohlédnutí Speciál 2015 / 4. část

26. prosince 2015 jardoom Diskuze (0)
Ohlédnutí Speciál 2015 / 4. část

Dnes se semnou ohlédnete za komiksovou nadílkou tohoto roku. Tuzemská nakladatelství nás tento rok nešetřila a dopřála nám celkem dost, více či méně kvalitních, komiksů. Krom ověřených značek se dostalo i na nová jména a trh nám tento rok opravdu nabídl mnohé. Ačkoli je zde hodně hráčů, jen jedno nakladatelství si tento rok vysloužilo pomyslné prvenství a tím bylo Comics Centrum.

Knihy Dobrovský

Dřív než někoho vychválím až do nebes, tak rád napíšu pár hezkých slov i o jiných. Kromě edičáku Comics Centra totiž mile překvapila i jiná nakladatelství a některé jejich tituly rozhodně kvalitou nepokulhávají.

Prvním komiksem, který mě tento rok mimo CC tituly zahřál u srdce byla Sága. Jednalo se totiž o dílo, které je mému srdci blízké. Mix fantasy se scifi prvky to je moje parketa a BB/art se mi opravdu trefil do chutě. Ve zkratce řeknu, že se jednalo o velmi zajímavý střet mezi technologií a magií, který nepostrádal logiku ani zajímavé charaktery. Scénář je svěží a nechybí mu akce ani napětí a vtip. Co říct ke kresbě? Jedním slovem dokonalost!

BB/art mě ještě potěšil v druhé polovině tohoto roku, kdy nám naservíroval dostaveníčko mezi suchozemci a obyvately Atlantídy. Ano, mluvím tady o třetí knize Ligy Spravedlnosti. Geoff Johns je báječný scénárista a dokázal udržet kvalitu i napotřetí. Kvalitní nebyl jen scénář ale i kresba, která se nyní obešla bez legendárního Jima Leeho. Kdo má rád superhrdinské rubanice, ten si zde určitě příjde na své. Více si jistě přečtete v mé nedávné recenzi.

Crew se také sluší pochválit a to hlavně za obsáhlost jejich edičáku pro tento rok. V tomto roce se totiž na náš trh pod záštitem tohoto nakladatele dostalo přes 60 komiksů a mangy a to je hodně velké číslo, ve kterém si své našel asi každý komiksák. Někdy ale nezáleží na kvantitě ale na kvalitě a bohužel tohle platí i v tomto případě.  Crew hlavně pokračovala ve skvěle rozjetých komiksových značkách jako Lucifer, Mýty či Živí Mrtví. Dostalo se také na pokračování méně kvalitního New52 Batmana a Kotova Zera. Prostor si tento nakladatel udělal také na nováčky českého trhu a zde bych chtěl jmenovat hlavně titul jménem Mezi řádky.

Co se mangy týče, ta tento rok Crew celkem ovládla a dostalo se nám jak pokračování našeho oblíbeného Naruta a Bleache, tak méně zaběhlejší Útok Titánů, který je velmi kvalitním čtivem a já si ho opravdu moc oblíbil. Vychválil bych rád také nováčka a tím je série Gunsmith Cats, která přináší čtyřistapadesáti stránkovou bichli japonské akční detektivky a nedávno vyšlo její pokračování.

Kromě nejznámějších nakladatelů jsou tu i menší ryby v oblasti komiksu, ale i ty umí vydávat dobré tituly. Za zmíňku jistě stojí Plants vs. Zombie od Albatrosu a také Úsměv od Paseky, který si pro začátek vybudoval skvělé renomé. Zapomenout nesmím ani na Nikarina, který konečně vypustil třetí díl jeho série 130. Ten měl sice obrovský skluz a produkce třetího dílu trvala mnohem déle než se čekalo, je to ale stále svěží a neméně kvalitní dílo, které navíc pochází z našich luhů a hájů, za což mu patří velké uznání.

Konečně jsem se dopracoval ke Comics Centru, které tento rok opravdu excelovalo. Na tomto nakladatelství jde totiž vidět, že komiksy vydává hlavně pro čtenáře a čtenáři jsou jim za to věrní. Největším důkazem jsou nejspíš jedinečné velkoformátové tituly a hlavně jejich úspěšnost. Kdo si myslí opak, ten se šeredně mílí, protože například Kolosálního Conana, knihu s pořizovací cenou 2 900 Kč, si předobjednalo 848 žadatelů. Právě díky těmto jedincům se kniha s unikátním obsahem 1264 stran dostala mezi čtenáře. 

Edice "Na přání" se dočkala obrovského úspěchu a to nejen proto, že stále pokračuje, ale hlavně proto, že všechny tři tituly v této edici mají velký úspěch. Recenze všech komiksů vychvalují jejich obsah do nebes a já myslím (respektive vím, jelikož jsem sám jejich fanoušek), že opravdu není divu. Všechny tři série v zámoří sbírají všemožná komiksová ocenění a fanoušky si nachází od prvních chvil až do současnosti. Edice "Na přání" nás tento rok zásobovala dostatečně a právě díky ní máme od všech tří sérií dva nové díly v našich knihovnách.

Chválu si ale nezaslouží jen Zámek a Klíč, Goon či Ú.P.V.O. protože Comics Centrum čtenářům dopřálo komiksů ještě trochu více. Nejenom, že nedávno vyšel dotisk Krajiny půlnočních stínů, ale do rukou se nám dostala i americká propaganda boje proti terorismu jménem Teror ve jménu víry. Popravdě tento komiks zde moc ovací nesklidil, ale jak samo CC řeklo, na tuto kontroverzní komiksovou záležitost si musí udělat každý svůj vlastní názor.

Paskřivec, tak zní jméno desátého Hellboye, který nám v červenci zpestřil horké letní dny. Komu bylo v těchto vedrech horko, ten se při čtení této hororové záležitosti zapotil ještě více. Někoho to ale zchladilo, jelikož mu lezl mráz po zádech. Jestli vás mrazí nebo se potíte, to je vlastně jedno, hlavní je že nám kniha dopřála velmi parádní příběhy našeho oblíbeného pekelného opičáka. 

Je třeba více obkecávat undergroundovou pecku Eastmana a Lairda? Kolega už se o tomto rozpovídal v prvním speciálu a já myslím, že vše vystihl přesně. Comics Centrum této kultovce darovalo novou šanci. Šanci oslnit další čtenáře a získat nové fanoušky i v našich končinách. K tomu všemu nám tento nakladatel dopřál tento kult v barevném provedení, které nikde jinde k dostání není. Tohle je další důvod, proč je Comics Centrum špičkou mezi zdejší komiksovou smetánkou. Jejich přístup je velmi profesionální a komiksy opravdu dělají s láskou a s citem. Dle mého názoru je to pro ně hlavně koníček a pak až práce a na komiksech se tohle pozitivně odráží.

Závěrem chci říct snad jen to, že byl tento rok opravdu bohatý a já díky našim nakladatelům prožil tu nejlepší komiksovou sklizeň. Jsem rád, že se náš trh začíná takhle rozjíždět, protože já byl v podstatě celoročně ponořen do všech možných žánrů a všechny tituly mi dopřály opravdu skvelý zážitek. Také je dobře, že zdejší nakladatelé o sobě vědí a snaží si "konkurovat" (v uvozovkách proto, že je to nejspíš jen pomyslná konkurence, protože se každý zaměřuje na něco jiného), jelikož čím kvalitnější dílo vydá jeden, tím víc to toho druhého nutí nabídnout čtenáři víc, než nabídl ten první. Takto se k nám dostávají komiksové lahůdky a já všem zdejším nakladatelům za tyto parády děkuji.

 

O autorovi

jardoom
jardoom

Našel jsem způsob, jak prožít tisíce životů. Stačí popadnout knihu a číst, příběhů je mnoho, jen je nutné je chtít prožít

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku