Liga spravedlnosti 3: Trůn Atlantidy

15. prosince 2015 jardoom Diskuze (0)
Liga spravedlnosti 3: Trůn Atlantidy

Když se u nás řekne Liga Spravedlnosti, každému se vybaví skvělý Geoff Johns a jeho parťák, kreslířský mistr Lee. Každopádně tohle složení platilo pro první dva svazky, které u nás BB/art vydal. Koncem října nám ale toto nakladatelství představilo třetí počin s podtitulem Trůn Atlantidy a zde došlo k vystřídání Jima Leeho na pozici hlavního kreslíře. Přežije Liga tuto změnu nebo se potvrdí, že je Jim Lee tahounem této značky po restartu vesmíru?

Knihy Dobrovský

Příběh je trochu podobný animáku, který většina z vás nejspíš zná. Ta podobnost je ale jen okrajová a to proto, že samotný animák je timto komiksem inspirován. Hlavní zápletka je ale navlečená úplně jinak. Zapomeňme tedy na údálosti animáku a ponořme se jen do samotného komiksu. Je sice pravda, že BB/art nám servíruje komiks až rok po animáku a to nás může stavět do pozice porovnávačů, věřte ale, že komiksová verze je to, co tento event dělá zajímavou událostí nově restartovaného vesmíru New52.

Jak už jsem řekl, příběh už nejspíš okrajově většina z vás zná díky animáku. Na Atlantidu "omylem" zaútočí námořnictvo lidské rasy a podmořský svět se odhodlá k důrazné obraně a jde proti suchozemcům do války. To ale postaví Aquamana do role psance na obou stranách. Zná totiž zákony Atlantidy, které jsou neúprosné a krvežíznivé po pomstě, ale také ví, že jsou v tom lidé nevinně a on se musí postavit na jejich stranu po boku Ligy. Vše je ale nakonec jinak a problém je daleko složitější, než se na první pohled může zdát.

Geoff Johns je scénárista mého gusta a události New52 velmi dobře zná. Tyhle všechny proměnné z něj dělají to správné znění matematické rovice, jejiž výsledkem je výborný scénář.  Je důležité připomenout, že tento člověk stojí za příběhovou linií restartovaného Aquamana a možná také proto je tento komiks tak skvělou záležitostí plnou monumentálních bitev a hlavně propracovaného scénáře plného akce, zvratů a významných dialogů. Tato kniha je ale rozdělená na dva hlavní příběhy. Ten první nás více seznámí s Wonder Woman a její záporačku Cheetah. Příběh je parádní, má tah na bránu a člověk se tím pěkně rozehřeje před druhou částí knihy, podle které nese tato kniha podtitul. Nejenom že si člověk přečte parádní scénáře Johnse, ten ale jako bonus přidává pohled na budoucnost týmu Justice League a to mnoho z nás potěší. Snad BB/art sáhne po klice těchto pootevřených vrátek.

Má to ale své chyby a tou největší je fakt, že BB/art nevydává samostatnou New52 sérii Aquamana. Kdo totiž Aquamana nečetl, ten se v této knize občas ztratí. Nejenom že člověk nezná nové a dost zásadní postavy (Mera, Vulko, Dr. Stephan Shin), ale také mu unikají jisté souvislosti a odkazy na události, které jsou v této knize zmíněny ale více nevysvětleny a to proto, že je jejich historie známá ze samotné série Aquamana. Tohle je prostě obrovský problém tohoto svazku. Nakladatelství snad tuto chybu napraví a Aquamana začně prodávat. Ještě aby ne, když už si na našem trhu vynutila prostor Harley, která je samotářem mezi záporáky na českém DC trhu. Je tedy více než jasné, že si své čtenáře a fanoušky najde i Aquaman, jehož příběhy jsou úzce spjaty s Ligou a čtenáři po těchto informacích prostě prahnou.

Kresba je trochu ošemetná protože se v knize střídají tři hlavní kreslíři. Tony S. Daniel je kreslíř Detective Comicsu a vy ho už tedy možná znáte. Ve třetí Lize Spravedlnosti kreslí první dva sešity s příběhem Tajemství Cheetah a musím uznat, že jsou nakresleny opravdu úžasně. Rád bych jeho práci porovnal s prací Jima Leeho, ale řekl bych, že hlubší srovnání není vůbec zapotřebí. Daniel si odpracoval svoje a my všichni můžeme být spokojeni.

Na samotném příběhu s Trůnem Atlantídy pracují kreslíři dva. U kreslířského pera se střídá Paul Pelletier a Ivan Reis. Pelletiera lidé v českých končinách moc neznají, ale co se Trůnu Atlantidy týče, nemůžu říct, že by práci odbil. Akční sekvence jsou přehledné a to je v akčním komiksu hlavní. Ivan Reis je trochu známější osobnost a mnoho zvás jeho práci z ná díky Green Lanterům, které zde BB/art vydal. Je to profík a o jeho kvalitách se nedá pochybovat.  Řekl bych také, že má podobně dynamickou kresbu, jako mistr Lee, což komiksu určitě pomáhá, protože je většina z nás na Leeho zvyklá. Průser jsem viděl jen v jedné části komiksu. Konkrétně se jednalo o podvodní svět, ve kterém naše hrdiny Ocean Master Orm uvěznil. Člověk se lehce ztratil v tom, co se kolem něho děje, nebylo poznat kde to vlastně jsou a celá kresba od postav až pres kompozici byla naprosto zmatená. Pelletieriho tváře jsou trochu uhlazené a Reisův podvodní svět je nepřehledný. I když má kresba své chyby tak musím uznat, že je hodně uspokojivá a myslím, že člověk moc nepocítil, že Jim Lee opustil třetí Volume Justice League a čtenář si komiks dostatečně vychutnal i bez něj.

Skvělý scénář, dost kvalitní akce, úžasné souboje.
Chybí souvislosti s Aquamanem a jeho světem, zmatená kresba ve vodním světě.

Verdikt

Musím odpovědět na mnou položenou otázku, ohledně Jima Leeho a jeho vlivu na kvalitu, žádanost a prodejnost Ligy Spravedlivých. Já si myslel, že je opravdu tím tahounem, díky kterému zapomenete na díry ve scénářích, ale ono je to vlastně naopak. V minulých komiksech fungoval Johns a Lee v jakési symbióze a co jeden odbil, druhý okamžitě doplnil. Na tomto komiksu se ukázalo, že Johns moc chyb nedělá a nepotřebuje suporty k tomu, aby byly jeho komiksy dokonalé. Zdejší kreslíři se můžou poklepat po ramenech, protože práce byla odvedená dobře a nová Liga je tedy po všech stranách kvalitním kouskem.

BBart
Děkujeme za spolupráci nakladatelství BB art, které se zaměřuje na překlady úspěšné světové beletrie (od thrillerů a detektivek až po romány pro ženy), naučných knih a komiksů. Své si zde najde každý čtenář ať už jsou jeho literární chutě jakékoliv. Nakladatelství také zajišťuje tisk kalendářů.

O autorovi

jardoom
jardoom

Našel jsem způsob, jak prožít tisíce životů. Stačí popadnout knihu a číst, příběhů je mnoho, jen je nutné je chtít prožít

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku